F-35, SU-35 ve SU-57 Karşılaştırması

F-35 mi SU-35 ve SU-57 mi?

• F-35

Oy: 18 29,5%
  • TF-X'e kadar SU-35 yeterli.

Oy: 3 4,9%
  • TF-X üretimi hızlanmalı.

Oy: 37 60,7%
  • TF-X'e kadar SU-35 ve SU-57

Oy: 3 4,9%

• Oy verenlerin toplamı
    61

InJustice

Kilopat
Yer
Troposfer
Bir önceki konumda, Türkiye'nin F-35 yerine SU-35 ve SU-57 alabileceğini söylemiştim. Şimdi gelin bu 3 mükemmel uçağın karşılaştırmasını yapalım. Uzun bir konu olmaz inşAllah :)

Silahlarla başlamak istiyorum.

• Havadan Havaya, en uzun menzilli füzeler;
  • MBDA Meteor (F-35) 101 Kilometre
  • R-27EA (SU-35) 130 Kilometre
  • K-77M (SU-57) 193 Kilometre

• Havadan Karaya, en uzun menzilli füzeler;
  • JASSM-ER (F-35) → 925+ Kilometre
  • KH-31PK (SU-35) → 160+ Kilometre
  • KH-58UHKSE (SU-57) → Belirsiz

• Havadan Denize, en uzun menzilli füzeler;
  • Naval Strike Missile (F-35) → 555 Kilometre
  • KH-35 (SU-57) → 300 Kilometre
Silahlanma konusunda F-35 bir tık önde gibi. Amma ve lakin silahlanma işine savunmayı da sokarsak bu iş karışır; biz olayı dogfight'a taşıyalım. Uçağın gücü dogfight'ta ortaya çıkar, bence. Dogfight denince de akla manevra kabiliyeti gelir.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

SU-35'in tanıtım filmi, manevraları dikkatli izleyelim. (0:39, 0:42 arası ne öyle...)

F-35 ve SU-57'ye dair ise dogfight ability videosu yok arkadaşlar maalesef o konuda bir karşılaştırma yapamayacağım, kendime göre yani.

Anket açmak istiyorum; oylarınızı da bekliyorum. F-35 mi alınmalı yoksa Sukhoi uçakları mı?

Su uçaklar iyi uçaklar ama altyapı sorun olur. Bizim avrupa tipi uçaklara göre bakım tesislerimiz ve silahlarimiz var. Su uçaklarına göre bunları uyarlamak çok ciddi anlamda maliyet ve iş gücü gerektirir. Ama Su uçakları F35 den çok daha az maliyetli. Yapılması gereken yerli uçağın hızlandırması ama onun için gereken ise beyin gücü oda he diyince ortaya çıkmıyor.

0.16-0.27 Arasında zihnim bana bir oyun oynuyor sandım...
İllusion.jpg

Her şeyden önce maalesef günümüz şartlarında F-35 siparişlerini iptal edip Sukhoi siparişleri vermememiz pek mümkün görünmüyor. Bizim siparişimizi bazı dost (!) ülkeler iptal etmediği sürece tabi. Ben F-35 uçağının açıkçası çok başarılı bir uçak olduğunu düşünmüyorum. Daha ilk ismi duyulmaya başlandığında bari Eurofighter alsaydık demiştim. F-35 daha piyasada görünürde yok ama Eurofighter'lar tatbikatlarda, hava gösterilerinde uçmaya başladı bile.
Sukhoi uçakları şu an manevra kabiliyeti ve avcı rolü olarak baya başarılılar. Ama ne yazık ki burada da bürokrasi elimizi kolumuzu bağlıyor. Nato üyesi olmamızın getirdiği bazı zorunluluklar ve kullanılan sistemler bu uçakları almamızı engelliyor.
Hakkı tamamen yenmiş bir havacı olan Sn. Vecihi HÜRKUŞ eğer üretim ve projelerine devam etseydi ve devletimiz ona gereken saygıyı ve desteği sağlasaydı şu an hangi model Hürkuş'un daha başarılı olduğunu tartışırdık ne güzel.

F-35'i SU-35 ve SU-57 ile karşılaştırmak hatadır. F-35 hava kuvvetlerinde ana kuvveti üstlenmekten çok tamamlayıcı kuvvet olarak kullanılacak. Avrupalı ülkeler zaten F-35'i hava-kara görevlerinde ya da avcıların yanında ikincil kuvvet olarak kullanacaklar. Bizde alsaydık F-35'i F-4'lerin yerine koyup F-16'lar ile ve sonrasında MMU ile kullanacaktı.

Birini 12 ülke, diğerini 1 ülke üretmiştir. SU-57 hazır bir uçak bile değilken karşılaştırmaya girmesi saçma. Bu uçak ilk uçuşunu SU-35 motoruyla yaptı.

Bu uçakları birbiriyle karşılaştırmaya gerek yok. Müffetiğine ve ihtiyacına göre şekillenir neyi seçeceğin.

Bizde alsaydık F-35'i F-4'lerin yerine koyup F-16'lar ile ve sonrasında MMU ile kullanacaktı.
Bunu anlatmak için yıllarımı harcadım resmen:) F-4’ün yerine geleceğini ve F-16’lar ile beraber kullanılacağını yani. Zaten hem Erhaç üssü olsun hem eğitime gönderilenler olsun hep F-4 tabanlı. Münferit olarak F-16’dan geçen personel var ama bu ihtiyaç dolayısıyla.

Geri
Yukarı