Çözüldü Excalibur G770 laptopa undervolt yapılabilir mi?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Dannish

Kilopat
Yer
Kocaeli
İşlemcim i5-10300H
Öncelikle cihazımda undervolt kilidi vardı,
Technopat undervolt rehberi ile açtım.
ThrottleStop ekran görüntülerimi ekledim yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.
(Not: Ekran görüntüleri Excalibur conter Center "high performance" modunda iken alınmıştır.)
@erengore Siz bu konuda tecrübelisiniz, müsaitseniz yardımcı olabilir misiniz?

Dosya Ekleri

• Ana menü.png
    Ana menü.png
    130 KB · Görüntüleme: 276
  • FIVR menü.png
    FIVR menü.png
    250,9 KB · Görüntüleme: 263
  • Limits menü.png
    Limits menü.png
    15 KB · Görüntüleme: 213
  • TPL menüs.png
    TPL menüs.png
    81,1 KB · Görüntüleme: 211
  • Görev yöneticisi.png
    Görev yöneticisi.png
    50,5 KB · Görüntüleme: 244
Son düzenleme:
Çözüm
Hocam sıkboğaz etmek istemiyorum ama belki unutmuşunuzdur diye hatırlatma gereği duydum.
Estağfirullah. Çok iyi yapmışsınız. Unutmuştum. İnceliyorum şimdi.
İlk olarak FIVR sekmesine girin. Ekranın orta üst kısmında 5 adet birim var. Oradan ilk CPU Cache'i seçin ve hemen altındaki "Unlock Adjustable Voltage" kutusunu tikleyin. Ardından da Offset Voltage kısmı açılacak. Onu -80 ayarlayın. Apply'a basın.

Sonrasında aynı işlemi CPU Core için -80 yapın ve Apply'a basın.

İntel GPU ve iGPU Unslice için de -40 olarak aynı işlemi uygulayın.

Non Turbo Ratio'yu 1 ayarlayın. Lock'a basın. Apply'a basın.

Disable And Lock Turbo Power Limits kutusunu tikleyin.

Ardından da FIVR sekmesinin sağ en alt köşesinde 3 sçeenekli kutudan en alttakini seçin ve Apply'a basın.

TPL sekmesine geçin.

TPL sekmesinde Disable Power Limit Control kutusunun tikini kaldırın ve PL1'deki Clamp tikini kaldırın. 90 yazın.
PL2'yi 107 olarak ayarlayın.

Power Limit 4'te sağdaki kutuya 0 değerini girin ve Apply'a basın.

ThrottleStop Ana Ekranında BD PROCHOT tikini kaldırın.

Bu işlemlerin hepsini yaptıktan sonra sistem stabilite testine sokacağız.

Limits sekmesine girin ve Clear'a basın.

Ardından TS Bench'i açın ve size kısmında 960M testini ve 120M testini yapın. İkisinin de sonuçlarını bana atın.

TS Bench esnasında bir sorunla karşılaşabilirsiniz. Olursa bana bildirin ve sistemi Power tuşuna basılı tutarak kapatın.
@Dannish
Oldukça iyiymiş değerleriniz. Tamamdır -100 de deneyelim. Muhtemelen oyunlarda pek artısını göreceksiniz.

Aşağıda belirttiğim değerlerde tekrar test yaptım,yine bir problem olmadı sıcaklık 78-88 arasıydı ortalama olarak 85 civarıydı, ayrıca yine control centerdan high performance modunda yaptım testi.

Dosya Ekleri

• FIVR.png
    FIVR.png
    257,2 KB · Görüntüleme: 103
  • sonson.png
    sonson.png
    210,5 KB · Görüntüleme: 95
Aşağıda belirttiğim değerlerde tekrar test yaptım,yine bir problem olmadı sıcaklık 78-88 arasıydı ortalama olarak 85 civarıydı, ayrıca yine control centerdan high performance modunda yaptım testi.
Süper. :)
Hayırlı olsun. İşlemci artık en hızlı halinde çalışıyor. :)
Cinebench gibi testlerde işlemcinizle muhtemelen sizinle aynı işlemciyi kullanan diğer insanlardan daha yüksek puan alacaksınız son yaptığımız ayarlar sonucu.

Süper. :)
Hayırlı olsun. İşlemci artık en hızlı halinde çalışıyor. :)
Cinebench gibi testlerde işlemcinizle muhtemelen sizinle aynı işlemciyi kullanan diğer insanlardan daha yüksek puan alacaksınız son yaptığımız ayarlar sonucu.
Yapacağımız işlemler şimdi bitti mi? Aklımda kalan birkaç soru var:
1-Bilgisayarla oyun oynarken high performance modunda mı kullanacağım?
2-Bilgisayarı her yeni başlattığımda extra bir şey yapmam gerekiyor mu (Throttlestop'ı çalıştırmam gerekiyor mu?)
3-Bilgisayarı öbür modlarında(Gaming, Text, Power Saving) kullanabilir miyim, çünkü işlemcim her zaman 4ghz üstü çalışıyor high performance'da.
4-Ve son olarak çok teşekkür ediyorum değerli zamanını harcadın emeğine sağlık.

Yapacağımız işlemler şimdi bitti mi? Aklımda kalan birkaç soru var:
1-Bilgisayarla oyun oynarken high performance modunda mı kullanacağım?
2-Bilgisayarı her yeni başlattığımda extra bir şey yapmam gerekiyor mu (Throttlestop'ı çalıştırmam gerekiyor mu?)
3-Bilgisayarı öbür modlarında(Gaming, Text, Power Saving) kullanabilir miyim, çünkü işlemcim her zaman 4ghz üstü çalışıyor high performance'da.
4-Ve son olarak çok teşekkür ediyorum değerli zamanını harcadın emeğine sağlık.
1) Bence güç modunu hiç değiştirmeyin.
2) ThrottleStop ayarlarımızı kaydedelim.
ThrottleStop Ana Ekranında Turn On butonuna basın. Ardından da Save'e basın.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Otomatik açmak için video.
3) Diğer modlarda da kullanabilirsiniz tabii ama şöyle ki zaten o modlar PL1,PL2,PL4,IccMax gibi ayarları değiştiriyor. Yani tavsiyem sisteminizi açıp ThrottleStop ayarları uyguladıktan sonra sistem modunu değiştirmeyin. Tavsiyem hiç modu değiştirmemenizden yana.

Rica ederim. Çözüm olarak raporlayabilirsiniz dilerseniz.

1) Bence güç modunu hiç değiştirmeyin.
2) ThrottleStop ayarlarımızı kaydedelim.
ThrottleStop Ana Ekranında Turn On butonuna basın. Ardından da Save'e basın.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Otomatik açmak için video.
3) Diğer modlarda da kullanabilirsiniz tabii ama şöyle ki zaten o modlar PL1,PL2,PL4,IccMax gibi ayarları değiştiriyor. Yani tavsiyem sisteminizi açıp ThrottleStop ayarları uyguladıktan sonra sistem modunu değiştirmeyin. Tavsiyem hiç modu değiştirmemenizden yana.

Rica ederim. Çözüm olarak raporlayabilirsiniz dilerseniz.
Ya modu bana kalsa hiç değiştirmem de laptop'u prizden çıkardığımda Text Mode veya Power Saving moda geçiyor Gaming veya High performance'da kullanamıyorum, ayrıca laptop prize bağlı değilken işlemcinin yüksek hızlarda çalışması pil süresini baya kısaltacağını düşünüyorum.
Ayrıca turn on tuşuna basıp kaydettim sağ altta ThrottleStop ikonu kırmızı olarak mı gözükmesi gerekiyor.
Düzeltme: şimdi bilgisayar açıkken şarj kablosunu çıkardım pc zorunlu olarak text moda aldı kendini ve bilgisayar dondu kaldı, güvenli modda başlatıp throttlestop'ın ini dosyasını sildim dediğiniz ayarları tekrar text modda yapsam olur mu, ayrıca bilgisayarı text moda alınca Win 11 ayarları "Güç ve Pil" sekmesinde "Güç Modu" dengeli olarak değişiyor burada herhangi bir değişiklik yapayım mı ? (Win 11 kullanıyorum.)
@erengore

Son düzenleme:
Ya modu bana kalsa hiç değiştirmem de laptop'u prizden çıkardığımda Text Mode veya Power Saving moda geçiyor Gaming veya High performance'da kullanamıyorum, ayrıca laptop prize bağlı değilken işlemcinin yüksek hızlarda çalışması pil süresini baya kısaltacağını düşünüyorum.
Ayrıca turn on tuşuna basıp kaydettim sağ altta ThrottleStop ikonu kırmızı olarak mı gözükmesi gerekiyor.
Düzeltme: şimdi bilgisayar açıkken şarj kablosunu çıkardım pc zorunlu olarak text moda aldı kendini ve bilgisayar dondu kaldı, güvenli modda başlatıp throttlestop'ın ini dosyasını sildim dediğiniz ayarları tekrar text modda yapsam olur mu? (Win 11 kullanıyorum.)
@erengore
Şarjdan kestiğinizde voltaj yetersiz geliyor.

Text Mode'da yapsanız da olur ama Undervolt edildikten sonra cihazları sürekli prizde tutmayı önerirler. Yoksa aynen donabilir. Aklınızda bulunsun.

Kırmızı olarak gözükmesi gerekiyor.

Şarjdan kestiğinizde voltaj yetersiz geliyor.

Text Mode'da yapsanız da olur ama Undervolt edildikten sonra cihazları sürekli prizde tutmayı önerirler. Yoksa aynen donabilir. Aklınızda bulunsun.

Kırmızı olarak gözükmesi gerekiyor.
Text modda dediğiniz ayarları tekrar yapmaya çalıştığımda FIVR sekmesinde offset voltageları düşürürken bilgisayar tekrar dondu reslemek zorunda kaldım.

Text modda dediğiniz ayarları tekrar yapmaya çalıştığımda FIVR sekmesinde offset voltageları düşürürken bilgisayar tekrar dondu reslemek zorunda kaldım.
Demek ki Mode değişiminde voltaj davranışı değişiyor. Normalde olmamalı ama sizde olmuş.

Undervolt'u sakın ola ki pildeyken yapmayın yukarıda dediğim gibi. Yani pildeyken UV'yi geri alın. Yoksa anında donar sistem.

Şarjdayken UV yapın. Bu arada tavsiyem pile de hiç geçmeyin elden geldiğince. Ben kendi laptopumu hiç pilde kullanmam.

Geri
Yukarı