Evga Gtx 980 için anakart tavsiyesi

Tolga Yıldız

Hectopat
Daha fazla  
Tüm technopat ailesine merhabalar. Konuyu mümkün olduğunca kısa tutacağım.

Yakın bir arkadaşım yeni bir bilgisayar almak için benden yardım istedi. Hali hazırdaki bilgisayarını 1 yıl önce kadar hazır almış ve çok sorun yaşamış. Zaten fan sesinden, kasada usb 3.0 olmayışından , çok toz tutmasından, oyunlarda pek performans alamamasından dolayı bilgisayarından memnun değilmiş. Son olarak anakartı arızalanınca bilgisayarını rafa kaldırıp yenisini almak için beni aradı. Arkadaşım yeni bilgisayar için 2500 tl bütçe ayırmış.

Teknik servis sadece anakartın arızalı olduğunu söylemiş. Ben eski kasadan sadece hdd, dvd ve ram'i alıp gerisini yenilemeyi düşünüyordum fakat işlemcinin i7 3770 olduğunu öğrendim. Takdir edersiniz ki köşeye atılacak bir işlemci değil.

Ekran kartı olarak önerirseniz Evga Gtx 980'i bugün aldırmayı düşünüyorum. Kasa olarak Corsair Champ/Spec-02 'i düşünüyorum. Ekran kartı ve kasa olarak farklı varyasyonlarda oluşturulabilir fakat anakart seçimini bir türlü yapamadım. Sizce H77, Z77, P67, Z67 vs seçeneklerden hangisini seçmeliyim? Marka olarak tercihim Asus ve Msi'dan yana. Diğer üreticiler bu tür eski kartlara güncelleme desteğini kesmiş durumda. @Recep Baltaş @Ali Güngör @Silinen üye @BilgisayarKurdu

Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Son düzenleme:
i7 3770, 1155 soketli bir işlemci. Maalesef büyük mağazalarda 1155 soketli anakartlar, artık eskidiğinden dolayı nadiren bulunuyor. Bu işlemciye uyacak ASUS ve GIGABYTE'ın H61M modelleri Vatan'da mevcut.

Asus H61M-D İntel H61 Soket 1155 Ddr3 1333Mhz Vga Anakart - Vatan Bilgisayar
Gigabyte H61M-Ds2 İntel H61 Soket 1155 Ddr3 1333Mhz Sata 2.0 Usb 2.0 Vga Anakart - Vatan Bilgisayar

Ancak BIOS güncellemesi gerekebilir.

Alternatif olarak Inventus'tan ASUS Z77 alabilirsiniz.

ASUS P8Z77-V LX anakart - inventus

Son düzenleyen: Moderatör:
i7 3770 için arkadaşlar LGA 2011 soket ve 1150 soket anakart önermişler heralde gözden kaçmış arkadaş i7 3770 ile devam ediceğini söylemiş. i7 3770 LGA 1155 soket bir işlemci bu durumda alabileceğin anakart modeli kısıtlı. GTX 980 ekran kartıyla beraber 1155 soket anakartlarda yer sıkınıtısı yaşanabilir çünkü anakartlar küçük 2 gün önce böyle bir sıkıntı yaşadım şimdiden uyarıyım. Yeni nesil ekran kartlarla küçük anakartlarda parçaların birbirine baskı yapması sonucu olumsuz şeyler ortaya çıkabiliyor.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı