Evrendeki yeriniz

Oğuz Szaszy'yi çok severim. Evren ve evrenin doğası hakkında konuştuğu zaman genelde yanlış bilgilendirme yapıyor ama özünde demeye çalıştığı şey her zaman hiçbir zaman var olmadığımız. 93 milyar ışık yılı çapında (ki hala hızını katlayarak genişleyen bir yapı bu) bir toz zerreciğini bırak sicim teorisindeki sicimler kadar bile olmayabiliriz. Evrende sadece bildiğimiz anlamdaki zekaya sahip tek zanlı biz olabiliriz. Galaksimizin bir yerinden çekilmiş olan Dünya fotoğrafına bakın. Bu yer, evet fotoğrafta görebildiğiniz her şey galaksiye göre aslında yok denebilecek kadar küçük bir bölge. Hayatınız boyunca gördüğünüz, duyduğunuz, bildiğiniz her şey bu nokta içerisinde sadece. Bütün gelmiş geçmiş dünya medeniyetleri anlamsız. Yapılan savaşlar, ateşkesler anlamsız. Şu anki mevcudiyetinizin hiçbir anlamı yok. Tek gerçek olan ve anlamlı olan şey; fizik kurallarına göre hiçlik mümkün olamayacağına göre bir şeylerin var olmak zorunda olması. Yapacağınız ego, alfalığınız, saçma sapan girdiğiniz triplerin evrendeki değeri, bir kara deliğin kritik eşiğindeki tekilliğe eş değer seviyede.

Dosya Ekleri

• carl.jpg
    carl.jpg
    40,9 KB · Görüntüleme: 29
Eğer evrende bizden üst boyutta yaşayan canlılar varsa ve ben buna rağmen büyük patlamada, Dünyada bu döneme hapsolmuş bir canlıysam çok fena söverim.

Evrende sadece bildiğimiz anlamdaki zekaya sahip tek zanlı biz olabiliriz.

Bence imkansız. Başka canlıların var olmasına yüksek olasılık gözüyle bakıyorum. Zaten evrende yalnız olma düşüncesi de korkunç, olmama düşüncesi de. Her iki düşünce şeklinin de ürkütücülüğünün benzerliğini bir bilim insanından daha önce duymuştum.

Bu arada Soluk Mavi Nokta kitabını okumuştum. Güzel alıntı yapmışsın.

Çok büyük bir evrende o kadar küçük ve önemsiz bir canlıyız ki bunu anlamamak, bu durumun gerçekliğinden kaçmak için uzayla ilgili her bilgiden kaçıyoruz.

Evrenin ne kadar büyük olduğunun ve bizim ne kadar küçük olduğumuzu daha iyi kavramanıza yardımcı olur.
Koskoca evren, biz idrak edebildiğimiz için var, bir de öyle düşün 😉.
Çok büyük bir evrende o kadar küçük ve önemsiz bir canlıyız ki bunu anlamamak, bu durumun gerçekliğinden kaçmak için uzayla ilgili her bilgiden kaçıyoruz.
Yok kaçmıyoruz bence. Yaşlı amcalar bile merak ediyor uzayla ilgili bilgileri.

Bence imkansız. Başka canlıların var olmasına yüksek olasılık gözüyle bakıyorum. Zaten evrende yalnız olma düşüncesi de korkunç, olmama düşüncesi de. Her iki düşünce şeklinin de ürkütücülüğünün benzerliğini bir bilim insanından daha önce duymuştum.

Bu arada Soluk Mavi Nokta kitabını okumuştum. Güzel alıntı yapmışsın.
Evrende var başka canlılar başkan :D.Böcekler hayvanlarda yaşıyor :D.O uzaylıları falan kastediyorsan bana hayal aleminde yaşamak gibi geliyor saçma buluyorum yani ama bilemem belkide varlardır gerçekten :D.

Koskoca evren, biz idrak edebildiğimiz için var, bir de öyle düşün 😉.

Yok kaçmıyoruz bence. Yaşlı amcalar bile merak ediyor uzayla ilgili bilgileri.
Valla ben bu konuda çok meraklı bir kişilik olarak uzay ve evren konusunda çevremde tartışacak birilerini bulamıyorum maalesef. Türkiye genelinde bu konularda oldukça geri olduğumuzu söyleyebilirim. Herkes az da olsa merak etse de bu merak dünyanın yuvarlak olduğunu bilmekten ileri geçmiyor maalesef :/

Vallahi ben bu konuda çok meraklı bir kişilik olarak uzay ve evren konusunda çevremde tartışacak birilerini bulamıyorum maalesef. Türkiye genelinde bu konularda oldukça geri olduğumuzu söyleyebilirim. Herkes az da olsa merak etse de bu merak dünyanın yuvarlak olduğunu bilmekten ileri geçmiyor maalesef :/

Kim neden nerede olduğunu, nereye gittiğini, neyin içinde olduğunu, nasıl olduğunu, içinde bulunduğu yapının açıklanamayan doğasını merak etmez? Yeteri kadar bilmeden ölmek istemiyorum.

Kim neden nerede olduğunu, nereye gittiğini, neyin içinde olduğunu, nasıl olduğunu, içinde bulunduğu yapının açıklanamayan doğasını merak etmez? Yeteri kadar bilmeden ölmek istemiyorum.
Bende seninle aynı düşüncedeyim. Neden ve nasıl bu konuları düşünmeden veya merak etmeden yaşayabiliyor insanlar bilmiyorum fakat bu konuda tek düşüncem korktukları. Bir aşı için bile "beni kısırlaştırmaya çalışıyorlar" diye kendini yücelten insanlardan evreni araştırıp kendinin aslında hiçbir şey olmadığını öğrenmesini beklemiyorum açıkçası. Bende yeteri kadar bilmeden, yeteri kadar anlamadan ölmek istemiyorum fakat öldüğümde evren ve evrenin işleyişi hakkında çok az şey bilerek öleceğime de eminim. Daha karanlık madde vb. birçok konu hakkında kesin bilgiler elde edilemedi ve ben ölmeden de elde edilemeyecek gibi. Bu konu beni ciddi anlamda üzsede ölüm diye karşı koyamadığımız bir gerçek var ve bunu kabullenmek zorundayız.

Zaten evrende yalnız olma düşüncesi de korkunç, olmama düşüncesi de. Her iki düşünce şeklinin de ürkütücülüğünün benzerliğini bir bilim insanından daha önce duymuştum.
Arthur Clarke'nin sözü.

Bu arada Soluk Mavi Nokta kitabını okumuştum.
Güzel kitaptır. Carl Sagan çok büyük bir kişilik.

Güzel alıntı yapmışsın.
Arkadaşa da bende Carl Sagan'ın sözüyle karşılık vereyim " eğer tüm evrende yaşam sadece dünyada varsa bu çok büyük bir yer israfı olurdu.

Geri
Yukarı