F-22 Raptor

Makaleler
7
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Havacılık Sektörü
Profil Kapağı
1522248089
@SideWinder 'in favorisi olan bu uçak zaten en üst seviye uçaklardan birisi hatta kendisidir diyebiliriz. @InJustice 'te favorileri arasında olduğunu düşünüyorum:) Yapılan açıklamalarda ve saha test raporlarına göre insanlı uçakların gelebileceği son nokta olarak gösterilen uçaktır F-22 Raptor. Tabi bu işin içinde biraz da Amerikan Egosu söz konusu:) Ama yiğidi öldür hakkını ver demişler sonuçta uçak donanım ve ekipman olarak en üst seviyede şu an. Bu uçakların hava muhabere eğitiminde (Dog fight - İt Dalaşı) uzaktan kontrol edilen hizmet dışı kalmış F-16 uçakları kullanılıyor. Üstün başarı oranına sahip olan bu uçak F-15 ile beraber savaş alanında aktif görev almış ve hala düşmemiş uçak ünvanını elinde bulunduruyor.

Yakın zamanda yapılan bir Dog Fight eğitiminde uzaktan kontrol edilen bir F-16 uçağı Raptor'dan kurtularak füze kilitlemesi yapınca kafalarda bir soru işareti oluştursa da gene de tartışmasız en iyi olarak kabul ediliyor:)

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Benim favorilerim arasında ama bu uçak yağmurda uçamıyor. Saatlik bakımı 40 bin $. Üretim maliyeti çok fazla. Yani bildiğimiz tabiri caizse "Zengin arabası". Bunun nedeni de çok yakıyor. Amerika o yüzden F-22'lerle ne kadar övünse de aslında bu uçak tam anlamıyla dog fight için yapılmış bir uçak değil. Uçağın yağmurda uçamamasının sebebi de özelliklerini yitirmesi. 5.Nesil savaş uçağı olan F-22'nin en temel kuralı, olabildiğince gizli uçak olmak. Yağmurlu havada, temas halinde olan yağmur uçağın bu özelliğinin devre dışı kalmasına sebep oluyor. Ayrıca sizin de söylediğiniz gibi, F-16'ya karşı daha önce yenilmişliği var. Peki ya yağmur yağmazsa da F-22 karşımıza dikilirse? İşte o zaman sıkıntı. Radar görünmezliği bile başa bela zaten. Ama iş dog fight'a gelirse, yani F-22 gözle görülür alanda ise ve bir dog-fight olacaksa, F-22 emin olun F-15 kadar sağlam duramayacaktır. Benim asıl favorimde her türlü hava koşulunda, güçlü motorlarıyla, resmen dog-fight için yapılmış F-15'lerdir. Asıl sıkıntı F-22 değil. Asıl sıkıntı dog-fight'ta Sukhoi-T50 Pakfa'yı alabilmek :D F-15, Amerika'nın yaptığı en iyi uçaklardan birisi. Yani savaş uçakları bazında. "Avcı-Önleme" grubu olarak. Rusların yaptığı T50 Pakfa'yı nereye koyalım bilemedim ama. Heryerde her şekilde görev alabilecek bir uçak. Manevraları beni benden alıyooor...@painkiller

Son düzenleme:
İt dalaşı dediğimiz şey eskide kaldı artık hava muharebeleri it dalaşı şeklinde geçmiyor. Radarı iyi olan, radar kesiti düşük olan, hava-hava füzesi uzun menzilli ve yüksek manevra kabiliyetine sahip uçaklar kazanıyor. Durumsal farkındalığı arttıran kasklar hava muharebelerinin seyrini değiştirecek bu konuda F-35'lerde kullanılan kasklar örnek mesela tanesi 400 bin dolar ve pilota özel üretiliyor. F-16'larda kullanılan JHMCS bile büyük bir avantajken F-35'te kullanılan kask en gelişmiş kask şu anda. Keza hava muharebelerinde artık uçak tek başına bir etmen değil. AWACS desteği olsun, diğer araçlarla iletişimi olsun bunlar hava muharebelerinin seyrini değiştiriyor. Örnek F-35 bir hava-hava füzesi ateşledi daha sonra F-35'in radarı füzeyi güdümlemeye menzili yetmedi işte bu anda füze eğer bölgede AWACS, insansız hava aracı veya başka bir araçla bağlantı kurup düşman uçağına kilitlenmeye devam ediyor.

İt dalaşı dediğimiz şey eskide kaldı artık hava muharebeleri it dalaşı şeklinde geçmiyor. Radarı iyi olan, radar kesiti düşük olan, hava-hava füzesi uzun menzilli ve yüksek manevra kabiliyetine sahip uçaklar kazanıyor. Durumsal farkındalığı arttıran kasklar hava muharebelerinin seyrini değiştirecek bu konuda F-35'lerde kullanılan kasklar örnek mesela tanesi 400 bin dolar ve pilota özel üretiliyor. F-16'larda kullanılan JHMCS bile büyük bir avantajken F-35'te kullanılan kask en gelişmiş kask şu anda. Keza hava muharebelerinde artık uçak tek başına bir etmen değil. AWACS desteği olsun, diğer araçlarla iletişimi olsun bunlar hava muharebelerinin seyrini değiştiriyor. Örnek F-35 bir hava-hava füzesi ateşledi daha sonra F-35'in radarı füzeyi güdümlemeye menzili yetmedi işte bu anda füze eğer bölgede AWACS, insansız hava aracı veya başka bir araçla bağlantı kurup düşman uçağına kilitlenmeye devam ediyor.
Dediğiniz şey çok doğru. F-22'lerin F-22 olmayan başka bir uçakla temas halinde olamaması hakkında ne düşünüyorsunuz? Ayrıca, yağmurda uçamıyorlar.

Uçamıyorlar derken görünmezlik olayını diyorsanız uçamaması çok normal. Sonuçta kaç tane hayalet uçak var ki? F-35 zaten son insanlı uçak projesi Amerika'nın. Bundan sonraki uçaklarda görünmezlik olayını daha da geliştireceklerdir. Başka bir uçakla iletişim kuramama gibi bir şey okumadım bilgim yok maalesef. F-35'in kask sayesinde bir diğer avantajı 180 derece kilit 360 derece vuruş kabiliyetine sahip AIM-9X'ten tam anlamıyla faydalanabiliyor. Vereceğim linkte Hakan Kılıç'ın bu konuda güzel yazısı var hatta biraz daha gezinerek F-35 kaskından tutun hava savunma sistemlerine ve bir sürü şey hakkında yazıları var ve çok detaylı bilgi veriyor.
F-22 dünyanın en pahalı savaş uçağı ama…

Uçamıyorlar derken görünmezlik olayını diyorsanız uçamaması çok normal. Sonuçta kaç tane hayalet uçak var ki? F-35 zaten son insanlı uçak projesi Amerika'nın. Bundan sonraki uçaklarda görünmezlik olayını daha da geliştireceklerdir. Başka bir uçakla iletişim kuramama gibi bir şey okumadım bilgim yok maalesef. F-35'in kask sayesinde bir diğer avantajı 180 derece kilit 360 derece vuruş kabiliyetine sahip AIM-9X'ten tam anlamıyla faydalanabiliyor. Vereceğim linkte Hakan Kılıç'ın bu konuda güzel yazısı var hatta biraz daha gezinerek F-35 kaskından tutun hava savunma sistemlerine ve bir sürü şey hakkında yazıları var ve çok detaylı bilgi veriyor.
F-22 dünyanın en pahalı savaş uçağı ama…
Evet görünmezlik olayından dolayı yağmurda uçamıyorlar. Aynı zamanda diğer F-22'lerle irtibat kurabilse bile, F-22 haricinde başka bir hava taşıtıyla iletişim kuramıyorlar. Ben o yüzden F-22'yi ne kadar sevsem de, Sukhoi T50 Pak Fa'yı daha çok seviyorum :D

Uçamıyor demeyelimde radar kesiti normal oluyor diyelim. PAK FA'da sanıldığı kadar iyi bir uçak değil bence. Zaten Rus uçaklarının radar kesitleri büyük oluyor birde motor sorunu var motor ömürleri çok kısa.

Uçamıyor demeyelimde radar kesiti normal oluyor diyelim. PAK FA'da sanıldığı kadar iyi bir uçak değil bence. Zaten Rus uçaklarının radar kesitleri büyük oluyor birde motor sorunu var motor ömürleri çok kısa.
Valla şu ömrümde özelliklerine değer vermeyip, sebepsizce sevdiğim iki uçak var :) Birisi Boeing 777, birisi F-15 :D

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı