F/P 1TB M.2 SSD önerisi

Bütçe
1300
Arkadaşlar merhaba, M.2 SSD almak istiyorum 1 TB ne alabilirim uygun fiyatlı? Şu an 1 TB HDD ve 240 GB SSD var SATA HDD de oyun kurulu SSD de Windows hem oyun hem Windows için istiyorum M.2 SSD'yi. En olmadı 500 GB'lık Kioxia Exceria alabilirim. HDD yine durur ama şu anlık 1 TB M.2 SSD.
MLD M300 Kullanıyorum bazenleri oyun depolamak istediğimden gırtlağına kadar bir süre dolu kalıyor (yanlış bir hareket olduğunun farkındayım) birkaç aydır bir sorun çıkarmadı.

Benimde MLD güvenimi kazandı ne sağlık sorunu yaşadım nede başka bir şey. Tek eksiği DRAM yok. E aynı fiyattalar zaten gidip G2 almak daha mantıklı.

Evet ama hızı düşük. Daha düşük fiyata daha yüksek hız veren @Xantern hocamın attığı daha mantıklı olur diye düşünüyorum. DRAM yok tabi SDRAM var. Kontrolcüler hakkında fikrim yok.
Hocam bu mesajıma bir bakın. WD Black de yüksek hızlı ama Kioxia onu geçiyor. Bu şekilde karar verip sonra hızım düştü diye konu açıyorsunuz. MLD'nin yazma hızı Cache dolduktan sonra 350'ye düşüyor. Varın gidin siz karar verin.

500GB DRAM'li çok hızlı SSD almak yerine ortalama hızda 1TB almak daha mantıklı belkide silip indirme olayı yapılmadığı için daha uzun ömürlü olur.
Hocam çok haklısınız. Kesinlikle 1 TB olup DRAM'siz olan daha uzun sürede bozulur. Ama Kingston NV2 1050 TL iken Kioxia Exceria G2'yi 1009 TL'ye yakalayıp aldım. Kioxia bu kadar ucuz vr DRAM'li bir SSD iken başka disklere yönelmeye gerek yok. DRAM diskin ömrünü uzatması ve yazma hızının düşmesini sağlaması ile harika bir teknoloji. Fiyatlar yakınken DRAM'li almak çok daha mantıklı.

O hızlar oyunlarda zaten anlaşılamaz ama diskler arası bir kopyalama yaparken gerçekten kötü bir SSD aldıysanız yazma hızı neredeyse 7200 RPM disklerden düşük oluyor. Bunu ben gördüm. Patriot P210 Elite 2 TB diye bir diskte yazma huzı 60 MB/s'e düşüyor. Buna bir oyun kopyalamak da işkence ama yani. Bu diskin ömrü de büyük ihtimalle kısa olacak.

Hocam bunun Kioxia'ya göre 200-300TL daha ucuz olmasının sebebi nedir?
Şu an bu indirimde. Kioxia'da zamanında 900 TL'lere düştü. Alınabilir ama dediğim gibi yazma hızı Kioxia'nın yarısından bile düşük olacak. Ona göre tercih edin.

Bütçe yoksa bu alınabilir fakat önerim 300 TL daha koyup G2 almanızdır.

Hocam bunun Kioxia'ya göre 200-300TL daha ucuz olmasının sebebi nedir?
DRAM yok.

Hocam bu mesajıma bir bakın. WD Black de yüksek hızlı ama Kioxia onu geçiyor. Bu şekilde karar verip sonra hızım düştü diye konu açıyorsunuz. MLD'nin yazma hızı Cache dolduktan sonra 350'ye düşüyor. Varın gidin siz karar verin.

Hocam çok haklısınız. Kesinlikle 1 TB olup DRAM'siz olan daha uzun sürede bozulur. Ama Kingston NV2 1050 TL iken Kioxia Exceria G2'yi 1009 TL'ye yakalayıp aldım. Kioxia bu kadar ucuz vr DRAM'li bir SSD iken başka disklere yönelmeye gerek yok. DRAM diskin ömrünü uzatması ve yazma hızının düşmesini sağlaması ile harika bir teknoloji. Fiyatlar yakınken DRAM'li almak çok daha mantıklı.

O hızlar oyunlarda zaten anlaşılamaz ama diskler arası bir kopyalama yaparken gerçekten kötü bir SSD aldıysanız yazma hızı neredeyse 7200 RPM disklerden düşük oluyor. Bunu ben gördüm. Patriot P210 Elite 2 TB diye bir diskte yazma huzı 60 MB/s'e düşüyor. Buna bir oyun kopyalamak da işkence ama yani. Bu diskin ömrü de büyük ihtimalle kısa olacak.

Şu an bu indirimde. Kioxia'da zamanında 900 TL'lere düştü. Alınabilir ama dediğim gibi yazma hızı Kioxia'nın yarısından bile düşük olacak. Ona göre tercih edin.
Evet hocam fiyata kiyasla tabi ki aynı fiyat yada 50-100tl için DRAM'li almak mantıklı. Güle güle kullanın.

Yeni konular

Geri
Yukarı