Evin elektiriği yüzünden bilgisayarım tehlike altında

Açıklamayı iyi oku bir elektrik çı tutsun dedim geçici olsa da düzgün gelmeyen bir elektrik çok sıkıntı çıkarır evdeki her şey için.

Adamın sorunu zaten 1 senedir diyelim devam ediyorsa ve 1 ay sonra da taşınacak ise boşa masraf yapar ama UPS'i her daim kullanır.

Öncelikle evin elektrik tesisatını yenilet dostum. Hem evin hem sen tehlikede olabilirsin. Ups falan sonraki işler.

Öncelikle evin elektrik tesisatını yenilet dostum. Hem evin hem sen tehlikede olabilirsin. UPS falan sonraki işler.

Adam taşınacak eve boşa para harcamış olur.

Adam taşınacak eve boşa para harcamış olur.

Kiradan düşsün bu şekilde hayatı tehlikede ne bilgisayarı dostum. O tesisat yüzünden yangın çıkmayacağının garantisi bile yok. Hem kendini, hem binayı cayır cayır yakabilir. Şaka mı bu? Benim komşum olsa şikayet ederim. Kiradaysa ev sahibi evin bakım ve onarımlarını karşılamak zorunda. Aldığın bir ürün kusurlu çıkınca ortalığı yakıyorsun, asıl önemli olan ortalığı ayağa kaldırman gereken konu bu. Ayrıca evde senin aldığın bir ürün ve hizmet. Eksiği varsa yerine getirteceksin.

Ev çok eski olduğundan dolayı elektrik altyapısı inanılmaz kötü. Örnek vermek gerekirse ana prize bağlı olan bilgisayarın yanındaki ana prize üçlü priz bağlıyorum. O üçlü prize de vantilatör bağladığımda bilgisayardan USB giriş sesi geliyor. Bazen hava kötü olduğu zamanlar evde elektrik gidip geliyor. Bilgisayar kapanıyor fakat tekrar açılmıyor. Askıda kalıyor sanki. Kablosunu çekip statik elektriği içinden aldığım zaman açılıyor ancak. Bu duruma nasıl bir çözüm getirebilirim?
Not: Eski bilgisayarımın Power Supply'ı bu nedenle yandı. Ve anakart PCI girişi de bu sebeple yandı.

Kanka bir tane 18'lik inşaat demiri buluyosun. Evin balkonundan aşağı inip toprak buluyosun. Toprağı biraz eşeleyip demiri toprağa çakıyorsun. Sonra metreyi eline alıp ölçüp biçiyosun. Prizden başlayıp çaktığın demire kadar kabataslak metre hesabı çıkartıyorsun. Sonra elektrikçiden tek damar toprak kablosu alıyorsun. Getirip bir ucunu seyyar (üçlü priz) bağladığın fişin toprak hattına bağlıyorsun, kablonun diğer ucunu da toprağa attığın demire sarıyorsun. (sağlam olması için demire iyice sardıktan sonra elektrik bandı ile kablonun izalasyonuna kadar demire bantlayıp toprağı geri kapatabilirsin). Sonrasında ana elektrik panosuna bir adet kaçak akım rölesi alıyorsun, kaçak akım rölesinin çıkışlarını oda dağıtım sigortalarına bağlıyorsun. Olay bu.

Evdeki tüm aletleri korumak ve elektriği dengelemek istersen toprak hattını sigorta panosuna kadar çek. Sigorta panosunda kaçak akım rölesinin çıkışındaki nötr ile toprak hattının arasına 30v mercimek varistör bağla. Bu durumda düşük-yüksek voltaj geldiğinde veya nötr kablosunun temassızlık-kopma durumlarında kaçak akım rölesi %100 olarak atacaktır.

Ek olarak kendi odana gelen prizin kablosunu 4mmx3 nya elektrik kablosu olarak değiştirebilirsin. Kırım yapmayı bilmiyorsan kablo kanalı kullanabilirsin. Kırım yaparsan 16'lık sıva altı boruyla beraber Kırım yaptığın alana kabloyu yerleştirip üzerine sıva ve boya yaparak işi garantileyebilirsin.

(Not: Ev kiralıksa elini sürme evi değiştir.)

Yeni konular

Geri
Yukarı