Çözüldü Excalibur G770 FPS düşüşü

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Jumrow

Decapat
Daha fazla  
Meslek
Elektrik-Elektronik Mühendisi
Merhabalar, Casper Excalibur G770 Gaming laptop sahibiyim. Uzun süreli oyun oynarken bir şey fark ettim. Laptop şarjda iken ve yüksek gereksinimli oyunlar oynarken normal olarak pil değeri düşüyor. Fakat %55 ve altına indiğinde oyun oynanmaz bir hal alıyor ve sürekli FPS droplar yemeye başlıyorum. FPS değerleri bir oyunu akıcı oynatmaya yeter fakat görüntü sanki 5-10 FPS gibi. BIOS'da "battery Boost" diye bir seçenek var ve bunu kapatırsam böyle bir sorun kalmayacağını söylediler. Kapattığımda ise oyunlar hangi ayarı yaparsam yapayım, şarj değeri fark etmeksizin FPS droplardan dolayı oynanmıyor. Bu özellik açıkken kullanamaz mısın diyeceksiniz fakat ben çok uzun süreler oyun oynayan birisiyim ve şarj değerinin %55'lere düşmesi 2 saat alıyor ve çok can sıkıcı bir durum. Benim düşüncem bilmediğim bir ayar olduğu veya sistemin pili şarj etmek için voltaj değerlerini düşürdüğü. Ben kendimce dikey senkronizasyon ve FPS değeri sabitlemeyle bu sorunu çözdüm fakat bu sefer de sabitlediğim FPS değeri 2-3 arası düşüyor ve drop yiyorum. 10-20-100-200 hangi değer olursa olsun aynı şey oluyor. Format at, yeniden başlat vs. gibi mesajlar atacaksanız konuyu şimdiden kapatın. Çözümü var mıdır bilmiyorum ama yardımcı olursanız çok sevinirim. Tüm driverlar ve sistem güncel. Sistem özelliklerim ve ekran görüntüleri aşağıdaki gibidir:

battery Boost açıkken:

OyunAçık.png

Görev1Açık.png

Görev2Açık.png

bilgisayar boştayken:

OyundanÇıkıncaAçık.png

battery Boost kapalıyken:

Oyun1.png

Görev1.png

Görev2.png

Boştayken:

OyundanÇıkınca.png

Güç seçenekleri:

Güç1.png

güç2.png

Güç3.png

Turbo Boost kapalı veya açık hiçbir şey değişmiyor. Güç seçeneklerindeki diğer ayarlar da buna dahil.

• Intel i5-11400h
  • NVIDIA GeForce RTX 3050 Ti.
  • Crucial DDR4 Dual 16 GB 3200 MHz.
  • Crucial M.2 500 GB SSD.
  • ekran: FHD IPS 144Hz 15.6"
  • BIOS: Casper CP171.
  • ekran kartı driver sürümü: 511.65

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Yeni gelen BIOS güncellemesiyle Battery Boost saçmalığı kaldırıldı. Artık kapalıyken normal FPS değerleri alabilirsiniz. Uzun süreli yaptığım oyun testlerinde 5-6 adet FPS drop yedim onun dışında herhangi bir sorun yaşamadım. Pilinizin değeri oyun oynadığınız süre boyunca sabit kalıyor. Hala stabil değil ama bir nebze kullanılabilir bir hal almış durumda. Üst FPS sınırlarında düşüş var. Bunun da sebebi güç değerlerini birazcık kısmışlar.
BIOS Güncellemesi
@erengore yardımcı olabilir.

Bu direk ezbere markaya saydıranlar yapmayın lüften tek bildiğiniz "Casper kötü" demek.
Ben markaya ezbere kötü demiyorum sende sadece burda yazanlara bakarak yorum yapıyorsun benim bu firma ile 2.5 yıldır başım belada şuan elimdeki cihaz hakem heyeti kararı ile değişimden gelen cihaz. Yani yine ayıplı ürün. Ayrıca konunun üzerine bir sürü detaylı yazı yazdım. Haftasonuna videoda yetiştirmeye çalışacağım. Burda yazdıklarım seni tatmin etmediyse açar bide onu izlersin. Hiçbir firmaya sorun yaşamadığım halde çamur atacak kadar küçülmedim ayrıca bu meselenin vebal tarafı olduğunu da bilerek yazdım tüm bunları. Sen firmadan memnun kaldın diye sorun yaşayanlara ezbere konuşuyor demende doğru değil...

120W adaptör mü verilmiş konuda öyle bir şey gördüm ama...
Benim 1050'li sistemime bile 150W adaptör vermişler. Umarım doğru değildir.

İşlemci Throttle oluyordur çünkü soğumadığı aşikar. Zaten türlü limitler de elbet olmalı o işlemci için.

GPU Power Throttle altında olabilir.

ThrottleStop yükleyin TechPowerUp'ın sitesinden. Klasöre çıkartın. Programı çalıştırın. FIVR ve TPL sekmelerinin ekran görüntüsünü yollayın.
Konu sahibi ben değilim.
@Jumrow

Ben markaya ezbere kötü demiyorum sende sadece burda yazanlara bakarak yorum yapıyorsun benim bu firma ile 2.5 yıldır başım belada şuan elimdeki cihaz hakem heyeti kararı ile değişimden gelen cihaz. Yani yine ayıplı ürün. Ayrıca konunun üzerine bir sürü detaylı yazı yazdım. Haftasonuna videoda yetiştirmeye çalışacağım. Burda yazdıklarım seni tatmin etmediyse açar bide onu izlersin. Hiçbir firmaya sorun yaşamadığım halde çamur atacak kadar küçülmedim ayrıca bu meselenin vebal tarafı olduğunu da bilerek yazdım tüm bunları. Sen firmadan memnun kaldın diye sorun yaşayanlara ezbere konuşuyor demende doğru değil...
Sizin sorununuz neydi?

Sizin sorununuz neydi?
Aynı sorun kardeşim açtığım konular kısmından bakabilirsin. 120w adaptör ile geliyor bu 1.
2. throttlestop programı ile değişiklik yapınca mesela render alırken 40w değerine ulaşabiliyor çünkü ekran kartı devrede değil.
3. Ekran kartı 70w olduğu için devrede iken cihaz 20w değerini geçmiyor.
Program ile alakalı birçok şeyi denedim + senin sitede bu konuda yazdığın birçok konudanda destek alarak denedim bunları ama maalesef biostan kilit var kardeşim.

Aynı sorun kardeşim açtığım konular kısmından bakabilirsin. 120w adaptör ile geliyor bu 1.
2. throttlestop programı ile değişiklik yapınca mesela render alırken 40w değerine ulaşabiliyor çünkü ekran kartı devrede değil.
3. Ekran kartı 70w olduğu için devrede iken cihaz 20w değerini geçmiyor.
Program ile alakalı birçok şeyi denedim + senin sitede bu konuda yazdığın birçok konudanda destek alarak denedim bunları ama maalesef biostan kilit var kardeşim.
Emin misin?

İstersen ayrı bir konu aç bakayım.

1.,2.,3. Limitler vardır Power yani güç kısmında. 3.Limitler genelde üretici limitleridir. Anakartta yada sistemde üst düzey erişimi uygulamalar değiştirebilir. ThrottleStop dokunamaz. ThrottleStop 1 v 2. Limitlere kadar erişimi vardır. Casper'larda en üst performans moduna alınca 3. Limitler açılıyordu diye hatırlıyorum.

EDP sorunun varsa Max VR Voltage sorunun olabilir bu çok komplex bir sorun. Tam erişimli BIOS ile bile düzeltemeyebileceğimiz bir sorun. Varsa aşması zor bunu.

Bu arada 120W adaptör adeta dalga geçmek kusura bakmasınlar. Casper sınıfta kaldı bende bu konuda.

Emin misin?

İstersen ayrı bir konu aç bakayım.

1.,2.,3. Limitler vardır Power yani güç kısmında. 3.Limitler genelde üretici limitleridir. Anakartta yada sistemde üst düzey erişimi uygulamalar değiştirebilir. ThrottleStop dokunamaz. ThrottleStop 1 v 2. Limitlere kadar erişimi vardır. Casper'larda en üst performans moduna alınca 3. Limitler açılıyordu diye hatırlıyorum.

EDP sorunun varsa Max VR Voltage sorunun olabilir bu çok komplex bir sorun. Tam erişimli BIOS ile bile düzeltemeyebileceğimiz bir sorun. Varsa aşması zor bunu.

Bu arada 120W adaptör adeta dalga geçmek kusura bakmasınlar. Casper sınıfta kaldı bende bu konuda.
Benim işlemci i7-11800h. Fıvr kısmı yani voltage kısımları zaten locked. Gri yani. Hatta bunu konu olarak açmıştım senin verdiğin yanıtta var konuda.
TPL kısmı Package tdp max 20w oluyor oyunlarda. Ekran kartı 70w / işlemci 20w ayrıca bir süre sonra 15w düşüyor + intel uhd grafik kartına geçiyor kullanımı %80 üstünde.
Şimdi bir kere daha baktım render başlatıp,
Render sırasında yüksek performans modunda 45w (3.6 ghz clock) / oyun modu 40w (3.2 ghz clock) değerlerini veriyor.
Haftasonuna video yapicam şuan müsait değilim seni etiketler haber ederim bi izlersin. Hatta yeni konu açar throttlestop + xtu görüntülerinide atarım bakarız tekrar inşallah kardeşim.

120W adaptör mü verilmiş konuda öyle bir şey gördüm ama...
Benim 1050'li sistemime bile 150W adaptör vermişler. Umarım doğru değildir.

İşlemci Throttle oluyordur çünkü soğumadığı aşikar. Zaten türlü limitler de elbet olmalı o işlemci için.

GPU Power Throttle altında olabilir.

ThrottleStop yükleyin TechPowerUp'ın sitesinden. Klasöre çıkartın. Programı çalıştırın. FIVR ve TPL sekmelerinin ekran görüntüsünü yollayın.
İkinci sayfada ekran görüntüleri mevcut. Evet 120W adi bir adaptör ile geliyor.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
yaptığım detaylı videonun linki arkadaşlar bakmak isterseniz buyurun. @Jumrow @erengore
Eline sağlık. Videoda bahsettiğin oyun Hunting Unlimited herhalde. :D İşten fırsat bulabilirsem avukatla bir görüşme gerçekleştirip size de dönüş yaparım. Casper firmasına da gerekli bilgileri verdim. Bizim sorunu yaşayan birkaç arkadaşla birlikte toplu olarak dava açmayı düşünüyoruz. Yalnız benim bilgisayardan kurtulup işime gücüme bakayım gibi bir niyetim artık yok. Bu bilgisayara sahip çoğu kullanıcı bu durumu anlayamıyor ama bizim gibi araştıranların da sayısı oldukça fazla. İnsanları bu denli sıkıntılara sokmanın bir cezası olmalı diye düşünüyorum. Şu dönemde para kolay kazanılmıyor. Dediğiniz gibi bu bilgisayarların kullanıcıları hep öğrenci.

Yeni konular

Geri
Yukarı