Eve büyük bir mining sistemi kurmak sorun yaratır mı?

Fazla elektrik şüphe yaratabilir. Mesken kullanım sınırını aşıyor olabilir.
"Fazla elektrik şüphe yaratabilir" kısmı doğru, mesken kullanım sınırı diye bir şey yok, abone tüketimi birden artınca dikkat çekiyorsunuz.

Dediğim gibi, sistemler tuttukları bal kasesindeki parmaklarını yalayamadıklarında böyle davranmaya meyillidirler.

Cevaplar için hepinize teşekkür ederim arkadaşlar vergi dairesine gidip danışmak iyi olur gibi gözüküyor.

Vergi dairesine danıştığın an nokta atışı hedef haline geleceksin, onun yerine trifaz elektrikle bir iş hanında veya sanayide bir yer kiralayıp ortalama ne kadar elektrik tüketildiğini öğrenmen gerek. Kimse gelip torna makinen çok harcıyormuş demez. Tabi bu topraklarda sen aklını kullanıp kazanırken kendisi kıskandığı için ihbarcılık çoktur çünkü yeterli nörolojik plastisite gelişimi sağlanmamıştır kooperatif kurmak gibi.

"Fazla elektrik şüphe yaratabilir" kısmı doğru, mesken kullanım sınırı diye bir şey yok, abone tüketimi birden artınca dikkat çekiyorsunuz.

Dediğim gibi, sistemler tuttukları bal kasesindeki parmaklarını yalayamadıklarında böyle davranmaya meyillidirler.

Vergi dairesine danıştığın an nokta atışı hedef haline geleceksin, onun yerine trifaz elektrikle bir iş hanında veya sanayide bir yer kiralayıp ortalama ne kadar elektrik tüketildiğini öğrenmen gerek. Kimse gelip torna makinen çok harcıyormuş demez. Tabii bu topraklarda sen aklını kullanıp kazanırken kendisi kıskandığı için ihbarcılık çoktur çünkü yeterli nörolojik plastisite gelişimi sağlanmamıştır kooperatif kurmak gibi.

Üzerine bir de katlanarak artan bir vergi sistemi var elektrik kullanımında yani 1K gelen elektrik bedeli ile 24K gelen bedel aynı olmaz fazlaca olur.

Merhaba yapılan birikimle eve büyük bir mining sistemi kurmak herhangi bir suç teşkil eder mi? Mesela yüzlerce RTX 3060'dan oluşan bir sistemin aylık elektrik faturası yaklaşık 24.000TL yapıyor böyle bir elektrik faturası gelmesi durumunda herhangi bir problem oluşur mu?

Tekil priz 3500W destekler sonrasında ya kabloları yakıp binayı yakarsanız ya da şalterler atar. Oda da 3 priz olduğunu var saysak 10500W güç çekebilirsiniz bu da yaklaşık olarak bir oda için 80 adet 3060 takabilirsiniz demek oluyor.

Üstteki senaryoyu 3 prizin ayrı linyeden güç aldığını varsayarak yazdım, yoksa 1 oda için 1 linye kullanılır bu da 1 odadan en fazla 3500W çekebilirsiniz demektir. Yani 25-28 kart ancak takabilirsiniz bir odaya.

Düzenleme: Eğer daha fazla lazım diyorsanız; ev, eve gelen bina içi tesisat komle yenilenmesi gerekecek ve hat trifaz sisteme çevrilecek.

Son düzenleme:
Bir süre önce forumdan biri benim için ''toksik'' birisin dediğinden beri sadece foruma girip mesajları okumaya başladım yardıma ihtiyacı olanlara o arkadaş yüzünden bilgim dahilinde yardımcı olmuyordum. Ama dün gördüm ki Madencilik forumu iyice çöplüğe doğru gidiyor. Ben yine bilgim dahilinde yardımcı olmaya çalışmaya karar verdim. Toksik olarak düşünenler bir yana yardımca ihtiyacı olan kişilere bir faydam olursa mutlu olurum.

Uzun bir girişten sonra konu hakkında ufaktan bilgi vereyim. Yine yalan yanlış bilgiler dolmuş konuya.
1- ''Fazla dikkat çekersin'' bu ne demek arkadaşlar ? Neye dikkat çekeceğinizi düşünüyorsunuz ? Mining yapmak yasak yasa dışı bir şey değildir ! Faturalı vergisi ödenmiş cihazlarla sorun yaşamazsınız.
2- Elektrik meselesi ev kullanıcıları için limitlidir (BEDAŞ). Nedir bu limit; her eve verilen enerji değişiklik gösterir. Size verilen maksimum enerjinin üzerine çok çıkarsanız bu sorun teşkil eder. Özellikle son 1 senede bu işin üzerinde biraz fazla düşüyorlar. 2.uyarıdan sonra elektriği kesip cezai işlem uyguluyorlar.
3-Vargi dairesi ile hiç bir işiniz yok. Ne gitmenize ne sormanıza gerek var. Gidip sorsanız bile oradaki memur size cevap verecek donanımda bilgi verecek düzeyde olmaz mining konusunda.

Sonuç olarak evinize verilen maksimum enerji gücünü çok geçmediğiniz sürece hiç bir sıkıntı yaşamazsınız. 24.000TL lik bir elektrik harcaması mesken için çok fazla olduğunu ve sizin evinize verilen güç düzeyini çok aşacağınızı ''tahmin'' ediyorum.

Verdiğim bilgiler ev kullanıcısı ve devlet elektrik dağıtım şirketleri ile ilgilidir.

Bir süre önce forumdan biri benim için "toksik" birisin dediğinden beri sadece foruma girip mesajları okumaya başladım yardıma ihtiyacı olanlara o arkadaş yüzünden bilgim dahilinde yardımcı olmuyordum. Ama dün gördüm ki madencilik forumu iyice çöplüğe doğru gidiyor. Ben yine bilgim dahilinde yardımcı olmaya çalışmaya karar verdim. Toksik olarak düşünenler bir yana yardımca ihtiyacı olan kişilere bir faydam olursa mutlu olurum.

Uzun bir girişten sonra konu hakkında ufaktan bilgi vereyim. Yine yalan yanlış bilgiler dolmuş konuya.
1- "fazla dikkat çekersin" bu ne demek arkadaşlar? Neye dikkat çekeceğinizi düşünüyorsunuz? Mining yapmak yasak yasa dışı bir şey değildir! Faturalı vergisi ödenmiş cihazlarla sorun yaşamazsınız.
2- elektrik meselesi ev kullanıcıları için limitlidir (bedaş). Nedir bu limit; her eve verilen enerji değişiklik gösterir. Size verilen maksimum enerjinin üzerine çok çıkarsanız bu sorun teşkil eder. Özellikle son 1 senede bu işin üzerinde biraz fazla düşüyorlar. 2.uyarıdan sonra elektriği kesip cezai işlem uyguluyorlar.
3-vargi dairesi ile hiçbir işiniz yok. Ne gitmenize ne sormanıza gerek var. Gidip sorsanız bile oradaki memur size cevap verecek donanımda bilgi verecek düzeyde olmaz mining konusunda.

Sonuç olarak evinize verilen maksimum enerji gücünü çok geçmediğiniz sürece hiçbir sıkıntı yaşamazsınız. 24.000TL'lik bir elektrik harcaması mesken için çok fazla olduğunu ve sizin evinize verilen güç düzeyini çok aşacağınızı "tahmin" ediyorum.

Verdiğim bilgiler ev kullanıcısı ve devlet elektrik dağıtım şirketleri ile ilgilidir.

Hayır polisin bizzat tüm elektrik dağıtım şirketleriyle özel anlaşması var, evlerinde uyuşturucu madde yetiştirmek için kurulan düzeneklerde çok elektrik harcayan şeyler, bir anda 20k elektrik faturası gelen bir evin tüm kullanımını artık hangi dağıtım firması yapıyorsa polise verir şüphelenirse.

2019 Nisan ayında bir yakınımın evine sırf bu yüzden polis geldi ve inceleme yaptı, kendi oturduğunuz eve bir anda fatura yüklenmesi yaşarsa polis bunu kontrol etme hakkına sahip. Onunda büyük bir mining sistemi vardı salonunda. Tabi ceza yemedi, ne olduğunu öğrenince bıraktı polisler.

Hani dikkat çekme meselesi bu, millete yanlış bilgiler verip heveslendirmeyin lütfen.

Hayır polisin bizzat tüm elektrik dağıtım şirketleriyle özel anlaşması var, evlerinde uyuşturucu madde yetiştirmek için kurulan düzeneklerde çok elektrik harcayan şeyler, bir anda 20k elektrik faturası gelen bir evin tüm kullanımını artık hangi dağıtım firması yapıyorsa polise verir şüphelenirse.

2019 Nisan ayında bir yakınımın evine sırf bu yüzden polis geldi ve inceleme yaptı, kendi oturduğunuz eve bir anda fatura yüklenmesi yaşarsa polis bunu kontrol etme hakkına sahip. Onunda büyük bir mining sistemi vardı salonunda. Tabi ceza yemedi, ne olduğunu öğrenince bıraktı polisler.

Hani dikkat çekme meselesi bu, millete yanlış bilgiler verip heveslendirmeyin lütfen.
Benim yazdıklarımın tamamını okumadınız sanırım. Lütfen tekrar okuyunuz. Bak yazımın sonunda ne yazmışım

''' Sonuç olarak evinize verilen maksimum enerji gücünü çok geçmediğiniz sürece hiç bir sıkıntı yaşamazsınız. 24.000TL lik bir elektrik harcaması mesken için çok fazla olduğunu ve sizin evinize verilen güç düzeyini çok aşacağınızı ''tahmin'' ediyorum.

Verdiğim bilgiler ev kullanıcısı ve devlet elektrik dağıtım şirketleri ile ilgilidir.'''

Benim yazdıklarımın tamamını okumadınız sanırım. Lütfen tekrar okuyunuz. Bak yazımın sonunda ne yazmışım.

" Sonuç olarak evinize verilen maksimum enerji gücünü çok geçmediğiniz sürece hiçbir sıkıntı yaşamazsınız. 24.000TL'lik bir elektrik harcaması mesken için çok fazla olduğunu ve sizin evinize verilen güç düzeyini çok aşacağınızı "tahmin" ediyorum.

Verdiğim bilgiler ev kullanıcısı ve devlet elektrik dağıtım şirketleri ile ilgilidir."

Hayır dostum, hâlâ yanlışsın, faturalarda ani bir yükseliş bile etki eder polis baskını riskine. Maksimum enerji gücü falan değil mevzu benim anlatmak istediğimde.

Hayır dostum, hâlâ yanlışsın, faturalarda ani bir yükseliş bile etki eder polis baskını riskine. Maksimum enerji gücü falan değil mevzu benim anlatmak istediğimde.
Anlaşamayacağız sanırım (:)
Evinize verilen maksimum gücü geçmediğiniz sürece bir sorun olmaz. Geçseniz dahi belli bir noktaya kadar gene sorun olmaz.

Bizzat kendimden örnek vereceğim bak sağdan soldan değil. 4 ay önce tarafıma uyarı geldi (Boğaziçi Elektrik Dağıtım) Eve verilen maksimum elektrik gücünün 2 katını aştığım için. Bana ya tüketimi düşür yada sözleşmendeki eve tahsis edilen maksimum gücü yükselt dediler. Bina eski olduğundan sözleşmedeki gücü yükseltmediler. Ben de riglerin bir kısmını ofise taşıdım.
Burada demek istediğim 500 lira gelen elektriğin birden 50.000TL gelmesi değil. Ev hatları zaten bunu zor kaldırır polis de gelir jandarmada :)

Şuan benim elektriğim 5.200 ila 5.400 arası geliyor. Maksimum gücü çok az da olsa geçiyorum.

Ama senin evindeki sözleşmede 10.000TL lik bir kullanım iznin vardır buna kimse karışamaz. Ha oldu ki polis geldi ne bu 10.000TL fatura bu cihazlar ne dedi faturalarını çıkarırsın vergi ödemeleriniz çıkarırsın olur biter. Bunu da zaten yazdım ilk mesajımda.

Anlaşamayacağız sanırım :))
Evinize verilen maksimum gücü geçmediğiniz sürece bir sorun olmaz. Geçseniz dahi belli bir noktaya kadar gene sorun olmaz.

Bizzat kendimden örnek vereceğim bak sağdan soldan değil. 4 ay önce tarafıma uyarı geldi (Boğaziçi Elektrik Dağıtım) Eve verilen maksimum elektrik gücünün 2 katını aştığım için. Bana ya tüketimi düşür yada sözleşmendeki eve tahsis edilen maksimum gücü yükselt dediler. Bina eski olduğundan sözleşmedeki gücü yükseltmediler. Ben de riglerin bir kısmını ofise taşıdım.
Burada demek istediğim 500 lira gelen elektriğin birden 50.000TL gelmesi değil. Ev hatları zaten bunu zor kaldırır polis de gelir jandarmada :)

Şuan benim elektriğim 5.200 ila 5.400 arası geliyor. Maksimum gücü çok az da olsa geçiyorum.

Ama senin evindeki sözleşmede 10.000TL lik bir kullanım iznin vardır buna kimse karışamaz. Ha oldu ki polis geldi ne bu 10.000TL fatura bu cihazlar ne dedi faturalarını çıkarırsın vergi ödemeleriniz çıkarırsın olur biter. Bunu da zaten yazdım ilk mesajımda.
Evet ben de son yazdığını açıklamaya çalışıyorum, %100 riskli ölürsün bunu yaparsan falan demedim. Senin dediğin hiçbir riski yok olayına açıklık getirmeye çalışıyorum. Elektrik faturası aniden yükselirse polis baskını riski var, Mining istasyonun olduğunu gösterince bir sorun kalmıyor vergi ödemesini göstermeye bile gerek yok.

Yeni konular

Geri
Yukarı