Evkur dolandırıcılığı

Biraz akıllı olmak gerekiyor. Af edersiniz ama bu kadar keriz var iken, böyle firmaların halen aktif olması kaçınılmaz.
2. ele bakılması mantıklı fakat 2. elde de durum farklı değil. Ayrıca bilmeden alan bu kesim sıfır olsun sorun olursa dükkana götürürüz mantığında olduğundan 2. ele sıcak bakmıyor.

Sonuç olarak ister bilgisiz ister keriz desekte bu insanların parası olsa gidip iyi firmalardan alış veriş yapar. Alım gücünü bu hale getirenler utansın. Ayrıca bu firmaların hayatta olması halen işlemesinden kaynaklıdır. Bir çomak sokulmalı ki, batıp gitsinler.

Devletin idare etmediği zenginin güçlü olduğunun kaniti.
Kemal sunan filminde zülfü Aga toprak vererek borclandiriyordu.
Ayni sistem ayni üç kağıt.

Devlet neden göz yumuyor?

Biraz akıllı olmak gerekiyor. AF edersiniz ama bu kadar keriz var iken, böyle firmaların halen aktif olması kaçınılmaz.
2. ele bakılması mantıklı fakat 2. elde de durum farklı değil. Ayrıca bilmeden alan bu kesim sıfır olsun sorun olursa dükkana götürürüz mantığında olduğundan 2. ele sıcak bakmıyor.

Sonuç olarak ister bilgisiz ister keriz desekte bu insanların parası olsa gidip iyi firmalardan alışveriş yapar. Alım gücünü bu hale getirenler utansın. Ayrıca bu firmaların hayatta olması halen işlemesinden kaynaklıdır. Bir çomak sokulmalı ki, batıp gitsinler.

Yapılacak bir şey yok insanlar aldığı sürece devam eder. İkinci elde satıcılar ölücü fakat emin olun alıcılar daha ölücü ürün satıyorsunuz hep alt modeller ile fiyat kıyaslaması yapıyorlar. Hani merak ediyorsunuzdur diye yazıyorum neden bu satıcı fiyatları yüksek ben yüksekten başlatıyorum çünkü fiyata ne yazarsam yazayım çok daha aşağısında teklif veriyor insanlar acayip sinir bozucu bir durum.

Şu an işlemcim satılık 2300'e koydum pazarlık payını ve sıfır fiyatını göz önüne alarak. Dün birisi mesaj attı mesela 3600 ve 5600X ile kıyaslıyor 1700 TL vereyim diyor. Şimdi pazarlığında bir mantığı var 2300'e koyduysam 1900-2000 vereyim dersin, ben 2100 derim sen 2050 dersin böyle gider ama adam fiyatı direk 1700'den başlatınca neden gidip o bahsettiğin işlemcileri almıyorsun madem deyince konu kapanıyor direk. Herkes tek akıllı kendisi zannediyor.

İyi niyet edip satsam 1700'e arkamdan ''ne kerizler var memlekette'' der adım gibi biliyorum bunların huyunu. Sadece öğrenciye indirim yapar oldum.

40 yaşına geldim biliyorum durumları. Öyle pazarlık edenlere cevap bile vermiyorum. Pazarlık yapılır ama bununda bir adabı var.

Öğrenciye şu şekilde indirim yaparım. Elden alış verişte. Öğrenciyim diyip, benden yaşlı olanlar var. 1 sene önce yedekte duran soğutucumu sattım. Havaların sıcak olduğu dönemde 2 tane lise çağında çocuk geldi, ürünü almaya. Kan ter içinde kalmışlar. Anlaştığımız fiyatı verdiler, 165 TL. 40 TL geri verdim. 1700 TL veririm ya da şu kadar veririm denmesi en gıcık olduğum durum ayrıca. Genellikle teklif yapar iken; "Uygunsa 1700 TL'e almak isterim." şeklinde yazarım. Ama yok insanlar değişti. Acaba bir dükkana gittiğinde satılan ürüne şu kadar veririm diyebiliyor mu? Selam, merhaba denmemesini söylemiyorum bile.

Konuya dönecek olursak; artık insanlarda ne adap kaldı ne de firmalarda. Firmalar, müşterileri kazıklıyor. Müşteriler birbirlerini. Tutan, tuttuğunu öpmeye çalışıyor.

40 yaşına geldim biliyorum durumları. Öyle pazarlık edenlere cevap bile vermiyorum. Pazarlık yapılır ama bununda bir adabı var.

Öğrenciye şu şekilde indirim yaparım. Elden alış verişte. Öğrenciyim diyip, benden yaşlı olanlar var. 1 sene önce yedekte duran soğutucumu sattım. Havaların sıcak olduğu dönemde 2 tane lise çağında çocuk geldi, ürünü almaya. Kan ter içinde kalmışlar. Anlaştığımız fiyatı verdiler, 165 TL. 40 TL geri verdim. 1700 TL veririm ya da şu kadar veririm denmesi en gıcık olduğum durum ayrıca. Genellikle teklif yapar iken; "Uygunsa 1700 TL'e almak isterim." şeklinde yazarım. Ama yok insanlar değişti. Acaba bir dükkana gittiğinde satılan ürüne şu kadar veririm diyebiliyor mu? Selam, merhaba denmemesini söylemiyorum bile.

Konuya dönecek olursak; artık insanlarda ne adap kaldı ne de firmalarda. Firmalar, müşterileri kazıklıyor. Müşteriler birbirlerini. Tutan, tuttuğunu öpmeye çalışıyor.

Devlet kendi vergi sistemi ile hırsızlığı ödüllendirirken vatandaşın böyle olmasına şaşırmıyorum. İkinci el pazarı yine bir şey değil özel işletmelerde durum çok çok daha vahim, fiş kestirmeden kolay yoldan zengin olan patronlar çalışanlarını köpek gibi süründürüp asgâri ücreti çok görüyorlar.

İnsanların gelir düzeyi düşük. Aldığı maaşlarla anca geçinmeye çalışıyorlar. Bazen mecburen almak zorunda kalıyor insanlar. Ev kira çocuk okuyor. Giderler yüksek olunca mecburen Evkur'un kapısını çalıyor insanlar. Buzdolabı alacak adam arçelik 24 ay taksit yapmıyor ne yapsın. Geçim dünyası. Tabi PC veya elektronik ürün alınmaz. Yıllar önce belki 12-13 yıl olmuştur. Evkur'dan alışveriş yaparken öğrendiğim ilk şey. İş hayatımda bütün bankalarla aram iyi olunca sana bir daha gelmem demiştim. Şükür her bankayla aram iyi artık. Kredi kartı ve internet alışverişleri fazla fazla memnun ediyor beni.

Zamanında woon marka lcd tv almıştım. 550 tl ye aylık 50 lira taksitle. Ürün satılmadığı için, vade farkı koymamışlardı ilk kez o zaman gittim mağazalarına. Mağaza tıklım tıklımdı. Hemen nasıl olduklarını anlamıştım parayı da bulup buluşturup kapattım rezil bi yer.

Yeni konular

Geri
Yukarı