Çözüldü Excel bir sütunun hepsini arttırma

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

khalannz7

Centipat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Bir sütunum var ve bu sütunda yaklaşık 2500 tane veri var. Hepsinin üstüne %30 eklemek istiyorum. Yani hepsini 1.30 ile çarpmak istiyorum. Böyle hepsini toplu güncelleyebilir miyim?

Çözüm
Hocam şöyle ki formül girmemem gerek ve yapıyı bozmamam gerek. Sadece bir sütunun fiyatlarını güncellemem gerekiyor. Çünkü yapıyı bozmadan excel ile e-ticaret sitemize ürün aktaracağım. Eğer yapıyı bozarsam bütün ürünler silinir.
Formülsüz yapacaksanız 2500 hücreye de manuel hesaplayıp yazmanız lazım o zaman. Ben size formülü orijinal verinin üzerine yazın demiyorum, isterseniz başka çalışma sayfasında/kitabında yapın ve oradan kopyalayıp orijinal sayfaya aktarın.

Veriler A sütununda olacak şekilde yazıyorum, B1 hücresine =TOPLA(A1+A1*0,3) yazın (gerçi =A1*1,3 yazsanız daha verimli olur ama farketmez) ve hücrenin sağ altındaki yeşil noktadan tutup soldaki verilerin bittiği satıra kadar aşağıya doğru çekin.
IMG_20240304_125017051.jpg

Ardından B sütununu kopyalayın.
IMG_20240304_125028253.jpg

A sütununa orijinal verilerin üzerine değerler seçeneği ile yapıştırın.
IMG_20240304_125124640.jpg
A2: 2500 verinin ilk hücresi olsun
B2: %30 yazan sütunun ilk hücresi

İki sütun daha oluştur, bir sütuna %30 değerini gir, diğer boş sütuna ise =A2*(1+B2) formülünü yaz ve tüm hücreleri kenardan aşağı doğru çek. Eminim daha kolay bir yolu vardır fakat benim bildiğim yöntem bu...

Şunu da yapabilirsin, tüm verileri başka boş bir sütuna kopyala, yine boş bir sütuna %30 değerini gir ve kopyala, verileri yazdığın sütundaki tüm verileri seç ve özel yapıştır seçeneğine tıklayıp formülleri ile çarp kutucuğunu işaretle. Bu direkt toplam olarak değil, verilerin %30larını verir direkt. Ondan sonra yine başka bir sütuna verileri ve %30'larını toplayabilirsin.

Mesela veriniz A1 hücresinde ve devamı altında ise A1 ile 1.3 çarpımını B1'e yazdırabilirsiniz ve 2500 satır aşağıya sürükleyip değerleri yazdırırsınız. Bundan sonra B kolonunu tamamen kopyalayıp A kolonuna düz değer olarak yapıştırırsınız (formatlama olmadan)

Mesela veriniz A1 hücresinde ve devamı altında ise A1 ile 1.3 çarpımını B1'e yazdırabilirsiniz ve 2500 satır aşağıya sürükleyip değerleri yazdırırsınız. Bundan sonra B kolonunu tamamen kopyalayıp A kolonuna düz değer olarak yapıştırırsınız (formatlama olmadan)
Hocam şöyle ki formül girmemem gerek ve yapıyı bozmamam gerek. Sadece bir sütunun fiyatlarını güncellemem gerekiyor. Çünkü yapıyı bozmadan excel ile e-ticaret sitemize ürün aktaracağım. Eğer yapıyı bozarsam bütün ürünler silinir.

Formülsüz yapacaksanız 2500 hücreye de manuel hesaplayıp yazmanız lazım o zaman. Ben size formülü orijinal verinin üzerine yazın demiyorum, isterseniz başka çalışma sayfasında/kitabında yapın ve oradan kopyalayıp orijinal sayfaya aktarın.

Veriler A sütununda olacak şekilde yazıyorum, B1 hücresine =TOPLA(A1+A1*0,3) yazın (gerçi =A1*1,3 yazsanız daha verimli olur ama farketmez) ve hücrenin sağ altındaki yeşil noktadan tutup soldaki verilerin bittiği satıra kadar aşağıya doğru çekin.
IMG_20240304_125017051.jpg

IMG_20240304_125028253.jpg

IMG_20240304_125124640.jpg

Son düzenleme:
Çözüm
Formülsüz yapacaksanız 2500 hücreye de manuel hesaplayıp yazın o zaman. Ben size formülü orijinal verinin üzerine yazın demedim ki zaten, isterseniz başka çalışma sayfasında/kitabında yapın ve oradan kopyalayıp orijinal sayfaya aktarın.

Zaten yukarıda nasıl yapılacağını yazmıştım ama görselleri aşağıya bırakıyorum yine de.

Eki Görüntüle 2132445

Eki Görüntüle 2132446

Eki Görüntüle 2132447
Hocam çok teşekkür ederim. Kusura bakmayın excel kullanmayı bilmiyorum. Çok yardımcı oldunuz.

Hocam çok teşekkür ederim. Kusura bakmayın excel kullanmayı bilmiyorum. Çok yardımcı oldunuz.
Rica ederim ama çarpma, toplama gibi temel formüllere bakmanızı tavsiye ederim işinizi baya kolaylaştıracaktır.

Benim de excel altyapım yok fakat meraktan deneyerek arada öğrenmeye çalışıyorum. Excel içinde de boş sayfa açarsanız orada formül eğitimi şablonu var o da gayet güzeldir ona da bakabilirsiniz.

Geri
Yukarı