Excalibur G770 BIOS flashlanmıyor

Protected range registers BIOS'unun olmasi gereken hash degerinde olmamasindan kaynaklaniyor bunu spı programcisi olmadan asamazsin. Eger ayni cevabi almak istiyorsan www.bios-mods.com adresinden teyit edebilirsin.

Hiçbir şey bilmiyorsun ve soylediginin konuyla uzaktan yakindan alakasi yok.

Değil mi? BIOS'u modlayan adam bilmiyor yani fptw ile hata vermeyeceğini altına not bırakmıyor programmer ile yaz diye.

Haa bilgi konusunda da @yusufklncc hocam diğer forumdan ve @Kleyn hocam öteki forumdan BIOS hakkında ne kadar iyi bilgiye sahip olduğumu biliyor sen kafanı yorma. Arkadaş o BIOS mudunu da zaten BIOS-mods sitesinden yaptırmış. Komiksin.

Son düzenleyen: Moderatör:
Açık açık diyeyim.

Osxinfo.net üzerinde barış karaer isimli bir hocam var ve Hackintosh: Sınırları zorlamak isimli bir konusu var. Bu konuda gitti kendisi 4 MB olan modlu ve biosundaki whitelisti kaldırılmış olan BIOS'u CH341a spi programlayıcı ile yazdırdı cihaz bir daha açılmadı macOS yükleyemedi. Buradaki anlamadığın nokta bu cihazdaki 16 MB ve modlu BIOS 10 MB olduğu için aradaki 6 MB olan fark birkaç BIOS regionuna denk geliyor olmayınca da cihaz açılmıyor zarar görüyor. Yine bir hesap oluştur oradaki benim profilime bak 1000 küsur mesajım var. Profil mesajında barış abimle yazışmışım. Modlu BIOS BIOS günceller gibi yüklenecek ki aradaki 6 MB olan fark kayıtlı olarak çipte duruversin. Muhabbet bu. Bir daha da kesin konuşmayın.

Konuya dönecek olursak modu inceliyorum döneceğim. Cihazı uykuya alıp 15 saniye civarı bekliyorsunuz değil mi?

Evet bekliyorum.

@tahaklkt Kendini kanıtlaman sana nasıl bir fayda sağladı bilmiyorum. Cidden çocuk gibi kendini kanıtlama çabasına girip tartışıyorsunuz forumdan soğuyorum bunları gördükçe.
Ayriyeten hocam dediğin kişiler bilgisayarı brickliyorsa sen ne yaparsın bilemem :D

Son düzenleme:
Böyle gereksiz tartışmalara ne kadar gerek var bilmiyorum. Yani Taha bilgim yok senin BIOS konusunda ne kadar iyi bilgi sahibi olduğuna dair. Ama BIOS modlamak öyle kolay bir şey değil sanırım. 1-2 bilgisayara anlatılan yöntemlerle kurulabilmesi diğer bilgisayarlar için aynı şeyin olacağı anlamına gelmez. O dili bilmen gerekiyor ki sağlam iş çıkartabilesin ortaya.

Böyle gereksiz tartışmalara ne kadar gerek var bilmiyorum. Yani taha bilgim yok senin BIOS konusunda ne kadar iyi bilgi sahibi olduğuna dair. Ama BIOS modlamak öyle kolay bir şey değil sanırım. 1-2 bilgisayara anlatılan yöntemlerle kurulabilmesi diğer bilgisayarlar için aynı şeyin olacağı anlamına gelmez. O dili bilmen gerekiyor ki sağlam iş çıkartabilesin ortaya.

Diğer forumda barış karaer hocam ile olan yazışmalara bakın tecrübemden yola çıkarak dedim ki modlu ya da whitelisti kaldırılmış olan ve BIOS çipinin maksimum alabileceği boyuttan küçük olan BIOS'lar programmer ile yazılamaz dedim arkadaş yok saçmalık dedi bilmem ne dedi bilmiyorsun vs. dedi. E ne diyeyim? Neyse ne, arkadaş programmer ile yazarak cihazını brick etsin umurumda değil dediklerim için de özür diliyorum hiçbirisi doğru değil ben bilmiyorum bu konuları en iyi @gen2 bilir. Ben zannediyorum ki sen benim eski konularımı inceleyip Samsung NP530U4C S01TR ve Z5070 ile ne kadar uğraştığımı görmüşsündür...

@gen2 bu arada hesaplamada hata yapmışım. Modun olduğu klasörü inceleseydin yedek olan BIOS'un 16 MB olduğunu görürdün. 16 MB olan BIOS 16*8 (1 Bayt 8 bit) ile 128 bitlik bir BIOS çipine yazılacağını da görürdün. Arkadaş içini açtığında BIOS çipinin üzerinde örnek olarak 25C128BVSig vs. gibi bir çip ismi göreceğini söyledim. Diğer modlu olan BIOS dosyası ise 10 MB yani 80 bitlik olduğu için sıfırdan silip yazmak tutmaz. Git hangi bilgisayarcıya sorarsan sor, aynı cevabı verir. İstersende video çekeyim elimde 4 MB olan G5070 laptopun whitelist kaldırılmış versiyonu var yazayım bakalım PC açılıyor mu ekrana görüntü atıyor mu? Yine istersen sonrasında aynı videoda 8MB BIOS'u atayım farkı gör.

Arkadaşa yaptırılan adımları da diyeyim sana. Backup Tools programı atıldı bu arkadaşa büyük ihtimalle masaüstünde results. RAR dosyası oluştu arkadaş BIOS'u yapan adama bu dosyayı MediaFire ile gönderdi. Daha sonra adam insufficent information dedi ve h2ouve programını gönderdi oradan h2ouve -gv vars.txt komutunu çalıştırtıp vars.txt isimli dosyayı oluşturtup kendisine göndermesini istedi. Gönderince adamdan cevaben varsm.txt geldi ve yine h2ouve programıyla varsm.txtnin yüklenip restart atılıp 2.aşamayı beklemesini istedi.

Tartışma zaten gereksiz oldu sinir hastası olduğum için söylenen en hafif laf ağırıma gidiyor objektif bakamıyorum. Arkadaş sadece bilgimi sınıyor. Spı programmer ile yazın deneyin. Yedeği de var zaten. 7Z klasöründe. Başka bilgisayarınız var mı ?
20220320_130056.png

Son düzenleme:
Diğer forumda barış karaer hocam ile olan yazışmalara bakın tecrübemden yola çıkarak dedim ki modlu ya da whitelisti kaldırılmış olan ve BIOS çipinin maksimum alabileceği boyuttan küçük olan BIOS'lar programmer ile yazılamaz dedim arkadaş yok saçmalık dedi bilmem ne dedi bilmiyorsun vs. dedi. E ne diyeyim? Neyse ne, arkadaş programmer ile yazarak cihazını brick etsin umurumda değil dediklerim için de özür diliyorum hiçbirisi doğru değil ben bilmiyorum bu konuları en iyi @gen2 bilir. Ben zannediyorum ki sen benim eski konularımı inceleyip Samsung NP530U4C S01TR ve Z5070 ile ne kadar uğraştığımı görmüşsündür...

@gen2 bu arada hesaplamada hata yapmışım. Modun olduğu klasörü inceleseydin yedek olan BIOS'un 16 MB olduğunu görürdün. 16 MB olan BIOS 16*8 (1 Bayt 8 bit) ile 128 bitlik bir BIOS çipine yazılacağını da görürdün. Arkadaş içini açtığında BIOS çipinin üzerinde örnek olarak 25C128BVSig vs. gibi bir çip ismi göreceğini söyledim. Diğer modlu olan BIOS dosyası ise 10 MB yani 80 bitlik olduğu için sıfırdan silip yazmak tutmaz. Git hangi bilgisayarcıya sorarsan sor, aynı cevabı verir. İstersende video çekeyim elimde 4 MB olan G5070 laptopun whitelist kaldırılmış versiyonu var yazayım bakalım PC açılıyor mu ekrana görüntü atıyor mu? Yine istersen sonrasında aynı videoda 8MB BIOS'u atayım farkı gör.

Arkadaşa yaptırılan adımları da diyeyim sana. Backup Tools programı atıldı bu arkadaşa büyük ihtimalle masaüstünde results. RAR dosyası oluştu arkadaş BIOS'u yapan adama bu dosyayı MediaFire ile gönderdi. Daha sonra adam insufficent information dedi ve h2ouve programını gönderdi oradan h2ouve -gv vars.txt komutunu çalıştırtıp vars.txt isimli dosyayı oluşturtup kendisine göndermesini istedi. Gönderince adamdan cevaben varsm.txt geldi ve yine h2ouve programıyla varsm.txtnin yüklenip restart atılıp 2.aşamayı beklemesini istedi.

Tartışma zaten gereksiz oldu sinir hastası olduğum için söylenen en hafif laf ağırıma gidiyor objektif bakamıyorum. Arkadaş sadece bilgimi sınıyor. Spı programmer ile yazın deneyin. Yedeği de var zaten. 7Z klasöründe. Başka bilgisayarınız var mı ?
Eki Görüntüle 1337404
Barış Bra kim?

Tartışma zaten gereksiz oldu sinir hastası olduğum için söylenen en hafif laf ağırıma gidiyor objektif bakamıyorum. Arkadaş sadece bilgimi sınıyor. Spı programmer ile yazın deneyin. Yedeği de var zaten. 7Z klasöründe. Başka bilgisayarınız var mı?
Eki Görüntüle 1337404

Benim BIOS'um 16 KB modlu olanda 16 KB sizin dediğinizde farklıymış bence bende sorun olmaz.

Yeni konular

Geri
Yukarı