Excalibur laptopun oyunlarda 96 derece olması normal mi?

Kanka bende Excalibur sahibiyim bende de aynı sorun oluyor Excalibur G770'in çok iyi kuvvetli bir soğutma sistemi var aslında ilk alıdığım yıl hiçbir şey yoktu 70 80 derecelerde CS:GO oynayabiliyordum şu an olmuyor en yakın zamanda fan temizliği yapmanı tavsiye ederim termal macuna da baktırabilirsin.
Kanka bakımdan dün geldi servis tüm bakımlarının yapıldığını iddia ediyor,dediğin gibi bir yıl bende de böyle bir sorun yoktu servisle tekrar iletişime geçtiğimde şöyle bi yanıt verdi

Dosya Ekleri

• F8862653-8573-4630-9E5B-44AC3DB609A8.jpeg
    F8862653-8573-4630-9E5B-44AC3DB609A8.jpeg
    71,5 KB · Görüntüleme: 46
Kanka bakımdan dün geldi servis tüm bakımlarının yapıldığını iddia ediyor, dediğin gibi bir yıl bende de böyle bir sorun yoktu servisle tekrar iletişime geçtiğimde şöyle bir yanıt verdi.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Kendilerini haklamak icin diyor bir şey derdim de hocam tanidik saglam pcin varsa git ona yaptir cayir cayir anakartin yanar.

Kanka bakımdan dün geldi servis tüm bakımlarının yapıldığını iddia ediyor, dediğin gibi bir yıl bende de böyle bir sorun yoktu servisle tekrar iletişime geçtiğimde şöyle bir yanıt verdi.

Sacmaligin daniskasi makinenin icini acin fan macunlar nasıl sikilmis merak ettik. Kemdilerimi korumak Intel izin verir. Bahane.

10.nesil işlemciler zaten fp olarak gayet iyiler, ama 10.nesil Intel işlemcilerin fazla ısındığı bilinen bir gerçek zaten.
Masaüstünde 10400 kullanıyorum, yük altında oyunlarda 55 derece civarı seyrediyor. Ortalama bir hava soğutucusu var sadece. Masaüstü bölümünde pek ısınan işlemcilerden değiller. Intel'in kendi sitesinde verdiği bilgiye göre 10300h'ın izin verilen ısısı 100 derece. Devamlı olarak 96 dereceye dayanması bana pek normal gelmedi açıkçası.
Mesela şu videoyu izlerseniz sağdaki dizüstü bilgisayarda 10300h 90 dereceleri nadiren gördü. Ortalaması 85 derece civarı.

Son düzenleme:
Masaüstünde o sorun var mı bilmiyorum ama mobil anlamda diğer modellere göre fazla ısınıyorlar tabii normalde sıkıntı çıkarcak derecede değiller ama böyle kötü kasalarla buluşunca sonuç bu oluyor.

Bilgisayarın havayı dışarı attığı kanallar tozdan dolayı tıkanmış ise normal. Onun dışında termal macun kalitesi de önemli bir etken. Son olarak cihazın kullanıldığı ortam sıcaklığı da göz ardı edilmemeli.

• GTX 1650 Ti.
  • 16 GB RAM.
Intel i5 özelliklere sahip Excalibur G770 laptopta 15 dk gibi kısa bir süre oyun oynamamın ardından CPU sıcaklığının 96 dereceye çıktığını fark ettim. Bakımlarının geldiğini düşünüp bakıma servise gönderdim tüm bakımlarının yapılmasına rağmen hala aynı sorunla karşılaşıyorum, görseldeki değerler 10 dakikalık bir Far Cry 6 oynamamın sonucu. Sebebi ne olabilir?
Eki Görüntüle 1437200

Casper için normal değerler. Yakında anakartı kucağına alırsın. Şimdiden geçmiş olsun.

Excalibur G770 i5 10300H GTX1650 Ti 16 GB RAM'li modeline sahibim. İşlemci için sıcaklık değerlerinin normal olduğunu söyleyebilirim biraz sıkıntılı bir işlemci sıcaklık değerleri konusunda. İnternette biraz araştırmayla başka marka ve modellerde de 95-96 dereceleri görebiliyor işlemci kullanımına göre. Oyun oynarken işlemci turboboost özelliğini devreye soktuğu için sıcaklık bu değerlere çıkıyor. ThrottleStop programıyla turboboost özelliğini devre dışı bırakarak az bir performans kaybıyla 75 dereceye bakımlarını düzenli yapıyorsan ve güzel bir termal macun kullanıyorsan daha da düşüğe çekmen mümkün. 2 senedir kullanıyorum cihazımı ve forumda aşırı derecede kötülendiğini görüyorum sürekli ama pek katılmıyorum kendi açımdan. İlgilenmek hoşuma gittiği için 3 4 ayda bir kendim bakımını yapıyorum herhangi bir arıza durumu yaşamadım cihazımda o yüzden teknik servisi hakkında bir bilgi sahibi değilim. Kasası ve soğutması fiyatına göre bence fazlasıyla iyi. Senin ekran kartın biraz fazla ısınıyor gibi ama ben kendi cihazımda 80 dereceyi geçtiğini görmedim, bu değere de çok nadir yaklaşıyor. Kasa içini bir kontrol etmeni ve kaliteli termal macun kullanmanı tavsiye ederim.

Yeni konular

Geri
Yukarı