EVGA 1080 Ti FTW3 Artifact Sorunu

Herkese merhabalar.

Yaklaşık 7 önce sistemimi topladığım sistemde düne kadar hiç bir sıkıntı yoktu. Dün oyun oynarken, ekranda noktalar belirdi ve bilgisayarım kilitlendi, hiç bir şeye tepki vermedi. Bir kaç deneme daha yaptıktan sonra kendini resetlemeye başladı bu gün yine denedim ve aynı şeyler oldu. Artifact hatasından sonra Ekran kartının ışıkları gidip geliyor.

Problemin nerede olduğunu anlayabilmek için Vatan Bilgisayara götürdüm ve her türlü bench testi yapıldı ama yinede anlayamadık. Testler sırasında herhangi bir hata almadım, sadece oyun oynarken hata alıyorum. Testlerde sistem gayet stabil şekilde çalıştı, İlginç gelen tek bir şey var, testler sırasında ekran kartı 83 dereceye kadar çıktı. 1080 Ti ekran kartlarının 83 dereceye kadar çıkması normal değil diye düşünüyorum. Problem PSU'da mı, ekran kartında mı, RAM'ler de mi anlamadım, anlayamıyorum. Evdeki akımdan kaynaklı olabilir mi?
Ekran kartının bu kadar ısınması normal mi? Oyun oynarken de baktıgım zaman 80 derece civarındaydı.

Sorunun nerede oldugunu anlamamda yardımcı olursanız çok sevinirim, dünden beri gezmediğim yer kalmadı. Çok teşekkür ederim şimdiden.

Sistemim:

• EVGA GTX1080 Ti 11GB GDDR5X 352Bit FTW3 ekran kartı
  • İntel i7 8700k işlemci
  • Asus z370-f Anakart
  • Gskill 16 GB 3200 Mhz ram
  • Xigmatek Shogun g serisi 80plus gold 750w Güç kaynağı
  • Cooler Master MasterLiquid ML240L sıvı soğutucu

Dosya Ekleri

• ddada.jpg
    ddada.jpg
    2 MB · Görüntüleme: 188
  • df.jpg
    df.jpg
    1,6 MB · Görüntüleme: 137
Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Bilgisayarda ısısı artan tek şey ekran kartı. Bende sizin gibi düşünüyorum. Servise göndereceğim sadece sorunun ekran kartında olduğundan emin olmak istedim. Boşu boşuna beklemek istemiyorum.
Birde ısının 83 derecelere çıkması normal mi ?

Hiç vakit kaybetmeden servis'e gönder. Sana büyük ihtimal sıfır vereceklerdir. Ekran kartı chipset'inin board'a entegre olmasını sağlayan lehim topları bulunmakta. Sanırım yüksek ısıdan lehim topları ufakda olsa etkilenmiş. Şuan'a kadar 2 adet kart garantiye gönderdim benzer durumdan ve ikiside sıfır değişim ile geldi. Fakat 20 gün civarı bekletiyorlar.
Bilgisayarda ısısı artan tek şey ekran kartı. Bende sizin gibi düşünüyorum. Servise göndereceğim sadece sorunun ekran kartında olduğundan emin olmak istedim. Boşu boşuna beklemek istemiyorum.
Birde ısının 83 derecelere çıkması normal mi ?

Hiç vakit kaybetmeden servis'e gönder. Sana büyük ihtimal sıfır vereceklerdir. Ekran kartı chipset'inin board'a entegre olmasını sağlayan lehim topları bulunmakta. Sanırım yüksek ısıdan lehim topları ufakda olsa etkilenmiş. Şuan'a kadar 2 adet kart garantiye gönderdim benzer durumdan ve ikiside sıfır değişim ile geldi. Fakat 20 gün civarı bekletiyorlar.

Çözüm
Evga hakkında bilgi sahibi değilim. Ama 3 fanlı bir model soğutması güzel duruyor. Nvidianın kendi çıkardığı tek fanlı modeller 80 derecelerde çalışıyor. Ayrıca kasanızdaki hava akışı nasıl oda önemli.
Soğutma fotoraftan anlaşılmılştır umarım.

Dosya Ekleri

• 20190616_095245.jpg
    20190616_095245.jpg
    644,4 KB · Görüntüleme: 70
Tamamdır pazartesi ilk işim servise göndericem, sonuclarıda bu başlık altında paylaşıcam.
Beni aydınlattığınız için teşekkür ederim, belki 10 kişiye gösterdim kimsenin en ufak fikri yok..

Ön panel hava girişleri toz kaplamış bir temizlik lazım gibi duruyor.
Işıktan öyle durmuş.😁
Arkadaşlar merhaba. Sorunla ilgili garantiye göndermiştim ekran kartını. Bu gün geldi. Devre değişimi yapılmış. Test ettiğimde ise artık artifact gibi bi problem yok ama 93 derecelerde çalışıyor ve sürekli anlık drop yiyorum. Oyunlara ilk girdigimde 1945mhz lerde calisiyor ardindan 93 dereceye ciktiginda droplar başlıyor, mhz değerleri sacmalaya basliyor, 700mhz, 1200mhz, 1500mhz, 600mhz gibi degerler görüyorum. Yorumlarınızı merak ediyorum, teşekkür ediyorum.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı