Evrendeki yeriniz

Arthur Clarke'nin sözü.

Onun sözüyse bilim insanı diyerek yanlış hatırlamışım. Bilim kurgu yazarıydı değil mi? Ya da bir bilim insanı, sanırım Michio Kaku, bir programda konuşurken Arthur C. Clarke'dan alıntı yaptıysa aklımda "Clarken'dan alıntı yaptı" olarak değil de "Michio Kaku demişti" şeklinde kalmış olabilir.

Evrende var başka canlılar başkan :D. Böcekler hayvanlarda yaşıyor :D. O uzaylıları falan kastediyorsan bana hayal aleminde yaşamak gibi geliyor saçma buluyorum yani ama bilemem belki de varlardır gerçekten :D.

Evrende dünya dışında başka bir gezegende böceklerin ve hayvanların yaşadığı ne zaman ve nerede kanıtlanmış?
Ayrıca hayal değil bence. Çünkü teknoloji geliştirebilecek zekaya sahip canlılar triyonlarca gezegen olasılık içinde sadece dünyada var olmuş olamaz. Bu yüzden henüz başkasının varlığı kanıtlanmamış olsa da insanın evrendeki tek akıllı yaşam formu olması imkansız.

Ben, başka yaşam canlıların var olduğunu düşünüyorum. Olmamaları için bir sebep yok?

Olmamaları mümkün. Mümkün ise ve gerçekten yoklar ise bir sebebi vardır. Aslında evrendeki tek zeki canlı olmamız diğer ihtimallere göre düşük bir ihtimal. Çünkü yaşam en ekstrem koşullarda bile var olma çabasında olduğunu gözlemledik. Evrenin erken aşamalarında ortaya çıkmış ve zeka kazanmış bir medeniyet acaba hala evrimleşmeye devam ediyor mudur? Düşünsenize, 10 milyar yıllık bir medeniyet.

Onun sözüyse bilim insanı diyerek yanlış hatırlamışım. Bilim kurgu yazarıydı değil mi? Ya da bir bilim insanı, sanırım michio kaku, bir programda konuşurken arthur C. Clarke'dan alıntı yaptıysa aklımda "clarken'dan alıntı yaptı" olarak değil de "michio kaku demişti" şeklinde kalmış olabilir.

Evrende dünya dışında başka bir gezegende böceklerin ve hayvanların yaşadığı ne zaman ve nerede kanıtlanmış?
Ayrıca hayal değil bence. Çünkü teknoloji geliştirebilecek zekaya sahip canlılar triyonlarca gezegen olasılık içinde sadece dünyada var olmuş olamaz. Bu yüzden henüz başkasının varlığı kanıtlanmamış olsa da insanın evrendeki tek akıllı yaşam formu olması imkansız.

Espri yaptım başkan orada hayal aleminde yaşayanlar için :D anlamadın herhalde. Dünyadaki canlılardan bahsediyorum. Evrendede öyle uzaylı gibi canlıların olduğuna inanmıyorum saçma geliyor. Belki varlardır gerçektende orasını bilemem :D.

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı