Çözüldü Excalibur G770 laptopa undervolt yapılabilir mi?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Dannish

Kilopat
Yer
Kocaeli
İşlemcim i5-10300H
Öncelikle cihazımda undervolt kilidi vardı,
Technopat undervolt rehberi ile açtım.
ThrottleStop ekran görüntülerimi ekledim yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.
(Not: Ekran görüntüleri Excalibur conter Center "high performance" modunda iken alınmıştır.)
@erengore Siz bu konuda tecrübelisiniz, müsaitseniz yardımcı olabilir misiniz?

Dosya Ekleri

• Ana menü.png
    Ana menü.png
    130 KB · Görüntüleme: 271
  • FIVR menü.png
    FIVR menü.png
    250,9 KB · Görüntüleme: 259
  • Limits menü.png
    Limits menü.png
    15 KB · Görüntüleme: 210
  • TPL menüs.png
    TPL menüs.png
    81,1 KB · Görüntüleme: 207
  • Görev yöneticisi.png
    Görev yöneticisi.png
    50,5 KB · Görüntüleme: 240
Son düzenleme:
Çözüm
Hocam sıkboğaz etmek istemiyorum ama belki unutmuşunuzdur diye hatırlatma gereği duydum.
Estağfirullah. Çok iyi yapmışsınız. Unutmuştum. İnceliyorum şimdi.
İlk olarak FIVR sekmesine girin. Ekranın orta üst kısmında 5 adet birim var. Oradan ilk CPU Cache'i seçin ve hemen altındaki "Unlock Adjustable Voltage" kutusunu tikleyin. Ardından da Offset Voltage kısmı açılacak. Onu -80 ayarlayın. Apply'a basın.

Sonrasında aynı işlemi CPU Core için -80 yapın ve Apply'a basın.

İntel GPU ve iGPU Unslice için de -40 olarak aynı işlemi uygulayın.

Non Turbo Ratio'yu 1 ayarlayın. Lock'a basın. Apply'a basın.

Disable And Lock Turbo Power Limits kutusunu tikleyin.

Ardından da FIVR sekmesinin sağ en alt köşesinde 3 sçeenekli kutudan en alttakini seçin ve Apply'a basın.

TPL sekmesine geçin.

TPL sekmesinde Disable Power Limit Control kutusunun tikini kaldırın ve PL1'deki Clamp tikini kaldırın. 90 yazın.
PL2'yi 107 olarak ayarlayın.

Power Limit 4'te sağdaki kutuya 0 değerini girin ve Apply'a basın.

ThrottleStop Ana Ekranında BD PROCHOT tikini kaldırın.

Bu işlemlerin hepsini yaptıktan sonra sistem stabilite testine sokacağız.

Limits sekmesine girin ve Clear'a basın.

Ardından TS Bench'i açın ve size kısmında 960M testini ve 120M testini yapın. İkisinin de sonuçlarını bana atın.

TS Bench esnasında bir sorunla karşılaşabilirsiniz. Olursa bana bildirin ve sistemi Power tuşuna basılı tutarak kapatın.
@Dannish
Demek ki Mode değişiminde voltaj davranışı değişiyor. Normalde olmamalı ama sizde olmuş.

Undervolt'u sakın ola ki pildeyken yapmayın yukarıda dediğim gibi. Yani pildeyken UV'yi geri alın. Yoksa anında donar sistem.

Şarjdayken UV yapın. Bu arada tavsiyem pile de hiç geçmeyin elden geldiğince. Ben kendi laptopumu hiç pilde kullanmam.
Laptop taşınabilir olduğu için aldım mecburen arada pilde kullanmam gerekiyor.
Sadece oyun oynayacağım sıralarda manuel olarak undervolt'u nasıl açıp kapayacağım, ayrıca voltajın bu şekilde manuel olarak her oyun oynayacağımda düşürülmesi herhangi bir soruna yol açar mı?

Laptop taşınabilir olduğu için aldım mecburen arada pilde kullanmam gerekiyor.
Sadece oyun oynayacağım sıralarda manuel olarak undervolt'u nasıl açıp kapayacağım, ayrıca voltajın bu şekilde manuel olarak her oyun oynayacağımda düşürülmesi herhangi bir soruna yol açar mı?
Pilde Undervolt yokken soruna sebep olmaz.
Manuel açıp kapatmak kolay değil. Yapmanız gereken Pile almadan önce değerleri sıfırlamak. FIVR'da her birim için Reset voltage'e basacaksınız.

@erengore hocam konuyu biraz hortlatıyor gibi oluyorum cidden çok üzgünüm ama bir şey fark ettim sizle paylaşma gereği duyuyorum. ThrottleStop'ın stress testlerinde yaptığımız işlemler sonucu limit sekmesinde herhangi bir sorun kalmadı fakat bugün BF1 ve Cinebench testi sonucu limit sekmesinde bazı yazılar çıktı.(Sizinle birlikte yaptığımız undervolt etkinken ayrıca limits sekmesi sıfırlayıp yaptım bu testleri.)
Şimdi daha önce dediğiniz ayarlar ise şöyle:
FIVR'de:
CPU Cache ve CPU Core -100mV
Intel GPU ve iGPU Unscale -40mV
Disable and Lock Turbo Power limits tikli
Non Turbo Ratio 0 ve lock tikli.
TPL'de:
Disable power limit kontrol tiksiz
PL Clamp tiksiz ve 90'da
PL Clamp tiksiz ve 107'de
Power Limit 4 de 0'da
Ana menüde:
BD Prochot tiksiz.

Burda sorum başka bir şey yapabilir miyiz yoksa en iyi hali bu mudur hocam?

Dosya Ekleri

• sa.png
    sa.png
    16,8 KB · Görüntüleme: 35
@erengore hocam konuyu biraz hortlatıyor gibi oluyorum cidden çok üzgünüm ama bir şey fark ettim sizle paylaşma gereği duyuyorum. ThrottleStop'ın stress testlerinde yaptığımız işlemler sonucu limit sekmesinde herhangi bir sorun kalmadı fakat bugün BF1 ve Cinebench testi sonucu limit sekmesinde bazı yazılar çıktı.(Sizinle birlikte yaptığımız undervolt etkinken ayrıca limits sekmesi sıfırlayıp yaptım bu testleri.)
Şimdi daha önce dediğiniz ayarlar ise şöyle:
FIVR'de:
CPU Cache ve CPU Core -100mV
Intel GPU ve iGPU Unscale -40mV
Disable and Lock Turbo Power limits tikli
Non Turbo Ratio 0 ve lock tikli.
TPL'de:
Disable power limit kontrol tiksiz
PL Clamp tiksiz ve 90'da
PL Clamp tiksiz ve 107'de
Power Limit 4 de 0'da
Ana menüde:
BD Prochot tiksiz.

Burda sorum başka bir şey yapabilir miyiz yoksa en iyi hali bu mudur hocam?
Güç modu değiştirdiniz mi? Hıgh Performance'den Text Mode gibi bir mod değişimi yaptınız mı?

Sistem akımsal daralmada kalmış.

Sonuç yine aynı limits sekmesinde
ayrıca cinebech testinde ilk başta işlemci 96 derecelere çıktı ve ful frekans hızına yakın çalıştı sonrasında frekansta düşüş oldu 4ghz 3.9ghz gibi ve sıcaklık 88 civarına düştü test sırasında.
Limits sekmesini sıfırlamıştınız değil mi? Atar mısınız?

Yeni konular

Geri
Yukarı