F-22 raptor arıza nedeniyle düştü

Makaleler
20
Yer
Nordschleife
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
15 Mayıs 2020 cuma günü Florida'da ABD Hava kuvvetleri'ne ait bir F-22 raptor savaş uçağı rutin bir eğitim uçuşu sırasında teknik bir arıza nedeniyle düştü. Uçak düşmeden önce pilot fırlatma koltuğu aracılığı ile uçaktan başarıyla çıktı. Pilotun hayatta olduğu ve durumunun stabil olduğu paylaşıldı. Bunun haricinde herhangi bir can kaybı olmadığı kaydedildi. Uçağın akıbeti belirtilmemiş. Kaza üssün 18~ kilometre kuzeydoğusundaki bir eğitim alanında gerçekleşti.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bizim açımızdan potansiyel bir tehdit olabilecek F-22 gibi bir canavarın daha kırıma uğramasına mı sevineyim, yoksa sayısı zaten az olan bu uçaklardan bir tanesinin daha uçmayacağına mı üzüleyim bilemedim. :)

Adamlar nasıl bir uçak yapmışlarsa ilk havalandığı günden bu yana geçen 20+ yılda hâlâ "tam anlamıyla" bir rakibi yok.

@painkiller Bu ilk F-22 kırımı değil, 3 ya da 4 oldu diye hatırlıyorum.

Son düzenleme:
1 ölümlü kazası var. Birkaç tane hurdaya ayrılan ve birkaç tane de ağır hasar gören kaza/kırımı var. Kendisini severiz sayarız ama çoğu uçak gibi tertemiz bir sayfası yok.

1 adet kırımı var ki beni gülmekten öldürür. Stajyer olarak eğitimde olan pilot 2 sorti bitirmiş ve 3.'ye çıkmak için hazırlanırken büyük ihtimalle beyni yanmış bir şekilde içinden ''yeter a.. artık bugünlük'' diyor. Sonra kalkıştan hemen önce hangi akla hizmet bilinmez iniş takımlarını indirerek uçağı pistte buzda kaydırır gibi kaydırıyor :D

Milyon dolarlık aletleri bazen böyle adamlara teslim ettikleri doğrudur :D

Son düzenleme:
5. oldu. 2004, 2009, 2010, 2012 ve 2020. Sadece 2004'deki kırım uçağın dizaynından kaynaklanan sıkıntıydı. O da düzeltildi.

Uçakta sıkıntı olmadı denmiş de Painkiller'ın dediği gibi raporu beklemek lazım.
Kaza daha dün oldu. Uçak hakkında detaylı bir açıklama yok. Kazanın bir görseli veya videosu yok. Kazanın videosu olduğu iddaa edilen video sahte.

Geri
Yukarı