Excel'de listeler

Onurkeles

Hectopat
Excel'de iki farklı liste var, bunları a listesinden olana diğer listede tesisat ve unvan bilgisi eşitse T.C.'ya da vergi no getirilmesi gerekiyor ama ne yaptıysam olmuyor. Yardım edebilecek var mı?

Aynı tesisatta birden fazla unvan mı mevcut? Tesisat bilgisi bir kere kullanılmışsa basit çözülür. Ancak bir tesisatta birden fazla unvan var ise metin birleştirme formülü ile iki koşulu tek koşula düşürmemiz yani aranacak değeri ikiden bire düşürmemiz gerekir.
Ayrıca tablolarınızdaki TC No gibi özel bilgileri kaldırıp eklemeniz mümkün mü? Ekran görüntüsü olsa da olur. Daha rahat çözüm sunulabilir.​

Sarılı olan tablodaki tesisat numaraları ve tesisat diğer tablo ile eşleşip T.C numarası ya da vergi numarası sarı alana gelmesi gerekiyor.

Dosya Ekleri

• 12.JPG
    12.JPG
    195,7 KB · Görüntüleme: 17
  • 13.JPG
    13.JPG
    133,8 KB · Görüntüleme: 23
Siz hem tesisat hem de unvan eşleşmesi istiyorsunuz. Bu durumda öncelikle bu iki koşulu tek koşula düşürmek için en başa sütun ekleyerek tesisat ve unvanları birleştirdim. Sonrasında ilk tablonun TC No sütununda gördüğünüz düşeyara formülü ile ikinci tablodaki TC No bilgisini arattım.
Sorunuzu yanlış anlamadıysam çözümünüz bu olmalı.​

1651082519705.png

Orası size kalmış. Ben yeni tablo oluşturmadan devam ederdim. Ancak gereksiz sütunlar varsa sadeleştirme amacıyla revize edebilirsiniz.
Düşeyara formülüne ne kadar hakimsiniz bilmiyorum, listeniz sonradan uzayacaksa düşeyara formülündeki bitiş satır numarasını sabitlemeyin. Ben formülü yazarken arama yapılan hedef liste kaymasın diye başlangıç ve bitişi sabitlemiştim.​

Yeni konular

Geri
Yukarı