EVGA FTW3 RTX 3070 Ti fanından düşük devirde gelen ses

By_B

Centipat
Daha fazla  
Selam. EVGA RTX 3070 Ti ekran kartından düşük RPM'lerde fanlardan tuhaf bir ses geliyor. Yüzde otuz fan altında fanlar sürekli dur kalk yapıyor. Bu da tuhaf bir ses çıkmasına sebep oluyor. Normal döndüğü zaman ses çıkmıyor. Bu normal mi? Bu model kullanan böyle bir sorun yaşayan var mı? Servise göndermeli miyim?

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleme:
hocam aynı ses benden de geliyor rtx 3080 i var aynı modelin. benim en sağ fandan geliyor bu ses.
sorunu çözebildiniz mi

Benim anladığım kadarıyla bu ses bir sorun değil EVGA kartlar böyle çalışıyor fanlar çalışmaya 800 RPM civarında başlıyor anlık çalışıp durarak alt devirlerde kalıyor yani dur kalk yapıyor sürekli bu da fanlarda uğultu ve tıkırtı gelmesine sebep oluyor aynı model kullanan üç arkadaştan video istedim aynı ses var ve üçüncü fandan tıkırtı sesi geliyor hepsinde. Kartlardan bir tanesi servise gönderilmiş bu sesten dolayı fanlarda sorun olmadığı belirtilerek kart geri gelmiş yazılım üzerinden ayarlanabiliyor ben bu şekilde çözdüm.

Dosya Ekleri

• Ekran görüntüsü 2023-03-23 005258.png
    Ekran görüntüsü 2023-03-23 005258.png
    356,7 KB · Görüntüleme: 54
Güzel çözüm olmuş. Yüksek devirlerde zaten bende de ses gelmiyor
Peki 70 derecede %50 calısıcak sekilde yapmıssın. Ekran kartın kac derece oluyor. RDR Cyberpunk tarzı oyunlarda.

O zaman senın kasa fanların kac RPM de dönüyor? Çok iyiymiş %50 yani 1500 RPM de o rakam.
Ekran kartının %100 kullanılan oyunlarda ben RPM'i %75e alıyorum. Anca 77 derece de kalıyor.
Kasa fanların kac RPM'de dönüyor peki bilgin var mı?

Corsair QL120 serisi 3 tane hava giriş fanım var 280 mm'lik sıvı soğutmam var radyatördeki iki tane ML140 fan egzoz fanı görevi görüyor QL ler max 1200 RPM dönebiliyor kasam Lian Li Dynamic XL büyük bir kasa normal kasalara göre termal bütçesi biraz daha iyidir diye düşünüyorum sizin kartınız daha fazla güç tüketiyor bu sebepten daha fazla ısınıyor olabilir.

Sizi yanlış yönlendirmiş olmayayım bahsettiğiniz oyunlar bende yok ağırlıklı FIFA oynuyorum ama Steam PUBG
full ayarlarda 75 derecenin üzerine nadiren çıkıyor yani 73 derece civarında çalışıyor.

Son düzenleme:
Fanın devreye gir me sıkılığı 5000'e düşürdüm bende o değer çok düşük olunca o tuhaf sesin çıkmasında sebep oluyor çamaşır makinesı gibi çalışıyor 😃 bende yakın zamanda aldım kartı.

Speed Update period yazısının önündeki tik işaretini koymayınca yaptığın ayarlar aktif olmuyor altta sıcaklkla alakalı bir kutucuk daha var onun ne olduğunu bende bilmiyorum.

Dosya Ekleri

• Ekran görüntüsü 2023-03-27 231949.png
    Ekran görüntüsü 2023-03-27 231949.png
    375,6 KB · Görüntüleme: 32
Son düzenleme:

Geri
Yukarı