Çözüldü Excalibur Intel UHD Graphics Devre Dışı Bırakma

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

SeANKA

Decapat
Yer
Ankara
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci / Hedefi Yazılım mühendisliği okumak
Merhabalar,
Excalibur G770 laptop kullanıyorum.
  • 8 GB RAM.
  • GTX 1650 ekran kartı.
  • Intel i5 10. nesil işlemci.
  • 240 GB SATA SSD
Özellikleri bu şekilde ancak 8 GB RAM'in 4 GB'si Intel UHD'ye gidiyor bu da dolayısıyla RAM miktarından kaybediyorum ve FPS düşüşü yaşıyorum.
Intel UHD'yi devre dışı bırakırsam sadece ekran kartı olarak GTX 1650 kullanmasını sağlayabilir miyim veya performans artışı için katkısı olur mu?

IMG-20220209-WA0001.jpg

IMG-20220209-WA0000.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Orada yazan paylaşılan GPU belleği UHD Graphics üzerinden bir işlem yapılınca VRAM olarak RAM'den maksimum kullanacağı değerdir. UHD Graphics ile bir işlem yapılmadığında RAM'den de bir şey almaz.(Kendine ayırdığı dışında, sizde 100 MB gibi düşük bir değer ayırmış zaten.) Zaten UHD Graphics üzerinden oyun oynama gibi işler yapmayacaksanız basit işlerde o miktarı çok az kullanır. Yani RAM'inizden direkt 4 GB azaltmıyor. UHD Graphics'i devre dışı bırakıp sadece GTX 1650'yi kullanmak istiyorsanız MUX Switch'in (Ya da ona benzeri bir şey) olması gerek, yoksa yapamazsınız. (Optimus'u kapatmak da bir seçenek olabilir.)
Orada yazan paylaşılan GPU belleği UHD Graphics üzerinden bir işlem yapılınca VRAM olarak RAM'den maksimum kullanacağı değerdir. UHD Graphics ile bir işlem yapılmadığında RAM'den de bir şey almaz.(Kendine ayırdığı dışında, sizde 100 MB gibi düşük bir değer ayırmış zaten.) Zaten UHD Graphics üzerinden oyun oynama gibi işler yapmayacaksanız basit işlerde o miktarı çok az kullanır. Yani RAM'inizden direkt 4 GB azaltmıyor. UHD Graphics'i devre dışı bırakıp sadece GTX 1650'yi kullanmak istiyorsanız MUX Switch'in (Ya da ona benzeri bir şey) olması gerek, yoksa yapamazsınız. (Optimus'u kapatmak da bir seçenek olabilir.)

Çözüm
BIOS'ta Optimus'u devre dışı bırakabilen ayar yoksa olmaz muhtemelen. Monster'ın RTX2060'lı serisinde varken, 16xx serisinde yoktu bu ayar mesela.

Excalibur'ların BIOS menüsü çok kısıtlı ayrıca MUX olduğunu hiç düşünmüyorum yapabileceğim başka bir şey yok galiba.

Dosya Ekleri

• IMG20220209163014.jpg
    IMG20220209163014.jpg
    57,3 KB · Görüntüleme: 52

Geri
Yukarı