Excalibur G770 RTX 3050 laptop düşük oyun performansı

Oğulcan Koçer

Hectopat
Daha fazla  
Selam, 3 gün önce aldığım Excalibur G770 i7 11800h RTX 3050 16 GB RAM 500GB SSD olan laptop ara ara takılmalar ve kasmalar oluyor. FreeDOS almıştım. GPU 2 tane gözüküyor sanırım işlemcinin kendi ekran kartı da var. Ancak PUBG açtığım zaman işlemci GPU %75 RTX 3050'yi ise %42 kullanıyor sizce neden bu sorunu yaşıyorum? Veya yüklemem gereken driverları yazar mısınız?

Selam, 3 gün önce aldığım Excalibur G770 i7 11800h RTX 3050 16 GB RAM 500GB SSD olan laptop ara ara takılmalar ve kasmalar oluyor. FreeDOS almıştım. GPU 2 tane gözüküyor sanırım işlemcinin kendi ekran kartı da var. Ancak PUBG açtığım zaman işlemci GPU %75 RTX 3050'yi ise %42 kullanıyor sizce neden bu sorunu yaşıyorum? Veya yüklemem gereken driverları yazar mısınız?

Isınmadan dolayı, Casper çok ısınıyor. Çok fayda etmez ama altına kaliteli bir soğutucu al bir nebze azalır belki.

Isınmayla alakası yok ısınmadan da performans kaybı olur tabi ama sorunu zaten yazmışsınız.
Harici ekran kartını az kullanıyor mux teknolojisi olmadığı için oyun içi ayarları yükselterek harici ekran kartını kullanmasını sağlayın düşük ayarlarda işlemciye ve dahili ekran kartına yük bindiriyor olabilir.

Driverlar için:
İntel'in "driver and support assistant" yazılımını kullanabilirsin. Nvidia için yine Nvidia' kendi sitesinden en güncel driver'ı edinirsin. Model ismi+ Driver yazıdığın zaman çıkar.

Aygıt yöneticisinden eksik driver kalmış mı onu kontrol et. Freedos'tan kurulum yaptığın için eksik driver kalmış olabilir.

RTX 3050'nin düşük kullanımı:
Laptoplarda şöyle bir durum var: Görüntü çıkışı her zaman onboard ekran kartından alınır. Yani sen, ben görüntü çıkışını RTX 3050 üzerinden almak istiyorum diyemezsin. O yüzden oyunları RTX üzerinden oynarsın ve işlemleri o yapar ama görüntüyü İntel'in grafik kartı verir.

Oyun içi ayarlar düşükse Nvidia o yüzden düşük seviyede kalıyor olabilir. Ayarları yükseltip deneyin. Bu aralar Nvidia kartlarda hep bu konu soruluyor. Düzelten var mı bilmiyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Isınmadan dolayı, Casper çok ısınıyor. Çok fayda etmez ama altına kaliteli bir soğutucu al bir nebze azalır belki.
3 gün oldu iade şansım var 15bin TL verdim böyle sorunlar yaşadıktan sonra ne anlamı var değil mi yani 😂
Isınmayla alakası yok ısınmadan da performans kaybı olur tabi ama sorunu zaten yazmışsınız.
Harici ekran kartını az kullanıyor mux teknolojisi olmadığı için oyun içi ayarları yükselterek harici ekran kartını kullanmasını sağlayın düşük ayarlarda işlemciye ve dahili ekran kartına yük bindiriyor olabilir.
Mux nedir?

Cihaz bu
Orta segment cihazlarda mux bulunmuyor bu cihazda da yok. Genellike 20k-25k 3060lı ve üstü modellerde bulunuyor. Monster Tulpar serisinde var mesela ama asus rog strix serisinde yok ( 30k'lık modelinde bile). Üreticiye bağlı bir şey bu. Cihaz alırken dikkat edilmesi gereken bir konu ama sizin fiyat bandında genellikle yok zaten kaybettiğiniz bir şey yok.

Bu durumu harici monitör ile çözebilirsiniz. Harici monitör mux işlevi görüyor.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı