Çözüldü Evimdeki voltaj düşmesi

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Chairman

Hectopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Merhaba, evimde çok sık voltaj düşmesi oluyor. Birden ışıklar göz kırpmaya başlıyor sonra tekrar eski haline dönüyor. Bazen birden elektrik gidiyor 3 saniye sonra geliyor. Evde fiyat olarak çok değerli eşyalar var. Bozulacak diye çok korkuyorum. Ne yapmam gerek?

Çözüm
Öncelikle herhangi bir akım ölçen saat al. Bu saat elektriğin gittiği saatlerde sana bildirim yolluyor ne zaman gidip ne zaman geldiğini ve akımı gönderiyor. Evinde bozulan bir şey olursa elektrik şirketine dava açabilirsin, sözleşmelerde elektrik problemli olaylar ile bozulan ürünlerin karşılanacağı yazar. Bunun dışında elektrik şirketiyle konuşmalısın ama muhtemelen hatalarını kabul etmeyeceklerdir. Bir de şirketten görevli gönderilmesini rica edin veyahut elektrikçi tutun binanızdaki şebekeleri kontrol ettirin.
Ayrıca elektrikle ilgili bir sorundan cihazlarınız zarar görürse bunları size ödüyorlar.
Eğer ki kanıtınız yok ise bunu geçiştiriyorlar. Biz haber vermeden kesinti yapmadık ıvır zıvır diye, Kanıt istiyorlar. Yani bu yol benim dediğim şekilde yapılmalı şak diye vuracaksınız belgeleri kanıtları önlerine öyle akıllanıyorlar.
Merhaba, evimde çok sık voltaj düşmesi oluyor. Birden ışıklar göz kırpmaya başlıyor sonra tekrar eski haline dönüyor. Bazen birden elektrik gidiyor 3 saniye sonra geliyor. Evde fiyat olarak çok değerli eşyalar var. Bozulacak diye çok korkuyorum. Ne yapmam gerek?
Kapasitif yük dengesizliği sebebiyle şebele akımınız 190V'lara inip 250V'lara ani sıçramalar yapabilir. Bulunduğunuz bölgedeki elektrik dağıtım firmasını arayıp ölçüm yaptırın. Sanayi elektriği kullanan yerler varsa yanınızda buna göre zabıt tutturun. Ayrıca elektrikle ilgili bir sorundan cihazlarınız zarar görürse bunları size ödüyorlar. Hepsi dışında çok değerli cihazlarınızı online UPS'ler ile güvenceye alırısınız. Tavsiyem bir mühendis ekip çağırıp keşif ve kontrol yaptırmanız.

Öncelikle herhangi bir akım ölçen saat al. Bu saat elektriğin gittiği saatlerde sana bildirim yolluyor ne zaman gidip ne zaman geldiğini ve akımı gönderiyor. Evinde bozulan bir şey olursa elektrik şirketine dava açabilirsin, sözleşmelerde elektrik problemli olaylar ile bozulan ürünlerin karşılanacağı yazar. Bunun dışında elektrik şirketiyle konuşmalısın ama muhtemelen hatalarını kabul etmeyeceklerdir. Bir de şirketten görevli gönderilmesini rica edin veyahut elektrikçi tutun binanızdaki şebekeleri kontrol ettirin.
Ayrıca elektrikle ilgili bir sorundan cihazlarınız zarar görürse bunları size ödüyorlar.
Eğer ki kanıtınız yok ise bunu geçiştiriyorlar. Biz haber vermeden kesinti yapmadık ıvır zıvır diye, Kanıt istiyorlar. Yani bu yol benim dediğim şekilde yapılmalı şak diye vuracaksınız belgeleri kanıtları önlerine öyle akıllanıyorlar.

Çözüm
Genelde:
Bağlı olduğunuz şebekeyi besleyen trafonun yetersiz kalması (yeni bir siteye ya da ufak çaplı sanayi atölyesine elektrik çekilmesi.. vb.),
Apartmandaki kablo kesitinin uygun olmaması (özellikle eski binalarda),
Şebekede bakım yapılırken TEDAŞ ekibinin ince kablo kullanmış olması gibi nedenlerden voltaj düşüşü olur.
Bence, bağlı olduğunuz elektrik dağıtım şirketine arıza kaydı oluşturun, muhtemelen şebeke kaynaklı bir sorun.

Öncelikle herhangi bir akım ölçen saat al. Bu saat elektriğin gittiği saatlerde sana bildirim yolluyor ne zaman gidip ne zaman geldiğini ve akımı gönderiyor.

Akım ölçer saat dediğiniz bu mu?

Bence, bağlı olduğunuz elektrik dağıtım şirketine arıza kaydı oluşturun, muhtemelen şebeke kaynaklı bir sorun.

Arayacağım bakalım ne diyecekler?

Akım ölçer saat dediğiniz bu mu?
https://dilog.co.uk/product/pe...rgy-logger/ şu olması lazım hatırladığım kadarıyla. Normal devletin verdiği saatin önüne takılıyor, dış tarafa ve iç tarafa olacak şekilde. Hem girişi hem çıkışı check edip logluyor.

Not: Bu cihaz pahalı bir cihazdır(17.600TL), ben arkadaşımın kullandığını yazdım. Kendisi elektrik olayından çok muzdarip olduğu için ve 400Bin TL'lik kartı yanmadan önce almıştı. Onun işine yaradı, piyasada normal kullanıcıya hitap eden cihazları araştırıp bulabilirsiniz.

https://dilog.co.uk/product/pe...rgy-logger/ şu olması lazım hatırladığım kadarıyla. Normal devletin verdiği saatin önüne takılıyor, dış tarafa ve iç tarafa olacak şekilde. Hem girişi hem çıkışı check edip logluyor.

Not: Bu cihaz pahalı bir cihazdır, ben arkadaşımın kullandığını yazdım. Kendisi elektrik olayından çok muzdarip olduğu için ve 400bin TL'lik kartı yanmadan önce almıştı. Onun işine yaradı, piyasada normal kullanıcıya hitap eden cihazları araştırıp bulabilirsiniz.

Evimdeki cihazların toplam fiyatları o ekran kartını geçtiği için cihazın fiyatı benim için hiç önemli değil. Eğer güzel bir ürün ise sipariş veriyim. Bu arada 400bin TL'lik ekran kartı yanan arkadaşa da çok geçmiş olsun içim acıdı 🙁
Az önce yine voltaj sıkıntısı oldu. Mutfaktaki mikrodalga ve fırın sürekli gidip geldikçe ötüyor. Ben bilgisayarların ve monitörlerin fişlerini çekiyim. Telefondan devam ederim.

Son düzenleme:
Evimdeki cihazların toplam fiyatları o ekran kartını geçtiği için cihazın fiyatı benim için hiç önemli değil. Eğer güzel bir ürün ise sipariş veriyim. Bu arada 400bin TL'lik ekran kartı yanan arkadaşa da çok geçmiş olsun içim acıdı 🙁
Az önce yine voltaj sıkıntısı oldu. Mutfaktaki mikrodalga ve fırın sürekli gidip geldikçe ötüyor. Ben bilgisayarların ve monitörlerin fişlerini çekiyim. Telefondan devam ederim.
Hocam durumunuz varsa alın. Cidden çok iyi bir ürün, tam sizin ihtiyacınıza göre. Herhangi bir şeyden de kaçamaz elektrik şirketi, direkt olarak dava açabilirsiniz. Tabii öncelikle bu durumu elektrik dağıtım şirketinizle konuşun belki olay kolay yoldan çözülebilir.

Geri
Yukarı