Eve Fiber Kablo Çektirme

Yusuf11

Decapat
Yer
Kocaeli
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Intel Core i5 12400F・ASUS ROG STRIX Radeon RX 6750 XT・ASUS PRIME H610M-K・GoodRam 8GB IRDM x2・GoodRam 512GB PX500 Gen3x4 M.2 NVMe・Thermaltake Versa T25 ARGB TG 650W 80+ USB 3.0 Mid Tower Kasa

Razer BlackShark V2 X Gaming Kulaklık・Razer Deathadder V2 Mini Gaming Mouse
Meslek
Öğrenci, Yazılımcı, İngilizce-Türkçe Tercüman
Merhaba, benim olduğum sokakta fiber var. Ama eve kadar fiber kutusu nasıl koyup bağlatacağımı bilmiyorum. Nereye başvuruyoruz bunun için? Dilekçe falan mı vermemiz gerekiyor?

Not: Apartman değil 2 kat lojman. Şu an ADSL altyapıdayım. TTNET kullanıyorum.

Merhaba, benim olduğum sokakta fiber var. Ama eve kadar fiber kutusu nasıl koyup bağlatacağımı bilmiyorum. Nereye başvuruyoruz bunun için? Dilekçe falan mı vermemiz gerekiyor?

Not: Apartman değil 2 kat lojman. Şu an ADSL altyapıdayım. TTNET kullanıyorum.
Evet fiber talebinizi belirten bir dilekçe vermelisiniz. Şurada tüm süreci detaylıca anlattım: TT altyapısında VDSL'den fibere geçiş sürecim
Birçok soruya cevap bulabilirsiniz. Haricinde sormak istediğiniz bir şey olursa elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.

Evet fiber talebinizi belirten bir dilekçe vermelisiniz. Şurada tüm süreci detaylıca anlattım: TT altyapısında VDSL'den fibere geçiş sürecim
Birçok soruya cevap bulabilirsiniz. Haricinde sormak istediğiniz bir şey olursa elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.
Yazıyı okudum, gerçekten güzel anlatmışsınız. Teşekkür ederim. Anladığım kadarıyla dilekçeyi internet üzerinden de verebiliyorum, değil mi?

Ayrıca biliyorsanız söyler misiniz; Türknet, Türk Telekom Fiber'in altyapısından yararlanabiliyor mu? Yoksa fiber için yalnızca Türknet Gigafiber mi olmak zorunda?

@Dejuf

Son düzenleme:
Yazıyı okudum, gerçekten güzel anlatmışsınız. Teşekkür ederim. Anladığım kadarıyla dilekçeyi internet üzerinden de verebiliyorum, değil mi?

Ayrıca biliyorsanız söyler misiniz; Türknet, Türk Telekom Fiber'in altyapısından yararlanabiliyor mu? Yoksa fiber için yalnızca Türknet Gigafiber mi olmak zorunda?

@Dejuf
Türknet 100Mbps Fiber için telekom altyapısını kullanıyor. 1Gbit için ise kendi altyapısını kullanıyor.

Diğer sorununuza gelirsek dilekçeyi elden vermeniz daha yararlı olur. Ama 2 katlı bir apartmana fiber altyapı çekeceklerini pek sanmıyorum. Çoğunlukla yüksek katlı apartmanlara altyapı çekiyorlar diye biliyorum.

Türknet 100Mbps Fiber için telekom altyapısını kullanıyor. 1Gbit için ise kendi altyapısını kullanıyor.

Diğer sorununuza gelirsek dilekçeyi elden vermeniz daha yararlı olur. Ama 2 katlı bir apartmana fiber altyapı çekeceklerini pek sanmıyorum. Çoğunlukla yüksek katlı apartmanlara altyapı çekiyorlar diye biliyorum.
Oturduğum yer bir apartman değil, lojman. Ben yine de bir şansımı deniyeyim.

Rica ederim.
Evet, internet üzerinden de gönderme şansınız var ama biraz da bulunduğunuz ilçenin kaymakamlığındaki memura bağlı. CİMER, BTK, Twitter, mail vs hiçbir işe yaramıyor desem yeridir. Açık kapı ise bizim adımıza dilekçeyi gönderebiliyor. Dikkat! Gönderiyor değil gönderebiliyor. Yani başvurumuzu iletebiliyor sadece. O da memurun o gün keyfi yerindeyse veya ilgili memur işini hakkıyla yapan biriyse. Forumlarda çokça görüyorum açık kapıdan da baştan savma cevaplar gelebiliyor. Yani bende işe yaradı diye açık kapı en iyi mecradır demiyorum. En etkilisi müdürlüğe gidip planlama birimiyle yüz yüze görüşmek suretiyle dilekçeyi onlara vermek.

TurkNet, TT'nin her türlü altyapısından (ADSL/VDSL/fiber) hizmet veriyor. GigaFiber kendisine ait bir altyapı. Sadece kendisi hizmet veriyor. Yani aslında şu an TT'nin ADSL altyapısına sahip olduğunuz için şimdi de TurkNet kullanabilirsiniz. İleride fiber çekilirse o zaman da TurkNet kullanabilirsiniz.
Ama sizi kandırmaya çalışanlar olabilir, dikkatli olun. Başıma geleni aktarmak isterim:
16 Eylül 2021 tarihinde taşeron ekip binaya fiber kabloyu çekmeye gelince müdürlükten beni aradılar. Çünkü dilekçede vekil tayin edilen kişi bendim. Her neyse adam adresi teyit etmek için aramış. Sokak isimleri uyuşuyordu ama bina numarası uyuşmadı. Adam müşteri numaramı istedi. Sanırım sistemden tam adresi görecekti. Millenicom müşterisi olduğumu söyleyince "ama sen fibere geçemeyebilirsin ha" diyerek tehdit etti. Bakın bu adam satış temsilcisi de değil. Hadi onlar müşteri başına prim falan alıyorlardır da sana ne oluyor? Müdürlükte muhtemelen planlama biriminde çalışan bir memur. Bu bile müşteri çekmek için yalan söylemekten kaçınmıyor. O gün he hı diyerek geçiştirdim. Sonra fiber aktifleşince tak diye 3 gün içinde aynı firmadan fibere nakil yoluyla geçerek çatır çatır kullanmaya başladım. Demem o ki bazı çalışanlar fiber gelince TurkNet kullanamayacağınızı, sadece TT müşterisi olursanız fiberden faydalanabileceğinizi falan söyleyebilirler. Polemiğe girmeye lüzum yok yav he he diyerek geçiştirin gitsin.

Mesaj uzayacak ama şunu da anlatayım bari:
Binaya fiber kablo çekildikten birkaç hafta sonra dışarıda (bizim binaya yakın olmayan başka bir yerde) TT arabası ve başında birkaç kişi gördüm. "saha ekiplerinin bilgisi olabilir" diye düşünerek yanlarına gittim ve adresimi verip haberleri varsa ne zaman kutu yerleştirileceğini sordum. Adam bana aynen şöyle dedi: "o binada VDSL var oraya fiber çekmezler ki, VDSL de fiber zaten"
Bak hele bak bak sen şu işe. VDSL de fibermiş. Duy da inanma. Lan aptal herif sana mı kaldı fiber çekilip çekilmeyeceği ha? Bilmesek bizi kandıracak VDSL de fibermiş. VDSL VDSL'dir, fiber fiberdir. Adam ikisini aynı kefeye koyuyor akıl alır gibi değil. İş bilmezliğine bak şunun. Yazarken sinirlendim yine bak.
Her neyse ben bunun üzerine binaya zaten fiber kablo çekildiğini söyleyince bu sefer "ha çekildi mi, ben de şaşırdım şimdi" dedi. Birader bak şuradan git dememek için kendimi zor tutarak tamam tamam deyip ayrıldım.

Yani öyle bir şirket ki masa başındakinden saha elemanına kadar iş bilmez insanlarla dolu bir yapı kurulmuş. Üst düzey yöneticisi gider "hakkı ne yapacaksın upload'ı" der... Tez zamanda bu zihniyetten kurtulmak dileğiyle.

Anlattığın için çok teşekkür ederim. Ben yakın zamanda bir dilekçe yazıp ilgileneyim bununla.

@Dejuf
Rica ederim.
Evet, internet üzerinden de gönderme şansınız var ama biraz da bulunduğunuz ilçenin kaymakamlığındaki memura bağlı. CİMER, BTK, Twitter, mail vs hiçbir işe yaramıyor desem yeridir. Açık Kapı ise bizim adımıza dilekçeyi gönderebiliyor. Dikkat! Gönderiyor değil gönderebiliyor. Yani başvurumuzu iletebiliyor sadece. O da memurun o gün keyfi yerindeyse veya ilgili memur işini hakkıyla yapan biriyse. Forumlarda çokça görüyorum Açık Kapıdan da baştan savma cevaplar gelebiliyor. Yani bende işe yaradı diye Açık Kapı en iyi mecradır demiyorum. En etkilisi müdürlüğe gidip planlama birimiyle yüz yüze görüşmek suretiyle dilekçeyi onlara vermek.

Turknet, TT'nin her türlü altyapısından (ADSL/VDSL/fiber) hizmet veriyor. GigaFiber kendisine ait bir altyapı. Sadece kendisi hizmet veriyor. Yani aslında şu an TT'nin ADSL altyapısına sahip olduğunuz için şimdi de Turknet kullanabilirsiniz. İleride fiber çekilirse o zaman da Turknet kullanabilirsiniz.
Ama sizi kandırmaya çalışanlar olabilir, dikkatli olun. Başıma geleni aktarmak isterim:
16 Eylül 2021 tarihinde taşeron ekip binaya fiber kabloyu çekmeye gelince müdürlükten beni aradılar. Çünkü dilekçede vekil tayin edilen kişi bendim. Her neyse adam adresi teyit etmek için aramış. Sokak isimleri uyuşuyordu ama bina numarası uyuşmadı. Adam müşteri numaramı istedi. Sanırım sistemden tam adresi görecekti. Millenicom müşterisi olduğumu söyleyince "ama sen fibere geçemeyebilirsin ha" diyerek tehdit etti. Bakın bu adam satış temsilcisi de değil. Hadi onlar müşteri başına prim falan alıyorlardır da sana noluyor? Müdürlükte muhtemelen planlama biriminde çalışan bir memur. Bu bile müşteri çekmek için yalan söylemekten kaçınmıyor. O gün he hı diyerek geçiştirdim. Sonra fiber aktifleşince tak diye 3 gün içinde aynı firmadan fibere nakil yoluyla geçerek çatır çatır kullanmaya başladım. Demem o ki bazı çalışanlar fiber gelince Turknet kullanamayacağınızı, sadece TT müşterisi olursanız fiberden faydalanabileceğinizi falan söyleyebilirler. Polemiğe girmeye lüzum yok yav he he diyerek geçiştirin gitsin.

Mesaj uzayacak ama şunu da anlatayım bari:
Binaya fiber kablo çekildikten birkaç hafta sonra dışarıda (bizim binaya yakın olmayan başka bir yerde) TT arabası ve başında birkaç kişi gördüm. "Saha ekiplerinin bilgisi olabilir" diye düşünerek yanlarına gittim ve adresimi verip haberleri varsa ne zaman kutu yerleştirileceğini sordum. Adam bana aynen şöyle dedi: "o binada VDSL var oraya fiber çekmezler ki, VDSL de fiber zaten"
Bak hele bak bak sen şu işe. VDSL de fibermiş. Duy da inanma. Lan aptal herif sana mı kaldı fiber çekilip çekilmeyeceği ha? Bilmesek bizi kandıracak VDSL de fibermiş. VDSL VDSL'dir, fiber fiberdir. Adam ikisini aynı kefeye koyuyor akıl alır gibi değil. İş bilmezliğine bak şunun. Yazarken sinirlendim yine bak.
Her neyse ben bunun üzerine binaya zaten fiber kablo çekildiğini söyleyince bu sefer "ha çekildi mi, ben de şaşırdım şimdi" dedi. Birader bak şuradan git dememek için kendimi zor tutarak tamam tamam deyip ayrıldım.

Yani öyle bir şirket ki masa başındakinden saha elemanına kadar iş bilmez insanlarla dolu bir yapı kurulmuş. Üst düzey yöneticisi gider "Hakkı ne yapacaksın upload'ı" der... Tez zamanda bu zihniyetten kurtulmak dileğiyle.

Yeni konular

Geri
Yukarı