Evimin önünde sokak kedisi var

Daha fazla  
Herkese Merhaba,
9 katlı bir apartmanda oturuyoruz bu apartmanın girişine bir gün erişkin bir kedi geldi. Ve apartmanın önündeki paspasta yaşamaya başladı. Her işe gidip dönüşümde bu bebeyi görüyorum ve bu yağmurda bu soğukta dışarıda kalması beni çok üzüyor. Apartmanımızdan birisi ona üzerinde "Dikkat kedi var atmayın!" yazılı bir kutu yaptı ve apartmanın girişine o kutuyu koydu. Kutunun altına da girişteki paspası hayvancağızın altına ittim mermerde üşümemesi için biraz da evde kalan tavuktan götürdüm onu bir güzel yedirdim. fakat bizim insanımızda duyar namına bir şey kalmadığı için yuvasını bir günde bozmuşlar. İşe her gelip gittiğimde o kediyi gördüğümde çok üzülüyorum. Neler yapılabileceği hakkında beni bilgilendirirseniz sevinirim.

Neler yapılabileceği hakkında beni bilgilendirirseniz sevinirim.
Tavuğa alıştırmanı tavsiye etmem. Alıştırırsan dışarı da bulduğu mamaları es geçebiliyor. Mamaya alıştırmak daha iyi olur.
Onun dışında tahta bir kutudan yuva yapabilirsiniz. Kuş yuvasına benzer bir şeyler. Duvara monte edebilirsiniz. Biz eskiden böyle yapıyorduk. IQ seviyeleri oda sıcaklığını geçmeyen şahıslar da o yuvayı bozamıyor idi. Üstüne alüminyum folyo eklersin orada uyur. Aklıma başka bir şey gelmedi.

Herkese Merhaba,
9 katlı bir apartmanda oturuyoruz bu apartmanın girişine bir gün erişkin bir kedi geldi. Ve apartmanın önündeki paspasta yaşamaya başladı. Her işe gidip dönüşümde bu bebeyi görüyorum ve bu yağmurda bu soğukta dışarıda kalması beni çok üzüyor. Apartmanımızdan birisi ona üzerinde "Dikkat kedi var atmayın!" yazılı bir kutu yaptı ve apartmanın girişine o kutuyu koydu. Kutunun altına da girişteki paspası hayvancağızın altına ittim mermerde üşümemesi için biraz da evde kalan tavuktan götürdüm onu bir güzel yedirdim. Fakat bizim insanımızda duyar namına bir şey kalmadığı için yuvasını bir günde bozmuşlar. İşe her gelip gittiğimde o kediyi gördüğümde çok üzülüyorum. Neler yapılabileceği hakkında beni bilgilendirirseniz sevinirim.

Öncelikle ilginiz için size teşekkür ederim. Belki sayımız az ama sizin gibi, bizim gibi bu canları düşünen insanların olduğunu bilmek çok güzel. Maalesef kış geliyor sokaktaki tüm canlara yetişmek imkansız ve onları o halde titrerken görünce sanki canımdan can gidiyor. Elimden geleni yapıyorum elbette ama maalesef yetmiyor. Size de eğer maddi imkanınız varsa aldığım ve memnun kaldığım bir link bırakıyorum. Su geçirmiyor binanın bahçesine bırakabilirsiniz. Beslenme konusuna gelince kuru mamaların fiyatı KDV'den sonra akıl almaz bir şekilde arttı. Ama yine maddi durumunuz el verirse 3 aylık kışı geçirmeleri için günde 2'şer defa besleyebileceğiniz 5 kiloluk mamalardan alırsanız ona kış boyu yeter. Mamalar pahalı olduğu için marka vermiyorum bütçenizin el verdiği markayı alabilirsiniz. Protein değerleri az olabilir ama kış soğuğunda aç kalmalarından iyidir. Her sorunuzda beni etiketlemekten çekinmeyin lütfen.

Şimdi bana tepki gösterecekler ama kediler dışarıda düşündüğünüz kadar üşümez, düşündüğünüz kadar çaresiz kalmaz(ev kedileri için durum farklı, bahsettiğiniz kedi ev kedisiyse endişelerinizde haklısınız). Bu hayvanlar hep dışarıda yaşadı, anormal bir hava koşulu olmadığı sürece sıkıntı olmaz.

Öncelikle ilginiz için size teşekkür ederim. Belki sayımız az ama sizin gibi, bizim gibi bu canları düşünen insanların olduğunu bilmek çok güzel. Maalesef kış geliyor sokaktaki tüm canlara yetişmek imkansız ve onları o halde titrerken görünce sanki canımdan can gidiyor. Elimden geleni yapıyorum elbette ama maalesef yetmiyor. Size de eğer maddi imkanınız varsa aldığım ve memnun kaldığım bir link bırakıyorum. Su geçirmiyor binanın bahçesine bırakabilirsiniz. Beslenme konusuna gelince kuru mamaların fiyatı KDV'den sonra akıl almaz bir şekilde arttı. Ama yine maddi durumunuz el verirse 3 aylık kışı geçirmeleri için günde 2'şer defa besleyebileceğiniz 5 kiloluk mamalardan alırsanız ona kış boyu yeter. Mamalar pahalı olduğu için marka vermiyorum bütçenizin el verdiği markayı alabilirsiniz. Protein değerleri az olabilir ama kış soğuğunda aç kalmalarından iyidir. Her sorunuzda beni etiketlemekten çekinmeyin lütfen.

Çok teşekkür ederim.
Şimdi bana tepki gösterecekler ama kediler dışarıda düşündüğünüz kadar üşümez, düşündüğünüz kadar çaresiz kalmaz(ev kedileri için durum farklı, bahsettiğiniz kedi ev kedisiyse endişelerinizde haklısınız). Bu hayvanlar hep dışarıda yaşadı, anormal bir hava koşulu olmadığı sürece sıkıntı olmaz.
Bir iki defa top şeklinde yani kıvrılarak uyuduğunu gördüm. Üşüdüğü için bu şekilde yatıyor olabilir mi?

Değerli hocam tepki olarak algılamayın lütfen ama düşündüğünüz kadar üşümezler diyorsunuz ya bizim düşüncelerimizle ölçülmüyor o sıcaklıklar. Dışarıda kar ve yağmur var ise ve bu minik can sığınacak onu ısıtacak bir yere giremiyorsa o tüyleri ve kürk diye tabir edilen giysileri onları sizin düşündüğünüz kadar sıcak tutmuyor. Hayvan dışarıda ise üşüyordur.

Birçok kürklü hayvan gibi, kediler de kış sonunda dökecekleri kış kürkü oluşturma yeteneğine sahiptir, ancak bu bir kediyi kışın sıcak tutmak için yeterli değildir. İç mekan kedileri bile, özellikle sahipleri evden çıktığında ve ısıtma kapatıldığında üşüme hisseder ve tabii ki açık hava kedileri de buz gibi soğuk havada üşür ve sıcak yerler ararlar.

İnsanlar gibi bazı kediler soğuğu diğerlerinden daha fazla hisseder, özellikle yaşlı kediler, çok genç kediler veya hastalıktan mustarip kediler. Aşırı esen rüzgarlar, yağmur ve kar da bir kediyi daha çok üşütecektir, çünkü bu koşullarda kürkünde sıkıştırdığı sıcaklığı koruyamaz.

Değerli hocam tepki olarak algılamayın lütfen ama düşündüğünüz kadar üşümezler diyorsunuz ya bizim düşüncelerimizle ölçülmüyor o sıcaklıklar. Dışarıda kar ve yağmur var ise ve bu minik can sığınacak onu ısıtacak bir yere giremiyorsa o tüyleri ve kürk diye tabir edilen giysileri onları sizin düşündüğünüz kadar sıcak tutmuyor. Hayvan dışarıda ise üşüyordur.

Birçok kürklü hayvan gibi, kediler de kış sonunda dökecekleri kış kürkü oluşturma yeteneğine sahiptir, ancak bu bir kediyi kışın sıcak tutmak için yeterli değildir. İç mekan kedileri bile, özellikle sahipleri evden çıktığında ve ısıtma kapatıldığında üşüme hisseder ve tabii ki açık hava kedileri de buz gibi soğuk havada üşür ve sıcak yerler ararlar.

İnsanlar gibi bazı kediler soğuğu diğerlerinden daha fazla hisseder, özellikle yaşlı kediler, çok genç kediler veya hastalıktan mustarip kediler. Aşırı esen rüzgarlar, yağmur ve kar da bir kediyi daha çok üşütecektir, çünkü bu koşullarda kürkünde sıkıştırdığı sıcaklığı koruyamaz.

Öncelikle ben böyle dediğim zaman gelip sen hayvan düşmanısın gibi tepki verecek tipler için yazdım yoksa yazınızda bir sıkıntı yok.

Aslında yazımın sonunda belirttiğim anormal hava koşullarını tam açıklayamamış olabilirim. Orada şunu demek istediğim mesela bu ara havalar 15 gidiyorsa bir anda -5'lere düşerse tabii ki üşürler, fakat mevsim normallerinde ilerleyen havada sıkıntıya düşecek(sağlığını olumsuz etkileyecek kadar da diyebiliriz) kadar üşüme olmaz. Yukarıda anlatmak istediğim havada ekstrem bir değişim yok ise endişelenmeye gerek yok, fakat oldu da bir anda hava soğuduysa (ciddi bir soğuma) hayvan kürkünü hazırlayamadığı için sıkıtnıya düşer.

Geri
Yukarı