Ezan okunurken müzik dinlemenin dinen bir sakıncası var mı?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Tamam da bunun dislike atmakla alakasını çözemedim :D. Karşıt bir fikir söylemedim daha. Ha diyelim karşıt fikir söyledim, siz yine beğenmediniz: Eğer sebebi sadece zıtlıktansa hoşgörüsüz bir davranış sergilemiş olursunuz. İki türlü de, hareketinizi yanlış buluyorum dostum. Umarım ne demek istediğimi anlamışsınızdır.

Vallahi hocam boş verin siz dinliyosanız dinleyin dinlemiyosanız dinlemeyin.

Ezan, zamaninda insanlar namaz vakitlerini bilmedigi icin bu insanlari namaza cagirmak amaciyla uretilmis bir cagri diyebiliriz kisaca. Namaz kilmak isteyen insana vaktin geldigini haber verir. Bir kutsalligi da yok. Ezan okunurken muzik dinlemenin herhangi bir sakincasi olamaz mantiken. Arapca okunmasi da insanlarin ezani kutsallastirmasinin nedenlerinden birisidir. Turkce okunsa bu kadar olmaz mesela.

Son düzenleme:
Ezan zaten bir nevi "şarkıdır" ve her vakitte belirli bir makamda okunur. Amacıysa dini vecibelere davettir. X bir müziğin ezana ya da dine olumsuz etkisi olacağını düşünmüyorum.

Sanmıyorum. Sonuçta ezan dünyanın her yerinde okunuyor. Senin olduğun yerde okunmadığı zaman başka bir yerde okunuyor.

Vallahi hocam boş verin siz dinliyosanız dinleyin dinlemiyosanız dinlemeyin.
Dostum anlamadığın olay da bu tam olarak. Ben, daha "artık ezan okunurken müzik dinlicem ya da dinlemicem" diye bir şey söylemeden sen direkt dislike atıp geçmişsin. Ben de doğal olarak neden böyle bir şey yaptığını merak ettim. Cevap vermediğin için teşekkür ederim.

Ezan, zamaninda insanlar namaz vakitlerini bilmedigi icin bu insanlari namaza cagirmak amaciyla uretilmis bir cagri diyebiliriz kisaca. Namaz kilmak isteyen insana vaktin geldigini haber verir. Bir kutsalligi da yok. Ezan okunurken muzik dinlemenin herhangi bir sakincasi olamaz mantiken. Arapca okunmasi da insanlarin ezani kutsallastirmasinin nedenlerinden birisidir. Turkce okunsa bu kadar olmaz mesela.
Teşekkürler yanıtın için. Türkçe ezan dinlemek çok hoşuma gidiyor. Atamın yaptığı en güzel değişikliklerden birisidir ezanı Türkçe yapmak. Ama maalesef çok tepki almış, sebebi ezanı kutsallaştırmak olabilir.

Dostum anlamadığın olay da bu tam olarak. Ben, daha "artık ezan okunurken müzik dinlicem ya da dinlemicem" diye bir şey söylemeden sen direkt dislike atıp geçmişsin. Ben de doğal olarak neden böyle bir şey yaptığını merak ettim. Cevap vermediğin için teşekkür ederim.

Teşekkürler yanıtın için. Türkçe ezan dinlemek çok hoşuma gidiyor. Atamın yaptığı en güzel değişikliklerden birisidir ezanı Türkçe yapmak. Ama maalesef çok tepki almış, sebebi ezanı kutsallaştırmak olabilir.
Rica ederim.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı