EZ System Tuning sonrası düşmeyen 9700K frekansı

Kiyıl

Kilopat
Daha fazla  
ASUS Z390 PRO GAMING anakartım ve i7 9700K işlemcim var. BIOS üzerinden ince ayarlara girmeden EZ System Tuning ile fast modu denedim ve 3.6GHz olan frekansım 4.6-4.7 bandına çıktı. Sıcaklık değerleri olarak ise 80-85, ara sıra 90 dereceyi buluyor. Sorunum tekrar 3.6GHz'ye indiremem, F5 ile BIOS'u sıfırladım ve EZ System Tuning'i normal moda aldım ancak hala 4.6 bandında kalmaya devam ediyor, yardımlarınızı bekliyorum. Amacım 4-4.2 bandını bulmaktı ancak ince ayar gerektirdiği için hazır ayarları kullanmayı denedim, EZ System gibi ancak onu da geri alamıyorum. İşlemci soğutucum MSI Core Frozer L.

Son düzenleyen: Moderatör:
Güç ayarlarinda islemci minimum calisma frekansi gibi bir secenek vardi. Onu %100 yapmistir program, varsayilan hali %5. Elle eski haline getirirseniz duzelecektir.

Dosya Ekleri

• gs.jpg
    gs.jpg
    30,9 KB · Görüntüleme: 43
Güç ayarlarinda islemci minimum calisma frekansi gibi bir secenek vardi. Onu %100 yapmistir program, varsayilan hali %5. Elle eski haline getirirseniz duzelecektir.
Hayır önceden de %100 de kullanıyordum o kısımla ilgili bir sorun yok
Deniyorum

Hiç uğraşmayın, PC fişe takılı değil iken BIOS pilini söküp 1 2 dakika bekledikten sonra tekrar takıp çalıştırın BIOS'unuz sıfırlanacaktır.

BIOS pili dediğiniz kısmı hiç bilmiyorum nereden nasıl yapacağıma dair hiçbir fikrim yok on/off şeklinde kapatıp açabildiğim bir kısım var onu mu kast ediyorsunuz acaba
BIOS pili dediğiniz kısmı hiç bilmiyorum nereden nasıl yapacağıma dair hiçbir fikrim yok on/off şeklinde kapatıp açabildiğim bir kısım var onu mu kast ediyorsunuz acaba
Fotoğraf yükleyebilirim
Jumper üzerinden BIOS'u sıfırladım f1 ile girdim gerekli ayarları yapıp pcyi tekrar açtım ancak hala 4.6GHz de çalışıyor

BIOS'un sıfırlanmasına rağmen nasıl hala sabit 3.6GHz seviyesine inmiyor gerçekten çok saçma bir durum
Görev yöneticisinden baktığımda da Hız 4.60GHz civarında dolanıyordu ancak oyun içinde sabit 3.60GHz olarak çalışırdı ez tuning sonrası oyun içi sabit 4.60GHz olarak çalışmaya başladı ekran kartına yüklensem fps düşüyor ayarı kıssam işlemci ısınıyor yardımlarınızı bekliyorum
Gelişmiş güç ayarlarından işlemci kullanımını %99 yaptığımda 3.50GHz oluyor %100 yaptığımda ise direk 4.60GHz seviyesine sıçrıyor
Intel'in programı ile 3.6 ya çekmeyi deneyeceğim
Intel'in programı ile 3.60GHz'ye tekrardan sabitlemeyi başardım sıcaklık değerleri normal durumda başka bir ayar yapmama gerek var mı?

Son düzenleme:

Fotoğraf yükleyebilirim
Jumper üzerinden BIOS'u sıfırladım f1 ile girdim gerekli ayarları yapıp pcyi tekrar açtım ancak hala 4.6GHz de çalışıyor

BIOS'un sıfırlanmasına rağmen nasıl hala sabit 3.6GHz seviyesine inmiyor gerçekten çok saçma bir durum
Görev yöneticisinden baktığımda da Hız 4.60GHz civarında dolanıyordu ancak oyun içinde sabit 3.60GHz olarak çalışırdı ez tuning sonrası oyun içi sabit 4.60GHz olarak çalışmaya başladı ekran kartına yüklensem fps düşüyor ayarı kıssam işlemci ısınıyor yardımlarınızı bekliyorum
Gelişmiş güç ayarlarından işlemci kullanımını %99 yaptığımda 3.50GHz oluyor %100 yaptığımda ise direk 4.60GHz seviyesine sıçrıyor
Intel'in programı ile 3.6 ya çekmeyi deneyeceğim
Intel'in programı ile 3.60GHz'ye tekrardan sabitlemeyi başardım sıcaklık değerleri normal durumda başka bir ayar yapmama gerek var mı?
Ekran kartı slotunun altında saat pili takılı o BIOS pili ekran kartını çıkarırsan daha rahat görürsün üstünde bi çentik var onu hafifçe çek yerinden fırlar zaten.

Ekran kartı slotunun altında saat pili takılı o BIOS pili ekran kartını çıkarırsan daha rahat görürsün üstünde bi çentik var onu hafifçe çek yerinden fırlar zaten.
3.60GHz ye sabitlemiş durumdayım sıcaklık olarakta normal değerlerde gerek var mı sıfırlamama
Dediğinizi yaptım monitöre görüntü gelmiyor artık ekran kartı çalışıyor ve üzerindeki kablo ışıkları normal yanıyor ancak anakartın üzerindeki vga ışığı yanmıyor
3.60GHz ye sabitlemiş durumdayım sıcaklık olarakta normal değerlerde gerek var mı sıfırlamama

Dediğinizi yaptım monitöre görüntü gelmiyor artık ekran kartı çalışıyor ve üzerindeki kablo ışıkları normal yanıyor ancak anakartın üzerindeki vga ışığı yanmıyor
Ramleri söküp taktığımda düzeldi test edeceğim şimdi işlemci hızını

Sorun düzelmedi intelin oc programı dışında ne yaparsam yapayım 4.60GHz de çalışıyor başka önerisi olan varmı?

Temel Hız olan 3.60GHz'a dönmek istiyorum sistemi sıfırlasam düzelir mi acaba
BIOS ile ilgili olduğunu düşünmüyorum çünkü BIOS'ta işlemci frekansı 3.60GHz olarak gözüküyor
CMOS Clear yaparsanız tertemiz olur.
İşe yaramadı maalesef

Son düzenleme:

Sorun düzelmedi intelin oc programı dışında ne yaparsam yapayım 4.60GHz de çalışıyor başka önerisi olan varmı?

Temel Hız olan 3.60GHz'a dönmek istiyorum sistemi sıfırlasam düzelir mi acaba
BIOS ile ilgili olduğunu düşünmüyorum çünkü BIOS'ta işlemci frekansı 3.60GHz olarak gözüküyor

İşe yaramadı maalesef
Tekrar çalıştırdığında pili tekrar taktın değil mi monitöre görüntü vermemesi garip.

Tekrar çalıştırdığında pili tekrar taktın değil mi monitöre görüntü vermemesi garip.
Monitöre görüntü olayını halletim cpu frekansı hala aynı 4.60 da
Sistem geri yükleme yaptım ancak işe yaramadı
Sorunun çözümünü bilen yok sanırım

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı