Evimde fiber internet bağlantısı için tesisat yok

bedirhanp

Decapat
Daha fazla  
Binama altyapı geleli 5 6 ay oldu. Ben geldiği sıra Superbox kullanıcısı olduğum için pek önemsememiştim bu sorunu. Sorun şu binama fiber altyapı geldi ancak evimin içine sokmadılar. Asansörün yanında bulunan delikten benim ve diğer 3 dairenin fiber kablolarını sallandırıp oraya koyup gittiler. Sebebi ise fiber kabloların geçeceği tesisatın evimde olmaması. Bu kabloları elektrikçi çağırmadan kablo yolu çekerek duvarın dış kısmından evime soksam internet bağlamaya gelen firma bunu kabul eder mi veya ben hiç ellemesem gelen firma bunu halleder mi?

Binama altyapı geleli 5 6 ay oldu. Ben geldiği sıra Superbox kullanıcısı olduğum için pek önemsememiştim bu sorunu. Sorun şu binama fiber altyapı geldi ancak evimin içine sokmadılar. Asansörün yanında bulunan delikten benim ve diğer 3 dairenin fiber kablolarını sallandırıp oraya koyup gittiler. Sebebi ise fiber kabloların geçeceği tesisatın evimde olmaması. Bu kabloları elektrikçi çağırmadan kablo yolu çekerek duvarın dış kısmından evime soksam internet bağlamaya gelen firma bunu kabul eder mi veya ben hiç ellemesem gelen firma bunu halleder mi?

Siz abonelik yapınca evin içine kadar bağlantıyı kendileri hallediyor.
Çünkü fiber yani FTTH sistemde GPON ile fiber sonlaması yapılır ve router ile internet dağıtılır.
O yüzden fiber sonlamasını herkes yapamıyor.

Nasıl bir işlem uyguladılar hocam size? Dışarıdan kablo yolumu çekti yoksa farklı bir işlem mi uyguladı?

Size gelen fiber altyapı TurkNet'e ait ise ücretsiz getirip eve kadar kurarlar.
Telekoma ait ise ve bu altyapı üzerinden TurkNet'ten hizmet alıyorsanız o zamanda Telekom ekibi gelip kurulumu yapar. Ama ücret isteyebilirler.

Size gelen fiber altyapı TurkNet'e ait ise ücretsiz getirip eve kadar kurarlar.
Telekoma ait ise ve bu altyapı üzerinden TurkNet'ten hizmet alıyorsanız o zamanda Telekom ekibi gelip kurulumu yapar. Ama ücret isteyebilirler.
Arkadaşın sorunu duvarın içinde kablo kanalı olmadığı için telekom ekipleri kurulum yapamıyor, kabloyu kapıya bırakıp gitmişler. Kablo sorunu çözülene kadar kurulum yapmadan geri giderler.(Kurulum ekibinin insafına kalmış.)

Yeni konular

Geri
Yukarı