Çözüm Excalibur G770'teki fan sesi

Bu konu bir çözümü açıklamaktadır. Herhangi bir çözüm açıklanmadığını düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Emrecan99

Hectopat
Daha fazla  
İşlemci
İntel i7 9750h
Öncelikle bu konuyu açma amacım fan sesi ile ilgili sorun yaşayanlara sizlerin de eklemesiyle geniş bir rehberı olması.

Kendi sorunumdan ve bulduğum çözümden bahsederek ilk eklemeyi yapmak istiyorum. Benim Casper Excalibur G770 model bir laptopum var, içinde Windows 11 yüklü ve 1-2 senedir arada gelip giden bir fan sorunum vardı ama çok nadir olduğundan bende aldırmıyordum. Son birkaç aydır bu ses nadirlikten çıktı ve ben de bilgisayarcıya götürüp güzelce bakımını yaptırdım. Sonrasında temiz de bir format attım. Ama sorunum bir türlü çözülmedi. Sistemi aç kapa yapsam bile ses bir türlü gitmiyordu.

Ben de internette araştırma yaparken bu sorunun Intel (R) Thermal Subsytem A379 sürücüsünden kaynaklanabileceğini keşfettim. Bu driver chipset sürücüsü ile alakalıymış. Bende chipset sürücüsünün 10.1.16.6 versiyonu vardı. Son çare olarak Casper'ın sitesine gittim ve chipset sürücüsü ile şüphelendiğim diğer bir sürücü olan ME (Management Engine Interface) sürücülerini kurdum. Bilgisayarımı yeniden başlatıp kapattıktan sonra gitmeyen fan sesi kesildi.

Benzer bir sorun yaşıyorsanız tavsiyem laptopunuzun üreticisinden chipset ve me sürücülerini kurun. Yoksa da şu an bendeki chipsetversiyonu 10.1.16.7'ye çıktı. Bu versiyonu internetten bulup da deneyebilirsiniz.

Son düzenleyen: Moderatör:

Yeni konular

Geri
Yukarı