Evin depreme dayanıklı olup olmadığını nasıl anlarım?

Binamın dayanıklı olup olmadığını nasıl anlayabilirim? İstanbul Başakşehir Vaditepe 3. bölgede oturuyorum. Binam 30 katlı ve ben yüksek katlarda oturuyorum. Depremde yıkılırsa kimse bu enkazdan çıkaramaz bizi. İşe yarar mı bilmiyorum ama -5'e kadar otoparkı ve -7'de falan kazan dairesi var. 5-6 yil önce yapıldı site. Depreme dayanıklı olup olmadığını nasıl anlarım?

Hocam biz bunu bilemeyiz binanıza bir deprem uzmanı çağırın numune alsınlar test yapsınlar.

Dün yayında bir Uzman'da söylemişti halk binanın dayanıklı olup olmadığını denemesin işi uzmanlara bıraksın demişti.

Normal kumlar ile ırmak kumları çok farklı. Taşlı ırmak kumuyla 1977'de yapılan garajımızı yıkarken, kepçe hiltisini en son güce alana kadar çatlatamadı. Keşke her yer bu şekilde yapılıyor olsa.
Hocam normal kum zaten ırmaktan alınır ve çakıllı olur, anlattığınız gibi rahmetli dedemin yaptığı binayı yıkarken gördüm, makina işlemedi adam en son beton bloğu kaldırıp götürdüler. Babamın akılsızlığı eski diye yıktığı ev, kendi yaptığından daha sağlamdı. Duvarlarda kara tuğladan yapılmış, bol harç kullanılır bu tuğladan örme yapılırken, kışın sıcak, yazın serin oluyordu eski evler.

Geri
Yukarı