F-35, SU-35 ve SU-57 Karşılaştırması

F-35 mi SU-35 ve SU-57 mi?

• F-35

Oy: 18 29,5%
  • TF-X'e kadar SU-35 yeterli.

Oy: 3 4,9%
  • TF-X üretimi hızlanmalı.

Oy: 37 60,7%
  • TF-X'e kadar SU-35 ve SU-57

Oy: 3 4,9%

• Oy verenlerin toplamı
    61
@Just_ Game F-35 sandığın gibi radar izinin düşük olmasından ibaret olan bir uçak olsaydı her ülke kendine göre dalavereli işler çevirmezdi. Orta Doğu'da bu uçakları kullanan bir ülke daha var, adı da İsrail. İsrail bizim iyiliğimizi çok mu istiyor sanıyorsunuz? Mesela F-35 almamamızı isteyen ve bunda emeği büyük olan ülkeler arasında başı çekiyor.

Neden istemiyor? Burası uzun konu, özetleyecek olursam Orta Doğu'da böyle bir gücün sadece kendi elinde olmasını istiyor. Herkes de TSK'nın bu uçaklarla vurucu gücünün artacağını, harekat alanının genişleyeceğini, taktik ve stratejik görevler ile daha fazla ön plana çıkacağını biliyor.

Şu an bile F-16'larla Libya'da, Kuzey Irak'ta, Doğu Akdeniz'de, Ege'de cirit atıp dosta güven düşmana korku salıyoruz. Gücümüzü çok iyi biliyorlar ve böbürlenmiyorlar.

F-35'in temel yapılma amacı da birçok uçağın yaptığı görevi tek uçakta yapılmasını sağlamaktır. F-18, F-16, F-15 gibi uçaklarda ayrı ayrı yaptığın görevleri bu uçaklarda uygun varyantta kullanarak tek seferde yapabiliyorsun. Gelişen füzyon sistemleri, elektronik harp sistemleri, radar teknolojileriyle de daha üstün harp seçeneklere sahip oluyorsun. Bu da uçak başına maliyeti düşürürken her görev için farklı uçak alamayacak ülkelere (Türkiye gibi) büyük bir fırsat ve güç katıyor.

Artık ülkeler multi role uçaklara yöneliyor çünkü eskisi gibi her göreve yeni uçak yapacak bir dünya düzeninden çoktan çıktık. F-22'yi geçecek olursak ondan sonra bu tanımın en baba uçağı (beni bilen bilir, F-35'i de çok sevmem, tonla sorununun olduğunu da söylerim) F-35'dir.

NOT: Bu yazıyı yazmak için yatağımdan kalkıp bilgisayara geçtim. :D İster kabul et, ister etme. 100 tane F-35A ve donanma desteği için 30'dan fazla F-35B siparişi veren bir ülkenin de bildiği vardır. Drone, her geçen gün yaşlanan F-16'lar ile yaptıklarından üstün planları vardır.

Son düzenleme:
Adam iha varken F-35'e ne gerek var diyor, bu adama neyin nasıl anlatacaksın. Bu konuyu da artık salıyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Düzgün bir tartışma ortamı kuramadığınız ve birbirinizin mesajlarını idrak edemeden ''sallamak'' peşinde olduğunuzdan mantık çerçevesi içinde bir tartışma ortamı yaratılamadı aranızda. Kişi bilmeyebilir, çok saçma ve kötü teori de sunabilir ancak doğrusunu anlatınca ''evet ben de şu an araştırdım, katılıyorum veya hayır araştırmalarıma göre katılmıyorum, olamaz'' demesi gerekiyor.

Gece 2.30'da 5 saatlik yola çıkacağım, 10 saattir ev toplayıp, valiz diziyorum. Can sıkıntısından olsa gerek, biraz gereksiz yere gergin yazmışım. Adam bilmiyor olabilir tabi bu normal. Bu günlerde bütün işler uzun ve ağır gidiyor, siniri stresi bir yere döküyor herkes.

Geri
Yukarı