EVGA GTX 1080 sistem ekranda pembe şekiller çıkıyor

cagatayhayta

Hectopat
Sistem.

Ekran kartı: EVGA GTX 1080.
İşlemci: i7 4790K.
Anakart: ASUS Maximus VL gene.
PSU: Seasonic X-650 80+Gold.
Corsair dominator Platinum Blue LED 4×4 16 GB 2133 MHz RAM.
Arctic I11 compact işlemci soğutucu.
Hybrid SSHD 500GB bellek.
Toshiba OCZ 480 GB TR200 2.5" SATA 3.0 SSD.

Dün internet üzerinden soru çözerken bilgisayarım da pembe pembe yazılar çıktı ve bilgisayar çöktü. Görselini bıraktım. Üstüne bilgisayarı geri açtım ve yaklaşık 5 dakika içinde aynı hatayı aldım. Technopat üzerinden benzer bir konu buldum ve ASUS’un bir driverını yükledikten sonra bir sorun yaşamış ve sildikten sonra düzelmiş aldığı hata. Ve ben de hatayı yaşadığım gün ASUS anakartın bir driverını yüklemiştim. Sildim ve tekrardan başlattım yaklaşık 1 saat boşta kullandım bilgisayarı ve hatanın gittiğini garanti etmek için Valorant açtım. Poligona girdim ve yaklaşık 10 dakika antrenman yaptıktan sonra ekran kartı sürücüsü çöktü hatası aldım. Ardından NVIDIA denetim masasını açtım sürüme bakmak için ve tekrar aynı pembe yazılı hatayı verdi. Ve anakartta Boot LED'i yandı. Ne yapmam lazım?

Ekstra olarak geçen ay ekran kartım reball işleminden geldi ve 2 haftadır aktif olarak kullanıyordum ancak hiçbir sorunla karşılaşmadım ekran kartı sıcaklığı 65 dereceyi geçmiyordu yük altında. Ama aldığım hatanın fotoğrafını bilgisayarcı bir tanıdığıma atınca chipsetimin düzgün şekilde tamir edilememiş olabileceğini söyledi.

Dosya Ekleri

• BEC5CAA3-03F9-4638-8FF4-815CBD0B4646.jpeg
    BEC5CAA3-03F9-4638-8FF4-815CBD0B4646.jpeg
    178,1 KB · Görüntüleme: 59
Son düzenleyen: Moderatör:
Kart zaten tamir görmüş. Belli ki düzgün yapılmamış yada tekrar arızalanmış. Buna benzer bir durumu 1660s aldıktan 17 gün sonra bende yaşamıştım. Teknik servis kartın chipsetinde arıza olduğunu söyleyip yenisini vermişti. Bence siz yavaş yavaş yeni ekran kartı için bütçe ayırmaya başlayın.

Kart zaten tamir görmüş. Belli ki düzgün yapılmamış ya da tekrar arızalanmış. Buna benzer bir durumu 1660S aldıktan 17 gün sonra bende yaşamıştım. Teknik servis kartın chipsetinde arıza olduğunu söyleyip yenisini vermişti. Bence siz yavaş yavaş yeni ekran kartı için bütçe ayırmaya başlayın.

Yaklaşık 2 sene önce babam almıştı ama şu anda hem kendi durumum yok ve babamla böyle bir şey konuşursam kulaklarımın pek hoş şeyler duyacağını düşünmüyorum ama arızalı olduğunu biliyor. Ekran kartını son kez tamir ettiripucuz fiyatına satarsam ne kadara satabilirim 0 fiyatı 7.700TL yaklaşık. 1080 Klasmanı bir ekran kartı almayı düşünmüyorum zaten Ultra seviyelerde oyunlar oynamaya ihtiyacım yok. 2000-3000 TL'lik bir ekran kartı işimi görecektir.

Geri
Yukarı