Sokak Kedisi Tırmalarsa Ne Olur?

Zaman kaybetmeden kuduz ve tetanoz aşısını yaptırın. 5 dakikalık vakit kaybınız olur ve risk ortadan kalkar sonra keşke yaptırsaydım deme ihtimaliniz de kalmaz.

Ciddi bir belirti varmış gibi, kaygıyla aşı olun diyenlerin başına gelse: Eminim aşı falan olmazlar. Kedinin tırnağında ne olabilir? Sürekli toprakta vs. He çöp karıştırıyorlar falan orası ayrı. Ancak bu nedenle enfeksiyon kapabilir ama onun da belirtisi yok. En büyük risk köpek ısırığıdır. Kedi ısırsa bile eğer sağlıklı kediyse, sağlıklı köpeğe göre kat kat riski azdır. Önemli olan ısırılma ve tırmalanma durumunda, ilgili bölgenin derhal dezenfekte edilmesi yeterli. Yara kapanana kadar steril kalması yeterli, aşı maşı hikaye.

Arkadaşlar, önemli bir durum olabilir diye sordum. Yardımcı olanlara teşekkür ederim. Aşı olmayacağım.

@Pikachu.34 Hocam meraktan soruyorum, sizin alanınız nedir acaba?
Hemşireyim. :D

Aşı olmaktan bahsedilmiş geçen yıl aynı durumu yaşadım Kartal sahilde. Olay günü, Kartal EAH kuduz aşısı olmadığı için Haydarpaşa Numune EAH gittim ve aşımı oldum. Tayinim çıktı ve tayinimin çıktığı yerde de kalan 2 doz aşımı yaptırdım.

Kuduz ciddi bir durumdur ve şansa bırakılmamalıdır. Aşı olmaktan bahsediyoruz atla deve değil yani. Her neyse konuyla alakalı farklı görüşte olan birçok arkadaşımız var. Görüşlerine katılmasam da saygı duyuyorum. Son karar size ait der iyi günler dilerim. Sağlıcakla kalınız.

Tırmaladığı bölge fotoğraftan gördüğüm kadarı ile mikrop kapmamış. Kuduz yada Tetanoz aşısı yaptırılır normalde ama tırmalama ile kuduz bulaşması zor, e tetanoz da zaten uzun süre de zarar veriyor ve o süreçte dokudaki kızarma yada kararmadan anlıyorsun. Son 5 yılda tetanoz aşın yoksa yaptır varsa gerek yok.
Lütfen yanlış bilgi vermeyiniz kuduz salyadan bulaşır ve kedi veya köpek patisini yalar temizlemek için tırmaladığı zamanda bulaşır.

Dostum beni ısırdı, yavru bir kediydi ve hırçındı benim sokakta beslediğim ile aynı renkte ve sevecen duruyordu. Benim beslediğim kedi sanıp elime aldığım anda baş parmağımı ısırıp kanatıp oradan kaçtı. O esnada asıl benim kedi geldi yanıma, sonra gidip kuduz aşısı oldum. Bir ay kadar sonra da feci şekilde hastalandım ve meğersem kediden hastalık bulaşmış kanıma. Bir hafta hastanede yattım.

Aradan birkaç ay geçti bu sefer aynada kendime bakarken boynumda bir yamukluk fark ettim, yani boynumun sağ tarafı daha şiş sanki oraya küçük bir top sokmuşlar, sonrasında oraya cihazlar yardımı ile bakıldı 3 santimetre çapında bir mikrop birikimi var. Onun yüzünden bir hafta daha hastanede yattım ve yavaş yavaş küçüldü. Yani diyeceğim o aşı olmak her şeyin çözümü olmuyor böyle şeyleri de yaşayabilirsin.

Ciddi bir belirti varmış gibi, kaygıyla aşı olun diyenlerin başına gelse: Eminim aşı falan olmazlar. Kedinin tırnağında ne olabilir? Sürekli toprakta vs. He çöp karıştırıyorlar falan orası ayrı. Ancak bu nedenle enfeksiyon kapabilir ama onun da belirtisi yok. En büyük risk köpek ısırığıdır. Kedi ısırsa bile eğer sağlıklı kediyse, sağlıklı köpeğe göre kat kat riski azdır. Önemli olan ısırılma ve tırmalanma durumunda, ilgili bölgenin derhal dezenfekte edilmesi yeterli. Yara kapanana kadar steril kalması yeterli, aşı maşı hikaye.
Kardeşim internette kuduz nasıl bulaşır yaz. Sonra da doğru bilgi ver bu önemli bir husus.

Dostum beni ısırdı, yavru bir kediydi ve hırçındı benim sokakta beslediğim ile aynı renkte ve sevecen duruyordu. Benim beslediğim kedi sanıp elime aldığım anda baş parmağımı ısırıp kanatıp oradan kaçtı. O esnada asıl benim kedi geldi yanıma, sonra gidip kuduz aşısı oldum. Bir ay kadar sonra da feci şekilde hastalandım ve meğersem kediden hastalık bulaşmış kanıma. Bir hafta hastanede yattım.

Aradan birkaç ay geçti bu sefer aynada kendime bakarken boynumda bir yamukluk fark ettim, yani boynumun sağ tarafı daha şiş sanki oraya küçük bir top sokmuşlar, sonrasında oraya cihazlar yardımı ile bakıldı 3 santimetre çapında bir mikrop birikimi var. Onun yüzünden bir hafta daha hastanede yattım ve yavaş yavaş küçüldü. Yani diyeceğim o aşı olmak her şeyin çözümü olmuyor böyle şeyleri de yaşayabilirsin.
Seni bence kedi değil Xenomorph filan ısırmış sanırım aşı filan da kar etmemiş. Geçmiş olsun.

Geçmiş olsun.

Geri
Yukarı