Evden elektro gitar öğrenilir mi?

157134

Kilopat
Makaleler
3
Merhaba. Öncelikle gitar hakkında hiç bilgim yok fakat Rock müzik hayranıyım. Bu yüzden elektro gitar çalmak istiyorum. Evden gitar çalmayı öğrenebilir miyim? Zor olur mu? Kursa gitmek daha mı mantıklı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Evde öğrenilir ama kursa gitmeniz daha iyi olur. Bazı teknikleri direkt kendiniz öğrenemeyebilirsiniz, keza bazı şarkıların nasıl çalınacağını da tam kavrayamayabilirsiniz.

Kısacası evde de öğrenilir ama kursa gitmek çok daha mantıklı olur.

Evde öğrenmek istiyorsanız Selim Işık online derslerine bakmanızı öneririm. Youtube üzerinden ders olarak paylaşımları var. Ayrıca sattığı gitar öğrenme CD seti de var.

Ben evde kendim bütün gitar çeşitlerini çalmayı öğrendim fakat en sağlıklı öğrenme şekli ne olur derseniz, özel kursa gitmek olur. Çünkü tutuş şekli ve akorlara basma çok önemli. Gitar çalmada en önemli unsur ellerin alışkanlık kazanmasıdır. Yanlış şekilde öğrenirseniz, tutuş şekliniz ve akor basmanız alışkanlık haline gelir ve ileride bu alışkanlığı değiştirmeniz çok zor olur.

Herşeyi bir kenara bırakacak olursak, yine de evde öğrenebilmeniz mümkün. İlk başta dediğim gibi Selim Işık video'ları veya seti yardımcı olacaktır.

Evde öğrenilir ama kursa gitmeniz daha iyi olur. Bazı teknikleri direkt kendiniz öğrenemeyebilirsiniz, keza bazı şarkıların nasıl çalınacağını da tam kavrayamayabilirsiniz.

Kısacası evde de öğrenilir ama kursa gitmek çok daha mantıklı olur.
Evde öğrenmek istiyorsanız Selim Işık online derslerine bakmanızı öneririm. Youtube üzerinden ders olarak paylaşımları var. Ayrıca sattığı gitar öğrenme CD seti de var.

Ben evde kendim bütün gitar çeşitlerini çalmayı öğrendim fakat en sağlıklı öğrenme şekli ne olur derseniz, özel kursa gitmek olur. Çünkü tutuş şekli ve akorlara basma çok önemli. Gitar çalmada en önemli unsur ellerin alışkanlık kazanmasıdır. Yanlış şekilde öğrenirseniz, tutuş şekliniz ve akor basmanız alışkanlık haline gelir ve ileride bu alışkanlığı değiştirmeniz çok zor olur.

Herşeyi bir kenara bırakacak olursak, yine de evde öğrenebilmeniz mümkün. İlk başta dediğim gibi Selim Işık video'ları veya seti yardımcı olacaktır.
Kurslara fazla para baymak yerine o parayla daha iyi bir gitar alıp evden öğrenme düşüncesi içindeyim. Sanırım olur gibi. İnternetten birçok kaynapı takip ederek, yavaş yavaş öğrensem nasıl olur? Yanlış öğrenme konusu biraz kafama takıldı.

Dediğim gibi ben de evde öğrendim. Aslında normalde bateristim fakat yine de bayağı ilerleme kat edebildim gitar konusunda. Selim Işık şu ana kadar denk geldiğim en iyi öğretmen denebilir. (İnternet üzerinde) Zaten gitar nasıl tutulur, nasıl temiz nota basılır vs. gösteriyorlar. Tek sorun fark etmeden yapacağınız ufak bir tutuş veya basış hatasın da, onu alışkanlık haline getirmeniz ve ileri düzeylere geçince sıkıntı yapabilecek olması. Dikkatli bir şekilde dersleri dinler ve uygularsanız sorun olmaz. Çoğu kişi kursa gitmeden öğreniyor zaten ama kursa gidenler çok daha temiz çalabiliyor ve teknik olarak daha çok gelişebiliyorlar.

Not: Ek olarak ilk zamanlar kesinlikle amfide reverse özelliğini kullanmayın. Çıkardığı yankı sesleri sizi aldatır ve doğru çaldığınıza inandırır. Öğrenmeye düz bir şekilde seslere efekt vermeden başlayın.

Merhaba. Öncelikle gitar hakkında hiç bilgim yok fakat Rock müzik hayranıyım. Bu yüzden elektro gitar çalmak istiyorum. Evden gitar çalmayı öğrenebilir miyim? Zor olur mu? Kursa gitmek daha mı mantıklı?
Fear of the dark, Final Countdown, Yngwie Malmsteen-I am a Viking, Helloween- Keeper Of The Seven Keys daha sayamayacağım bir çok parçanın sololarını akıcı bir şekilde çalıyorum. Ritim kolay iş zaten ve hiç elektro gitar kursuna gitmedim.
Yani sorunun cevabı evet, öğrenebilirsin. Fakat kursa gitmek bir şey katar sana.
Sen evde tekerleği yeniden icat edeceksin, internet yardımcı olur muhakkak. Fakat kaliteli bir kurs tabii ki farklı olur.

Fear of the dark, Final Countdown, Yngwie Malmsteen-I am a Viking, Helloween- Keeper Of The Seven Keys daha sayamayacağım bir çok parçanın sololarını akıcı bir şekilde çalıyorum. Ritim kolay iş zaten ve hiç elektro gitar kursuna gitmedim.
Yani sorunun cevabı evet, öğrenebilirsin. Fakat kursa gitmek bir şey katar sana.
Sen evde tekerleği yeniden icat edeceksin, internet yardımcı olur muhakkak. Fakat kaliteli bir kurs tabii ki farklı olur.
Ne kadar sürede öğrendiniz? Hangi eğitim videolarını takip ettiniz? Özellikle zorlandığınız kısımlar var mıydı? Biraz aydınlatırsanız sevinirim.

Bana gitarım alınalı 12 sene oluyor. Çalışmana bağlı, ben yeri gelmiştir aylarca gitarı elime dahi almamışımdır. Ha yeri geldi saatlerce gitarın başında geçirdim. Amacına hedefine bağlı, mesela alttaki parçanın solo kısmını attım. Bunun solosu için çok uzun süre harcadım. Benim en çok sıkıntı çektiğim şey neydi, solodan anlayacağın üzere hız istiyorum ve seviyorum ben. Çok uzun bir süre parmaklarımı çok kastım. Kasmam dolayısıyla hızlanmam epeyi zaman aldı.
Bir püf nokta parmaklarının tamamını kullan serçeyi ya da yüzüğü tembelleştirme. Tüm gücünle tellere abanma yeterli olduğu kadar bas parmaklarını çok yorma. Özellikle merak ettiğin bir şey varsa sorabilirsin.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

@FingoIfin

Hiç ses kaydı aldın mı? Merak ettim doğrusu. Başlangıç gitarı olarak ne seçtin ve seçiminden memnun muydun? Eğitim kaynaklarını sormuştum ama cevap vermemişsiniz, unuttunuz sanırsam. Rica etsem öğrenebilir miyim onlarıda?

Geri
Yukarı