EXPO ayarı açılmadan RAM'ler 6000 MHz'de çalışıyor ve mavi ekran hatası veriyor

melovingian

Centipat
Daha fazla  
Anakart
MSI B650m-A mATX
İşlemci
AMD Ryzen 9 7950X3D
Arkadaşlar merhaba, 32 GB (16x2) 6000MHz (expolu) olan RAM'lerime ek olarak aynı tip 2 adet daha (16x2) RAM taktım ama frekans 3600 MHz'e düştü. Ben de bu yeni 2 adet RAM'i çıkarıp eski haline tekrar döndürmek istedim. Sorunum buradan sonra başlıyor. 2 RAM'e düşürdükten sonra BIOS'a reset attım ve girdim. BIOS'ta ilginç bir şekilde EXPO kapalıyken RAM'lerin 6000MHz frekansta çalıştığını gördüm. Bu şekilde masaüstüne geldiğimde mavi ekran hatası aldım. Sistemi tek RAM'le çalıştırınca hata vermedi ama 2. RAM'i tekrar takınca yine mavi ekran hatası alıyorum. Acaba exposuz 6000 MHz olunca güçle alakalı bir uyumsuzluk mu oldu? BIOS'ta EXPO'yu açayım dedim ama iyice bozarım diye çekindim. Nasıl bir yol izlemem lazım?
Not: RAM'lerin ikisini de ayrı ayrı denedim çalışıyor sorun yok.
Sistem.
Anakart: MSI B650M-A Wi-Fi
RAM: G.Skill flare X5 DDR5 6000MHz CL32 32 GB (2x16 GB) Dual 1-35v AMD.
İşlemci: Ryzen 9 7950x3D.
Ekran kartı: Gigabyte RTX 3080 Ti.

Sorun devam ediyor. Yardımcı olabilecek var mıdır?

Son düzenleme:
2x16 yada 2x32 kullanmak lazım 4 stick takınca sorun yaşanıyor. Normal takıp expo aktif edebilirsin eğer expo ile 6000Mhz de hiç sorun yaşamadıysan problem çıkmaması lazım.

Demin olayı çözdüm😁 4 RAM'e çık, sonra 2 RAM'e düş falan derken BIOS'un ayarlarını bozmuşum. BIOS'u güncelledim eski haline döndü, sorun giderildi.

Demin olayı çözdüm😁 4 RAM'e çık, sonra 2 RAM'e düş falan derken BIOS'un ayarlarını bozmuşum. BIOS'u güncelledim eski haline döndü, sorun giderildi.
Güncel biosun gelmiş bugün onuda indir güncelle. Eğer bugün geleni indirmediysen. O Ramler sıkıntısız çalışıyor mu expo profili ile 6000Mhz de.

Ben bu 4 RAM olayına girmeden önce 2 RAM'le EXPO yaptım 6000 MHz oldu ama forumda da aynı sorunu yaşayanlar olduğu gibi bende de sistemin geç açılması problemi oldu (yaklaşık 1,5 dakika). Aradım taradım şöyle bir çözüm var, BIOS'ta Memory Context Restore Enable olacak, bir de Adavnced Dram Configuration/Misc bölümünde Power Down var onu da Enable yapınca sistem 12-14 saniyede açılmaya başladı (ayar sonrası ilk açılış yine yavaş olacaktır ama ikinci açılıştan sonra düzelecek). Yalnız bu 4 RAM olayından dönüş yaptıktan sonra bu ayarı tekrar yapayım dedim, EXPO açtıktan sonra üstteki ayarları yaptım. PC'yi yeniden açıp baktım EXPO kapalı ve RAM'ler 4800 MHz'e dönmüştü. Ben de bugünlük bukadar kurcalama yeter diyerekten şimdilik EXPO kapalı devam ediyorum.

Bu arada evet bugünkü BIOS güncellemesini yükledim.

Geri
Yukarı