Evga GTX 1050 TI SC Performans Sorunu

ilkaysf

Hectopat
Yer
Ankara
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhaba dostlar derdim çok büyük o yüzden size de danışmak istedim. Öncelikle şunu söyleyim donanımdan çok anlamıyorum.

Cuma akşamı Vatan Bilgisayara gidip 3000TL'lik orta halli bir bilgisayar toplattım yada ben öyle sanıyorum bilmiyorum ?!

Son olarak başlamadan şunu da belirtiyim Geforce Experience programı optimum ayar olarak aşağıdaki tüm oyunlarda full ayarları (very high - 1920 x 1080 vs ) öneriyordu ama 10 FPS bile alamıyorum öyle diyim size.

Sistem özellikleri;

İşletim Sistemi : Windows 10

PSU: 600W (cooler master rc-k350 kasam var onun kendi psu'su)

Anakart : Asus B150M-A/M.2 intel B150 Soket 1151 DDR4 2133 Mhz

İşlemci : intel i5 6500 3.2 Ghz 6MB önbellek

Ekran Kartı : Evga GTX1050 Tİ SC Gaming GDDR5 4GB 128 Bit

Ram : Corsair 8gb DDR4 2133Mhz CL15 (X2 16 GB VAR YANİ)

Hard Disk : WD 3.5" 1TB Caviar Blue Sata 3.0 7200Rpm 64MB Cache

Ben öyle grafik hastası biri değilim oyunum orta ayarda çalışsın ama yeter ki kasmasın akıcı bir şekilde oynayabileyim. Vatan'da da bu bilgisayarı toplattılar bana, YouTube'da da bazı benchmark videolarını izlediğimde bunun benzeri sistemler ile very high özellikte bazı oyunları 50 FPS civarı oynuyorlar GTA V, BF1 ve benzeri oyunları. Fakat arkadaşlar ben maalesef böyle performanslar alamıyorum.

GTA V'te en düşük ayarları seçip 1366 x 768 yapınca ancak 50 FPS'yi geçebiliyorum hatta ekran kartının RAM'i de çok az kullanılıyor ama performans hiç iyi değil bence. Çözünürlük düşürüp diğer özellikleri orta ayara çekince yine 30 FPS bile göremiyorum.

Watch Dogs 2 1920 x 1080 çözünürlük yapıp low ayarlar seçince 15 FPS falan alıyorum ama çözünürlük 1366 x 768 yapınca medium ayarlarda 20 -25 FPS civarı, low'da ise 30-35 arası alıyorum. VRAM'de 1522MB kullanılıyor.

Son oyunda NBA 2K17. En iyi performansı bu oyunda alabiliyorum. 1920 x 1080 orta seviye ayarlarda 50 FPS civarı alıyorum.

Uzun uzun açıklamaya çalıştım arkadaşlar belki de fazlaca uzun oldu çok dertliyim ondan kusura bakmayın. 2 gün önce 3000 TL verip kasa toplayıp eski laptopumdaki gibi bu işlerle uğraşınca canım sıkıldı :( Bir çözümü var mıdır bu durumun yoksa sistem orta halli bir sistem bile değil mi ?

Bu arada eski laptop'umdaki grafik ayarlarının neredeyse aynısı olacak şeklinde ayar yapınca GTA V için bu sistemde yani yeni kasamda 60 FPS alıyorum şaka gibi. Laptop'da 20-25 arası FPS ile oynuyordum aynı grafik ayarlarıyla. Şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Teşekkürler hocam. Vatan'dan haber bekliyorum şu test sonuçları bir gelsin de bakalım ama dediğim gibi eğer değişim kabul ederlerse her türlü değiştirmek istiyorum muhtemelen de RX 480 alacağım.
RX 480 kesinlikle daha iyi olur.

GTX 1050 Ti = GTX 960
RX 480 = GTX 980

Şeklinde bir fark var arada :D.

Eğer peşin alacaksan amazon.de'de RX 480 968 TL falan tutuyor 8GB sürümü.

Hocam Vatan iade olarak yine Vatandan harcayabileceğim bir çek verdiği için mecburen oradan alıcam ekran kartını :( şimdi Vatan'dan aradılar testi yapan kişi aradı ve fps düşüklüğü olduğunu kabul etti ama ekran kartında bir sorun yok normal bir şekilde çalışıyor fakat evga kartlarında bu sıkıntıları yaşamaya başladık dedi. Değişim yapmayı da kabul ettiler yarın ekran kartı kutusunu da yanımda götürüp değişikliği yapacağız inşallah :) Telefondaki adama RX 470 yada RX 480 almak istediğimi söyledim o da yalnız onlar amd kartları ben nvidia öneririm dedi. O yüzden size bir daha sormak istedim RX 470 yada RX 480 uygun olur mu yoksa nvidia ekran kartlarını da düşüneyim mi ?

Ve son olarak 1050TI almayı düşünen arkadaşlar kesinlikle Evga markasını almayın.

Hocam Vatan iade olarak yine Vatandan harcayabileceğim bir çek verdiği için mecburen oradan alıcam ekran kartını :( şimdi Vatan'dan aradılar testi yapan kişi aradı ve fps düşüklüğü olduğunu kabul etti ama ekran kartında bir sorun yok normal bir şekilde çalışıyor fakat evga kartlarında bu sıkıntıları yaşamaya başladık dedi. Değişim yapmayı da kabul ettiler yarın ekran kartı kutusunu da yanımda götürüp değişikliği yapacağız inşallah :) Telefondaki adama RX 470 yada RX 480 almak istediğimi söyledim o da yalnız onlar amd kartları ben nvidia öneririm dedi. O yüzden size bir daha sormak istedim RX 470 yada RX 480 uygun olur mu yoksa nvidia ekran kartlarını da düşüneyim mi ?

Ve son olarak 1050TI almayı düşünen arkadaşlar kesinlikle Evga markasını almayın.
RX 480 al dostum.

Vatanda ki çoğu çalışan teknolojiden bir haber. Neyin ne olduğunu bilmiyorlar. Takip etmiyorlar sonuçta işleri orada pazarlama yapmak kullanıcıyı pek önemsemezler. Evga markası gayet kaliteli ve sağlam bir markadır. Her modelde veya markada olabilecek bir problemdir bu yaşadığınız olay. Marka kötülemesi doğru olmaz. Rx 480 gayet uygundur. AMD yeni seri kartlarda Türkiye fiyatlandırmasında oldukça iyi bir yerde. Kartın performansı 1050 ti dan çok üstün. Hiçbir sıkıntı olmaz. :)

Adam sana 1050 Ti önerdiyse yine, alma. RX 470, imkanın varsa 480 al. Eğer GTX 1060 alabiliyorsan RX 480 ve GTX 1060 arasında hangisini istersen alabilirsin. İkisi de pişman etmeyecektir.

Sonunda bugün sorunumu hallettim herkese teşekkür ederim yardımları için :) İlk olarak müşteri hizmetlerine gittim durumu anlattım ki zaten montajdakiler de değişim talebini kabul edip sisteme işlemişler. Yaklaşık bir yarım saat ekran kartının kutusunun incelenmesini bekledim ne baktılar o kadar bilmiyorum ama neyse sonra değişim kabul edildi çek verildi ve montaj kısmına gittim. Acımadım kıydım paraya MSI RX480 8GB Gaming X ekran kartını aldım çünkü şu bir hafta sinirim bozuk dolaştım bu olay yüzünden :) Ekran kartı da baya büyük kasaya zor sığdırdılar ama kasadan görünüşü falan çok güzel :) yardımcı olan herkese teşekkür ederim bana bu ekran kartını önerenlere de teşekkür ederim mükemmel bir performans alıyorum.

Bu arada sanırsam yanlış bir anlaşılma olmuş ben Evga kötü bir marka satın almayın demek istemedim Evga'nın 1050TI kartlarında genel bir sorun varmış o yüzden 1050TI alacaklara kendi tecrübelerimden dolayı almamalarını öneriyorum ama dediğim gibi üst düzey kartları çok iyidir ona bişey diyemem zaten Amerika'da 1 numaralarmış sanırsam. Tekrardan teşekkür ederim herkese yardımları için iyi akşamlar :)

Sonunda bugün sorunumu hallettim herkese teşekkür ederim yardımları için :) İlk olarak müşteri hizmetlerine gittim durumu anlattım ki zaten montajdakiler de değişim talebini kabul edip sisteme işlemişler. Yaklaşık bir yarım saat ekran kartının kutusunun incelenmesini bekledim ne baktılar o kadar bilmiyorum ama neyse sonra değişim kabul edildi çek verildi ve montaj kısmına gittim. Acımadım kıydım paraya MSI RX480 8GB Gaming X ekran kartını aldım çünkü şu bir hafta sinirim bozuk dolaştım bu olay yüzünden :) Ekran kartı da baya büyük kasaya zor sığdırdılar ama kasadan görünüşü falan çok güzel :) yardımcı olan herkese teşekkür ederim bana bu ekran kartını önerenlere de teşekkür ederim mükemmel bir performans alıyorum.

Bu arada sanırsam yanlış bir anlaşılma olmuş ben Evga kötü bir marka satın almayın demek istemedim Evga'nın 1050TI kartlarında genel bir sorun varmış o yüzden 1050TI alacaklara kendi tecrübelerimden dolayı almamalarını öneriyorum ama dediğim gibi üst düzey kartları çok iyidir ona bişey diyemem zaten Amerika'da 1 numaralarmış sanırsam. Tekrardan teşekkür ederim herkese yardımları için iyi akşamlar :)
Hayırlı olsun tekrardan. Umarım ileride tekrardan böyle bir şey yaşamazsınız. Ve gerçekten iki kart arasında dağlar kadar fark var. Bol fps li günler. :)

Evga gibi kaliteli bir markayı tek kalemde nasıl harcıyorlar anlamıyorum. Vatan yetkililerinin bilgi yetersizliğinden kaynaklı senin sorunun ve ya arada ki bir parçanın uyumsuzluğu ile ilgili. Evga sadece Nvidia ile çalışan çok kaliteli bir marka, böyle bir yorumu hakettiğini düşünmüyorum. Senin tek problemin bilgisayarı Vatan'dan toplatman bence.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı