Excalibur G770 laptop 100C derecede çalışıyor

Gok1Han

Kilopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
32 GB RAM
RTX 3050 4 GB
İ7 12650 işlemci
1 TB SSD
Selam. 2 hafta önce Excalibur G770 adlı bir laptop aldım.
Özellikleri ise şöyle:
i7 12650h işlemci, 32 GB RAM, RTX 3050 GDDR6 4 GB ekran kartı, 1 TB SSD.

Bilgisayarı alma amacım oyun oynamaktan ziyade Premiere Pro üzerinden video kurgulamak ve renderlamak. Ama yıllar boyunca iyi bir sistemim olmadığı için oyunlardan uzak kalmam sebebiyle biraz da oyun oynamak istedim. Days Gone, Watch Dogs 2 gibi oyunlar yükledim. Days Gone'da Full HD çözünürlükte yüksek grafik ayarlarında ortalama 90-100 FPS alıyorum Watch Dogs 2'de bu değerler 110-120 arası oluyor.

Konuyla pek alakası yok ama bu bilgileri, sistemin oyun bakımından iyi çalıştığını vurgulamak için yazdım.
Asıl meseleye geleyim. Geçen hafta izinliydim ve oyun oynayayım dedim. Days Gone'da bir buçuk saati aşkın bir süredeyken bilgisayarın sağ üst tarafının bayağı ısındığını fark ettim. Oynarken sağ tarafa pek dokunmadığım için ilk seferde fark etmemiştim. Cidden sıcaktı. İnternette araştırma yaptım. HWMonitor diye bir uygulama buldum ve yükledim. Ertesi günün sabahı bilgisayarı açtım ve HWMonitor'le ısı izlemesi yapmak için yaklaşık 1 saat Premiere Pro, Google, YouTube vs. derken, 1 saat içerisinde aldığım maksimum işlemci sıcaklığının 67, maksimum ekran kartı sıcaklığının ise 63 olduğunu fark ettim. İşlemcinin ortalama sıcaklığı 42, ekran kartınınki ise 39'du. Bir sonraki izleme için Days Gone'a girdim. Her dakika ısı artıyordu. 20. dakikadan sonra işlemcinin maksimum sıcaklığı 90, ortalama sıcaklığı ise 82-86 arasıydı. Bu süre 40 dakikayı bulunca maksimum sıcaklık 100 dereceydi ve kırmızı harflerle yazılmıştı. Ayrıca oyunda nadir ve küçük takılmalar oluyordu. Ama ekran kartım hâlâ maksimum 85 dereceyi görmekle beraber, ortalama 70 derecenin üstüne çıkmıyordu. Oyunu kapadım ve araştırma yapmaya başladım. Bilgisayarı AIDA64 ile 10 dakikalık bir stres testine sokmaya karar verdim. Şöyle sonuçlar aldım:

kanıt 1.png

kanıt 2.png

kanıt 3.png

Beni korkutan şey, bilgisayarın ömrü. Soğutucu mu almalıyım, yoksa (pek bilgim yok ama faydalı olduğunu okudum) undervolt mu yapmalıyım?
@erengore @Bilal Nurullah sizlerin yazılarını okudum ve bilgi sahibi olduğunuzu gördüm. Yardımcı olur musunuz?

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam G770 serisi eski ve güncel bir kasa değil plastik kasa diye hatılıyorum siz daha iyi bilirsiniz ürünüzü sıcaklık fazla olması normal ama 2 haftalık bir laptopun bu kadar sıcak olması şaşırttı.

Bende de G770 var. Oyun oynarken arka planda indirmeler, netflix, youtube, google vb... bir çok uygulama açıktı. Sıcaklığı 108 dereceyi gördü. Müşteri hizmetleri ile iletişime geçtiğim zaman bana normal olduğunu bilgisayarın buna rahat dayanacağını söylediler. Ayrıca soğutucu almanı tavsiye ederim. Ama alacaksan 200 300 Tl ye iyi bir şey bulmak baya zor. İşe yaramasını istiyorsan en az 400 500 civarı bir şeyler alman lazım.

Aynı cihaz Bende'de var laptop soğutucusu kullanarak daha serin çalışmasını sağlıyorum genelde 75 ila 85 derece arasında çalışıyor.

Bende de G770 var. Oyun oynarken arka planda indirmeler, netflix, youtube, google vb... bir çok uygulama açıktı. Sıcaklığı 108 dereceyi gördü. Müşteri hizmetleri ile iletişime geçtiğim zaman bana normal olduğunu bilgisayarın buna rahat dayanacağını söylediler. Ayrıca soğutucu almanı tavsiye ederim. Ama alacaksan 200 300 Tl ye iyi bir şey bulmak baya zor. İşe yaramasını istiyorsan en az 400 500 civarı bir şeyler alman lazım.
108 derece asla normal değil hocam.

Müşteri temsilcisinin konuya olan uzaklığı :D gerçekten 108 dereceye normal demesi gülünesi bir durum

Geri
Yukarı