Çözüldü Excalibur G770 FPS düşüşü

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Jumrow

Decapat
Daha fazla  
Meslek
Elektrik-Elektronik Mühendisi
Merhabalar, Casper Excalibur G770 Gaming laptop sahibiyim. Uzun süreli oyun oynarken bir şey fark ettim. Laptop şarjda iken ve yüksek gereksinimli oyunlar oynarken normal olarak pil değeri düşüyor. Fakat %55 ve altına indiğinde oyun oynanmaz bir hal alıyor ve sürekli FPS droplar yemeye başlıyorum. FPS değerleri bir oyunu akıcı oynatmaya yeter fakat görüntü sanki 5-10 FPS gibi. BIOS'da "battery Boost" diye bir seçenek var ve bunu kapatırsam böyle bir sorun kalmayacağını söylediler. Kapattığımda ise oyunlar hangi ayarı yaparsam yapayım, şarj değeri fark etmeksizin FPS droplardan dolayı oynanmıyor. Bu özellik açıkken kullanamaz mısın diyeceksiniz fakat ben çok uzun süreler oyun oynayan birisiyim ve şarj değerinin %55'lere düşmesi 2 saat alıyor ve çok can sıkıcı bir durum. Benim düşüncem bilmediğim bir ayar olduğu veya sistemin pili şarj etmek için voltaj değerlerini düşürdüğü. Ben kendimce dikey senkronizasyon ve FPS değeri sabitlemeyle bu sorunu çözdüm fakat bu sefer de sabitlediğim FPS değeri 2-3 arası düşüyor ve drop yiyorum. 10-20-100-200 hangi değer olursa olsun aynı şey oluyor. Format at, yeniden başlat vs. gibi mesajlar atacaksanız konuyu şimdiden kapatın. Çözümü var mıdır bilmiyorum ama yardımcı olursanız çok sevinirim. Tüm driverlar ve sistem güncel. Sistem özelliklerim ve ekran görüntüleri aşağıdaki gibidir:

battery Boost açıkken:

OyunAçık.png

Görev1Açık.png

Görev2Açık.png

bilgisayar boştayken:

OyundanÇıkıncaAçık.png

battery Boost kapalıyken:

Oyun1.png

Görev1.png

Görev2.png

Boştayken:

OyundanÇıkınca.png

Güç seçenekleri:

Güç1.png

güç2.png

Güç3.png

Turbo Boost kapalı veya açık hiçbir şey değişmiyor. Güç seçeneklerindeki diğer ayarlar da buna dahil.

• Intel i5-11400h
  • NVIDIA GeForce RTX 3050 Ti.
  • Crucial DDR4 Dual 16 GB 3200 MHz.
  • Crucial M.2 500 GB SSD.
  • ekran: FHD IPS 144Hz 15.6"
  • BIOS: Casper CP171.
  • ekran kartı driver sürümü: 511.65

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Yeni gelen BIOS güncellemesiyle Battery Boost saçmalığı kaldırıldı. Artık kapalıyken normal FPS değerleri alabilirsiniz. Uzun süreli yaptığım oyun testlerinde 5-6 adet FPS drop yedim onun dışında herhangi bir sorun yaşamadım. Pilinizin değeri oyun oynadığınız süre boyunca sabit kalıyor. Hala stabil değil ama bir nebze kullanılabilir bir hal almış durumda. Üst FPS sınırlarında düşüş var. Bunun da sebebi güç değerlerini birazcık kısmışlar.
BIOS Güncellemesi
@Jumrow , görev yöneticisindeki başlangıç ayarlarından kontrol merkezini devre dışı bırakıp deneyebilir misin? Bilgisayarı yeniden başlattığında kontrol merkezi kaynaklı bir engelleme varsa çözülebilir fakat yalnızca BIOS tarafından yönetiliyorsa bir değişiklik olmayacaktır.
Kontrol merkezini yüklemedim bile. Çok basitçe programlanmış. Ram vermeye değmez. Kendim elle yapıyorum ayarları. Başlangıçta herhangi bir program çalışmıyor. Arka planda Windows sistemleri hariç bir şey çalışmıyor.

@Jumrow selam dostum konu ile alakalı bir çözüme kavuşabildin mi aynı bahsettiğin sorunlar aynı marka modelde ben ver arkadasımda var
Hala araştırmaktayım. Şuanlık %55'e düşürmeden Battery Boost açık kullanıyorum. Birkaç performans ayarı ile bu zamanı geciktirmeye çalışıyorum. İşe yarıyor. En üst düzey oyunlarda 2-3 saat aralıksız oynanabiliyor. İstersen paylaşabilirim.

Adaptör alma fikri pek mantıklı gelmiyor bana çünkü sorun tamamen işlemci kısıtlamasıyla ilgili. ThrottleStop'tan detaylı anlayan birisi gerekiyor şimdilik bize. Bir de soğutucu.

Son düzenleyen: Moderatör:
ThrottleStop'tan detaylı anlayan birisi gerekiyor şimdilik bize.
@erengore , forumda ThrottleStop denince bu arkadaş geliyor akla, ben de etiketleyeyim dedim 😊
Oyunlarda BIOS'taki batarya desteği (Battery Boost) açıkken adaptör yetersiz kalıp batarya azalıyor, %55 altına indiğinde bilgisayar batarya için daha fazla güç ayırdığından oyunlarda kasma yaşanıyor.
Batarya desteği devre dışı bırakıldığında şarj sorunu olmuyor fakat işlemci 20 Watt'a sabitleniyor.

Aynı cihazdan bende de var. 2 hafta serviste kaldı bilgisayar hatta teknik servise değil direk arge birimine aldıklarını söylediler cihazı. Tabii arge falan hikaye de neyse o kısmı hiç katmayım. Kendisinin argeden olduğu söylenen bir şahıs ile yaptığım görüşmede üstü kapalı da olsa sorunu anlatmış oldu. Baştan diyeyim çözümü yok maalesef. Kendileride bulamaz. Olay şu, cihazda kullanılan anakart zayıf. Bu anakart ile Max 100 watt güce yani aslında 95W güce erişilebiliyor. Mesela i7-9750H (45W) / GTX1650 (50-55W) olan eski bilgisayarım ile aynı anakart ve aynı adaptör aynı güç aktarımı var bu cihazda. Ancak şu anki cihaz i7-11800h (45W) / RTX3050 (70W) düz mantık bir hesapla bile 115W yapıyor + kendim gözlemlediğim bir durum daha var ekran 60 Hz iken 5W daha güç aktarımı değişiyor örneğin.
Ekran 144Hz.
Ekran kartı 65W.
İşlemci 30W (tam güç + battery Boost açık)
60Hz.
Ekran kartı 70W.
Bu değerler şarj 50'ye gelene kadar yük altında ulaşabileceği Max değerler. Oyun ve uygulamalara göre değişiyor.
2 saat PUBG oynarken mesela ekran 144Hz, ekran kartı 65W ve işlemci 25-30W aralığında geziyor. Ayarlar Ultra'da Max gördüğü 90FPS.
2 saat sonunda şarj 50'ye geldiğinde ise,
Ekran 144Hz.
Ekran kartı Max 55W.
İşlemci Max 25W / yükte Turbo Boost kapatıyor (15W'a düşüyor)
Sürekli FPS dropları ancak bildiğiniz türden değil.
Mesela önce şunu deyim battery Boost açıkken Max 90 FPS gören PUBG şarj 50 olduğunda zaten Max 65 görüyor.
Bunun yanı sıra 65'ten bir anda 5-10 FPS'e düşüyor. Bu düşüş saniyelik in çık değil, bayağı bildiğiniz çöküyor resmen bilgisayar.
Bu süreçte gözlemlediğim ise,
Ekran kartı güç kesiyor 55w>5-10W
İşlemci güç kesiyor sırasıyla 25W-20W-15W (Turbo kapatıyor)
İkisi eş zamanlı güç kestiğinde ise mesela Valorant'ta tam adamla karşı karşıyayken video oynatma hızı 0.25X var ya YouTube'da o şekilde kendi ölüşünüzü izleyebiliyorsunuz.
Lanet olası saçma sapan bir durum.
Benim çözüm önerim basitti aslında ama kendileri yanaşmadılar,
RTX3050 için NVIDIA 35-80W aralığında kullanılabilir demiş.
O zaman bu anakarta bu ekran kartını takarak bir hata ettiysen çözümüde bataryadan 15W çekmek olmamalı ( W dediğime takılmayın çok uzadı diye direk böyle dedim voltaj olarak asılıyor siz anladınız)
Yapılacak tek şey var.
Battery Boost denilen zıkkımın iptal edecek, hem zaten böyle böyle bu batarya dayanmaz oda ayrı konuda neyse;
Çözüm:
Battery Boost iptal komple iptal.
Ekran kartı 70W yerine 50 ya da 55W yapılacak undervolt olarak değil, direk BIOS'tan kendileri ayarlayabilir.
İşlemci yüksek performans modunda 45W.
Oyun modunda 35W( hem daha az ısınır)
İşlemci voltaj değerleri 1172 Max sınırlı onu arttırmaları da lazım.
Sonuç olarak bu anakarta uygun watt değerleri ile batarya desteksiz tıkır tıkır çalışan bir hale getircekler bununda yolu yeni bir BIOS'tan geçiyor. RTX3050/ 3050 Ti sahipleri olarak yüklenirsek sessiz kalmazlar diye ümit ediyorum.
Konu güncel, ek olarak yine kendim bulduğum bir yöntemi sizlere aktarmak istiyorum.
Msi afterburner programı ile ekran kartına nvidianın izin verdiği ölçüde undervolt uyguladım.
rtx3050 için 1200-2000mhz değerleri arası grafik veriyor msi afterburner.
Nvidia'nın kendi sitende boost mhz 1740 görüntüledim, aslında ekran kartında oc var gibi bir durum var.
Neyse msi afterburner ile 1657mhz değerine sabitledim, böylelikle ekran kartından 5w kurtarabildim,
İlk durumda Pubg için; (battery boost kapalı)
144hz ekran
65w ekran kartı
20w Max işlemci / zorlanınca 15w oluyor ve turbo boost kapatıyordu
Msi afterburner ile ekran kartını curve monitörden sabitledim ve ordan kazandığım 5w ile kullanım senaryosu;
Ekran 144hz
Ekran karti max 60w (altına inebiliyor)
İşlemci 25w (20-25 oynuyor ama turbo kapatmıyor)
Fps 70-80 akıcı oynayabildim.
Ek olarak ekranı 72hz çektim, vsync açtım ve pubg 72 fps sabitlendi bu şekilde 1 el sorunsuz attım. Şarj 50-60 aralığında yani battery boost kapalıydı.
Sonuç olarak her oyun için farklı msi afterburner ayarı çekmek gerekcek ama olay apaçık ortada. Ekran kartı 70w olduğu için işlemci gereken gücü çekemiyor ve darboğaz yaşanıyor. Ekran kartından ne kadar watt kurtarabilirsek işlemcide o oranda kendini toplayabiliyor.
Rezillik diz boyu maalesef.
Hayır yani anakartın zayıfsa ve 95w değerini (144hz'de) aşamıyorsan ekran kartını 70w değilde 55w olarak tanımlasana, kalan 40w miss gibi yeter i7-11800h'a hatta 60 hz'de 45 tam olması gereken gücü çeker. Zaten rtx3050 boost mhz 1740 ise buna 55-60w güç ile çok rahat ulaşabiliyor. Vram noktasında zayıf kalabilir mi onu gözlemleme fırsatım henüz olmadı.
Ha bide XTU ve throttlestop programında bende core ve cache voltage kutuları gri yani kapalı, oralara erişimim yok sizde var mı?

Son düzenleme:
Aynı cihazdan bende de var. 2 hafta serviste kaldı bilgisayar hatta teknik servise değil direk arge birimine aldıklarını söylediler cihazı. Tabii arge falan hikaye de neyse o kısmı hiç katmayım. Kendisinin argeden olduğu söylenen bir şahıs ile yaptığım görüşmede üstü kapalı da olsa sorunu anlatmış oldu. Baştan diyeyim çözümü yok maalesef. Kendileride bulamaz. Olay şu, cihazda kullanılan anakart zayıf. Bu anakart ile Max 100 watt güce yani aslında 95W güce erişilebiliyor. Mesela i7-9750H (45W) / GTX1650 (50-55W) olan eski bilgisayarım ile aynı anakart ve aynı adaptör aynı güç aktarımı var bu cihazda. Ancak şu anki cihaz i7-11800h (45W) / RTX3050 (70W) düz mantık bir hesapla bile 115W yapıyor + kendim gözlemlediğim bir durum daha var ekran 60 Hz iken 5W daha güç aktarımı değişiyor örneğin.
Ekran 144Hz.
Ekran kartı 65W.
60Hz.
Ekran kartı 70W.
Bu değerler şarj 50'ye gelene kadar yük altında ulaşabileceği Max değerler. Oyun ve uygulamalara göre değişiyor.
2 saat PUBG oynarken mesela ekran 144Hz, ekran kartı 65W ve işlemci 25-30W aralığında geziyor. Ayarlar Ultra'da Max gördüğü 90FPS.
Ekran 144Hz.
Ekran kartı Max 55W.
Mesela önce şunu deyim battery Boost açıkken Max 90 FPS gören PUBG şarj 50 olduğunda zaten Max 65 görüyor.
Bunun yanı sıra 65'ten bir anda 5-10 FPS'e düşüyor. Bu düşüş saniyelik in çık değil, bayağı bildiğiniz çöküyor resmen bilgisayar.
İkisi eş zamanlı güç kestiğinde ise mesela Valorant'ta tam adamla karşı karşıyayken video oynatma hızı 0.25X var ya YouTube'da o şekilde kendi ölüşünüzü izleyebiliyorsunuz.
O zaman bu anakarta bu ekran kartını takarak bir hata ettiysen çözümüde bataryadan 15W çekmek olmamalı ( W dediğime takılmayın çok uzadı diye direk böyle dedim voltaj olarak asılıyor siz anladınız)
Yapılacak tek şey var.
Battery Boost denilen zıkkımın iptal edecek, hem zaten böyle böyle bu batarya dayanmaz oda ayrı konuda neyse;
Çözüm:
Ekran kartı 70W yerine 50 ya da 55W yapılacak undervolt olarak değil, direk BIOS'tan kendileri ayarlayabilir.
Sonuç olarak bu anakarta uygun watt değerleri ile batarya desteksiz tıkır tıkır çalışan bir hale getircekler bununda yolu yeni bir BIOS'tan geçiyor. RTX3050/ 3050 Ti sahipleri olarak yüklenirsek sessiz kalmazlar diye ümit ediyorum.
Konu güncel, ek olarak yine kendim bulduğum bir yöntemi sizlere aktarmak istiyorum.
Msi afterburner programı ile ekran kartına nvidianın izin verdiği ölçüde undervolt uyguladım.
Nvidia'nın kendi sitende boost mhz 1740 görüntüledim, aslında ekran kartında oc var gibi bir durum var.
Neyse msi afterburner ile 1657mhz değerine sabitledim, böylelikle ekran kartından 5w kurtarabildim,
144hz ekran
65w ekran kartı
Msi afterburner ile ekran kartını curve monitörden sabitledim ve ordan kazandığım 5w ile kullanım senaryosu;
Ekran 144hz
Ek olarak ekranı 72hz çektim, vsync açtım ve pubg 72 fps sabitlendi bu şekilde 1 el sorunsuz attım. Şarj 50-60 aralığında yani battery boost kapalıydı.
Sonuç olarak her oyun için farklı msi afterburner ayarı çekmek gerekcek ama olay apaçık ortada. Ekran kartı 70w olduğu için işlemci gereken gücü çekemiyor ve darboğaz yaşanıyor. Ekran kartından ne kadar watt kurtarabilirsek işlemcide o oranda kendini toplayabiliyor.
Hayır yani anakartın zayıfsa ve 95w değerini (144hz'de) aşamıyorsan ekran kartını 70w değilde 55w olarak tanımlasana, kalan 40w miss gibi yeter i7-11800h'a hatta 60 hz'de 45 tam olması gereken gücü çeker. Zaten rtx3050 boost mhz 1740 ise buna 55-60w güç ile çok rahat ulaşabiliyor. Vram noktasında zayıf kalabilir mi onu gözlemleme fırsatım henüz olmadı.
Ha bide XTU ve throttlestop programında bende core ve cache voltage kutuları gri yani kapalı, oralara erişimim yok sizde var mı?
Öncelikle değerli görüşler için teşekkürler. Siz de benim gibi görüp sorunu iyice incelemişsiniz. Anakart konusunda haklı olabilirsiniz. Bir güç dağıtım sorunu olduğu bariz belli. Benim konuyu açma nedenim aslında 3. parti uygulamalarla bunu basitçe aşabilir miyiz acaba? İdi. Fakat aşsak bile dediğiniz gibi bu pil bu kadar yüke çok uzun süre dayanamaz. Bilgisayarı alırken diğer tüm özellikleri ve bütçeme uygunluğu hoşuma gitmişti. Casper'dan tereddüt ediyordum fakat bilgisayar gerçekten Türkiye şartları için iyi düşünülmüştü. Rakiplerine göre bir tık öndeydi. Ben yazılım ve grafik tasarımla uğraşıyorum. Bu bilgisayarı aldığım sıra gerçekten iyi bir fiyattaydı ve biraz da acelem vardı aslında. 1-2 sene idare etsin, işimi görsün diye geçici olarak aldım fakat bu anakart mevzusunu hiç araştırmadım. Başımıza iş açacak gibi. En iyisi firmaya bastırmak veya hiç uğraşmadan ticari avans faiziyle iade etmek. Gerçi aldığım fiyatla şimdiki fiyatı arasında iki kat fark var.

Öncelikle değerli görüşler için teşekkürler. Siz de benim gibi görüp sorunu iyice incelemişsiniz. Anakart konusunda haklı olabilirsiniz. Bir güç dağıtım sorunu olduğu bariz belli. Benim konuyu açma nedenim aslında 3. parti uygulamalarla bunu basitçe aşabilir miyiz acaba? İdi. Fakat aşsak bile dediğiniz gibi bu pil bu kadar yüke çok uzun süre dayanamaz. Bilgisayarı alırken diğer tüm özellikleri ve bütçeme uygunluğu hoşuma gitmişti. Casper'dan tereddüt ediyordum fakat bilgisayar gerçekten Türkiye şartları için iyi düşünülmüştü. Rakiplerine göre bir tık öndeydi. Ben yazılım ve grafik tasarımla uğraşıyorum. Bu bilgisayarı aldığım sıra gerçekten iyi bir fiyattaydı ve biraz da acelem vardı aslında. 1-2 sene idare etsin, işimi görsün diye geçici olarak aldım fakat bu anakart mevzusunu hiç araştırmadım. Başımıza iş açacak gibi. En iyisi firmaya bastırmak veya hiç uğraşmadan ticari avans faiziyle iade etmek. Gerçi aldığım fiyatla şimdiki fiyatı arasında iki kat fark var.
O fiyat meselesi yüzünden bu kadar uğraşıyoruz ya zaten. Maalesef durum çok kötü. Benim sürecim çok daha farklı ilerledi ancak şuan elimizdeki bu cihazın durumları için bir konu olduğundan sürecin öncesini dahil etmedim konuya. Anakart ve bağlantılı olarak güç aktarımı konusunda sıkıntılar var. Bunuda harici uygulamar ile düzeltmeye çalışsak bile bu hep böyle yürümez bir yerde illaki patlak verir. Geçmişe dönsem zaten Casper hiç almazdım ama bulaştık bir kere. Yapılacak şey şuanlık bilgisayarda 144 hz'de 95w ve 60hz'de 100w bir güç olduğunu bilip, oyun ve uygulamalarda işlemci ve ekran kartına kendimiz bunu pay edicez. Ne kadar saçma olsa da maalesef durum böyle...

Ekran 144Hz.
Ekran kartı 65W.
60Hz.
Ekran kartı 70W.
Ekran 144Hz.
Ekran kartı Max 55W.
Yapılacak tek şey var.
Çözüm:
144hz ekran
65w ekran kartı
Ekran 144hz
Merhaba, bilgisayarınız i7-9750H mu yoksa i7-11800h mıdır. Teknik serviste cihazınızı değiştirdilermi sizin ? Aynı sorundan bende muzdaribim değişim veya yükseltme talep ettim bekliyorum halen

Merhaba, bilgisayarınız i7-9750H mu yoksa i7-11800h mıdır. Teknik serviste cihazınızı değiştirdilermi sizin ? Aynı sorundan bende muzdaribim değişim veya yükseltme talep ettim bekliyorum halen
Merhaba, şuanki cihazım i7-11800h olan model. Bu bahsettiğim durumları sorun saymıyorlarki değişsinler hocam. Maalesef durum çok vahim. Hatta daha dün bana müşteri hizmetleri yetkilisi bu cihazı sadece size satmadık birçok kullanıcımız var dedi. Bu kullanıcılar şu muhabbete nasıl sessiz kalıyor anlam veremedim. Umarım sana yardımcı olurlar. Eğer alalı 14 gün olmadıysa direk iade et hakkın var ... Ek olarak benim cihazı teknik değil Ar-Ge inceledi sözde :) Resimde ne dedikleri ortada.

Dosya Ekleri

• IMG_20220219_202159.jpg
    IMG_20220219_202159.jpg
    36,8 KB · Görüntüleme: 161

Yeni konular

Geri
Yukarı