EVGA GTX 1070Ti Oyunda Anlık Donmalar

Kartı Oc Modda mı kullanıyorsun?
İşlemci ve ekran kartına çok düşük Oc yapmıştım daha önceden ama kapatıp denediğimde de sonuç değişmedi.
Sistemin herhangi bir parçasında arıza var desem nasıl oluyorda Overwatch, Witcher 3, Syndicate, For Honor, The Division, GTA5 gibi oyunlarda yaşamıyorum bu sıkıntıyı? Şimdi arıza yok diyeceğim o zamanda eski sistemimde Battlefield 1, Battlefield 4 ve Rainbow Six Siege çok oynadığım oyunlardı ve hiç stutter yaşamadım. Ama bu sistemde yaşıyorum. Anlam veremedim gerçekten. OCCT testi yapıyorum işlemci hep tam frekansta, Furmark yapıyorum GPU hiç kullanımı düşürmüyor. Memtest yaptım arıza görünmedi. SSD ve HDD'ye ayrı ayrı sistemi yükleyip Battlefield 1 test ettim. Her ikisinde de sıkıntı devam ediyor. Gerçekten artık ne yapabilirim bilemiyorum.

Son düzenleme:
Bazı oyunlarda özellikle multiplayer kısmında ve bf1 gibi oyunda bir süre sonra drop olabiliyor. Bunun sebebi de büyük ihtimalle memory leak. Sisteme temiz format atın. Bakalım devam ediyor mu ? Bir de arka planda çalışan ve devreye giren herhangi bir uygulama varsa o da sebep olabilir.

Bazı oyunlarda özellikle multiplayer kısmında ve bf1 gibi oyunda bir süre sonra drop olabiliyor. Bunun sebebi de büyük ihtimalle memory leak. Sisteme temiz format atın. Bakalım devam ediyor mu ? Bir de arka planda çalışan ve devreye giren herhangi bir uygulama varsa o da sebep olabilir.

Valla test sürecinde yaklaşık 7-8 kere format attım. Arka planda çalışan uygulamaları takip edeceğim, teşekkürler.

Valla test sürecinde yaklaşık 7-8 kere format attım. Arka planda çalışan uygulamaları takip edeceğim, teşekkürler.

Temiz kurulum yapıp, güncellemeleri yaptıktan sonra windows ayarlardan bu xboxgamedvr olsun arka plan uygulamaları olsun bunları kapatın. Bazen antivirüsler güncellemeye girince pc yi çok kötü kastırıyorlar. Ayrıca bu framework sürümleri, directx, vc++ ve .dll uygulamaları tam yüklerseniz donanımda problem yoksa büyük ihtimalle oyuna patch geldiyse onla da alakalı olabilir.

İşlemci ve ekran kartına çok düşük Oc yapmıştım daha önceden ama kapatıp denediğimde de sonuç değişmedi.
Sistemin herhangi bir parçasında arıza var desem nasıl oluyorda Overwatch, Witcher 3, Syndicate, For Honor, The Division, GTA5 gibi oyunlarda yaşamıyorum bu sıkıntıyı? Şimdi arıza yok diyeceğim o zamanda eski sistemimde Battlefield 1, Battlefield 4 ve Rainbow Six Siege çok oynadığım oyunlardı ve hiç stutter yaşamadım. Ama bu sistemde yaşıyorum. Anlam veremedim gerçekten. OCCT testi yapıyorum işlemci hep tam frekansta, Furmark yapıyorum GPU hiç kullanımı düşürmüyor. Memtest yaptım arıza görünmedi. SSD ve HDD'ye ayrı ayrı sistemi yükleyip Battlefield 1 test ettim. Her ikisinde de sıkıntı devam ediyor. Gerçekten artık ne yapabilirim bilemiyorum.
Aklım da tek ihtimal kaldı o zaman.Vsync açık mı oynuyorsun?

2 ay önce ana parçaları yükselterek yeni bir sistem topladım. Anakart, işlemci RAM ve ekran kartı satın aldım fakat bazı oyunlarda anlık takılmalar yaşıyorum. Bu takılmalar 1 saniye sürüyor ve geçiyor. Belki 5, belki 10 belki de 20 dakika sonra bir daha yapıyor. Bu takılmayı görünce Afterburner GPU Usage baktığımda düştüğünü görüyorum. Genelde 90-99 arasında seyreden kullanım 70-80 aralığına iniyor bir anlığına. Yalnız beni şaşırtan durum, Witcher 3 Assassin's Creed gibi Single Player oyunlarda hiçbir sıkıntı yaşamıyorum saatlerce oynamama rağmen bir kere bile takılma olmuyor. Sorunu özellikle Rainbow Six Siege ve Battlefield 1-4 oyunlarında yaşıyorum. Hatta Battlefield 1 Single Player'da bile takılma olmuyor sadece online oynarken bu sorunu yaşıyorum. Battlefield 1'de CPU usage genellikle 35-55 arasında değişiyor. Sorun Single oynarken de olsa direk HDD'den şüpheleneceğim ama sadece onlineda olması şaşırtıyor beni. Benchmark sonuçlarında da gayet güzel sonuçlar alıyorum. Takılma harici FPS'te normal. Sıcaklıklar; işlemci maximum 80, ekran kartı maximum 70. Bu sıcaklıkların böyle bir sorun yaşatacağını düşünmüyorum ama sorunu da bulamıyorum malesef. Bu takılmaların ne zaman olacağı belli olmuyor yani demek istediğim herhangi bir patlamaya veya aşırı grafiğe göre değil, herhangi bir yerde olabiliyor. 2 aydır çözüm arıyorum hala bulamadım yardımcı olursanız çok sevinirim. Teşekkürler.

Sistemim:
  • İşletim sistemi W10 Pro (Güncel)
  • 8700K 4.3GHz
  • Msi Z370 Tomahawk
  • EVGA GTX 1070Ti
  • 3000MHz 16GB DDR4
  • 120GB Samsung 850 Evo (eski sistemden)
  • Corsair Vs650 650 Watt PSU( eski sistemden)
  • 1TB 7200RPM Caviar Blue HDD (eski sistemden)

Psu ile alakalı bir sorun olduğunu sanmıyorum, bende 650w 80 Bronz Psu var 1080 ti- i7 6700 k işlemci ile hiçbir oyunda ne donma ne de fps kaybı yaşadım, oyun ile alakalı olmadığı sürece tabi. Bence çoğu arkadaşın dediği gibi SSD den kaynaklı olabilir. Anakartın Biosu güncel değil ise onu güncelleyebilirsin, belki çözüm olabilir. Anlattıklarına bakıyorum şimdi, belli ki çok ince bir noktada sorun var :/
Şunu da belirteyim az önce bir arkadaşın daha bu tarz bir sorun yaşadığını gördüm forumda ona da yazdım sana da yazayım.

Bir arkadaşıma bilgisayar toplamıştım, 3-4 ay sorunsuz çalıştı, sonra bir anda % 75 fps kaybı oldu oyunlarda. Araştırdık, her türlü testi yaptım hepsinde puanlar, sıcaklık değerleri, hdd, ssd değerleri iyiydi ancak garantiye gönderdik ve sonunda sorunun anartın ekran kartı soketinde olduğunu öğrendik. Görüntü geliyor ancak oyunlarda fps kaybı yaratıyordu. Bunu da göz önünde bulundur kardeşim.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı