F/P M.2 SSD önerisi

Mustafa Eroğlu

Kilopat
Daha fazla  
En çok sistem özelliği gerektiren oyun olarak Steam'dan PUBG oynuyorum. Oyunlarda güncelleme geldikçe minimum sistem gereksinimleri gittikçe artmakta. Mesela ilk oyun çıktığında HDD üzerinden oyun oynanabilirken, gelen güncellemelerden sonra HDD'nin daha çok veriyi RAM'a aktarmaya çalıştığı için maç başlangıcında haritanın geç yüklenmesinden dolayı oyunda sorunlar yaşamıştık bir sıralar. Şu an SSD yeterli geliyor fakat M.2 4-5 saniyede olsa haritayı erken yüklüyor ve bu oyunda çok iyi bir şey demek.

Birkaç saat araştırma yaptım ve aşağıda linkini bıraktığım ürünleri bulabildim. Eğer varsa başka M.2 SSD öneriniz F/P ürünlerini yorumlara yazmanızı bekliyor olacağım.

Anakart: MSI Z170A Gaming M7.
Detaylı sistem özelliklerim imzamda yazıyor.

450, 61 TL Kingston A2000 500GB (2200/2000)MB/s
456, 86 TL SanDisk Ultra 3D 500GB (2400/1750)MB/s
475, 26 TL WD Blue SN550 WDS500G2B0C 500GB (2400/1750)MB/s

En çok sistem özelliği gerektiren oyun olarak Steam'dan PUBG oynuyorum. Oyunlarda güncelleme geldikçe minimum sistem gereksinimleri gittikçe artmakta. Mesela ilk oyun çıktığında HDD üzerinden oyun oynanabilirken, gelen güncellemelerden sonra HDD'nin daha çok veriyi RAM'a aktarmaya çalıştığı için maç başlangıcında haritanın geç yüklenmesinden dolayı oyunda sorunlar yaşamıştık bir sıralar. Şu an SSD yeterli geliyor fakat M.2 4-5 saniyede olsa haritayı erken yüklüyor ve bu oyunda çok iyi bir şey demek.

Birkaç saat araştırma yaptım ve aşağıda linkini bıraktığım ürünleri bulabildim. Eğer varsa başka M.2 SSD öneriniz F/P ürünlerini yorumlara yazmanızı bekliyor olacağım.

Anakart: MSI Z170A Gaming m7.
Detaylı sistem özelliklerim imzamda yazıyor.

450, 61 TL Kingston A2000 500GB (2200/2000)MB/s
456, 86 TL SanDisk Ultra 3D 500GB (2400/1750)MB/s
475, 26 TL WD Blue SN550 WDS500G2B0C 500GB (2400/1750)MB/s

A2000 kullanıyorum. Tavsiye de ederim, size de önerimdir A2000.

611 TL Hi-Level HLV-M2PCIESSD2280 512 GB (3300/3100)MB/s
570 TL MLD M300 500GB M.2 NVME SSD (3300/3100)MB/s

Arkadaşlar bu ürünler nasıl? Aynı read/write değerindeki diğer M.2 SSD'ler çok pahalıyken bunlar çok ucuz? Yorumlarda soğutucusunun olmadığı yazıyor. Stabil çalışmıyor olabilir mi? Bilenler yazarsa ona göre alacağım.
A2000 kullanıyorum. Tavsiye de ederim, size de önerimdir A2000.
Ucuz markalarda uzun süreli veri yazarken belirli bir GB veri yazdıktan sonra performansı 3GB/s'den 20MB/s'ye kadar düşebiliyormuş. Sen ısındığında performans düşüşü yaşıyor musun? Sürekli kullanımda performansı ne kadar düşüyor? Yazılım ile Benchmark testi gibi bir şey yaptıysan paylaşır mısın?

Son düzenleme:
611 TL Hi-Level HLV-M2PCIESSD2280 512 GB (3300/3100)MB/s
570 TL MLD M300 500GB M.2 NVME SSD (3300/3100)MB/s

Arkadaşlar bu ürünler nasıl? Aynı read/write değerindeki diğer M.2 SSD'ler çok pahalıyken bunlar çok ucuz? Yorumlarda soğutucusunun olmadığı yazıyor. Stabil çalışmıyor olabilir mi? Bilenler yazarsa ona göre alacağım.

Ucuz markalarda uzun süreli veri yazarken belirli bir GB veri yazdıktan sonra performansı 3GB/s'den 20MB/s'ye kadar düşebiliyormuş. Sen ısındığında performans düşüşü yaşıyor musun? Sürekli kullanımda performansı ne kadar düşüyor? Yazılım ile Benchmark testi gibi bir şey yaptıysan paylaşır mısın?

Yaklaşık 2 gün önce CrystalDiskMark testi yaptım, birebir değerler tuttu (2200Mb okuma/2000Mb yazma). Isınma sorunum yok. Henüz SSD tam dolu olmadığı için performans düşüşü görmedim. Zaten anakartımda Frozr olduğu için ısınmaz. Kingston RAM, SSD gibi bellek konusunda en çok güvenebileceğiniz markalardan biridir içiniz rahat olsun.

Bu iki ürününün siparişini verdim. Ürünleri teslim aldığımda bilgisayarda ki performanslarını paylaşırım.
459,83 TL Kingston A2000 (2200/2000)MB/s
111 TL(gümrük vergisi dahil) M.2 SSD Soğutucu
###
M.2 SSD geldi. Ekran kartının altındaki M2_1 yazan slota taktım. Süre tutarak işletim sistemini kurdum. Yaklaşık 6 dakika sonra masaüstünü gördüm. Bunun 3 dakikası son kısımdaki seçenekleri seçmekle, eposta, şifre vs. ile geçti. CrystalDiskMark testinde Soğutucu olmamasına rağmen ekran görüntüsünü paylaştığım bu değerleri veriyor.

Dosya Ekleri

• Adsız.png
    Adsız.png
    25,5 KB · Görüntüleme: 30
Son düzenleme:
M.2 SSD geldi. Ekran kartının altındaki M2_1 yazan slota taktım. Süre tutarak işletim sistemini kurdum. Yaklaşık 6 dakika sonra masaüstünü gördüm. Bunun 3 dakikası son kısımdaki seçenekleri seçmekle, e-posta, şifre vs. ile geçti. CrystalDiskMark testinde soğutucu olmamasına rağmen ekran görüntüsünü paylaştığım bu değerleri veriyor.

Vadedilen değerleri eksiksiz veriyor gibi görünüyor. Bence gayet başarılı bir sonuç hayırlı olsun.

Vadedilen değerleri eksiksiz veriyor gibi görünüyor. Bence gayet başarılı bir sonuç hayırlı olsun.
Aynen, vaat ettiği değeri veriyor. Kalitesiz markalar gibi 6000 MB/s vaat edip birkaç GB sonra 20-30 MB/s'ye düşmüyor. Kararlı çalışması yönünden bakarsak en iyi F/P ürünlerinden biri diyebilirim.
M.2 Soğutucum geldi. Kargoyu açarken üzerine ağır bir şeyler koyulmuş gibi görünüyordu ambalajın çöküntüsünden. Ürünü kutusundan çıkardığımda ürünün üst kısmındaki şeffaf sert plastik mikanın iki yerinden çatlamış olduğunu gördüm. O kısmını şeffaf bantla bantladım ve çalışıyor mu diye test ettim. Sadece öncesi ve sonrası sıcaklık değerlerine nasıl bakıldığını bilmediğim için bu verileri edinemedim. Hız testi yaptığımda neredeyse hiçbir fark olmadığını gördüm. Sonrasında disk temizle kısmından; sistem geri yüklemelerini ve güncelleme dosyalarını vs. hepsini temizledim ve sonrasında tekrar hız testini çalıştırdım. SSD daha düşük değer verdi. Yeteri kadar soğumadığını düşünüp bir saat sonra tekrar baktığımda yine düşük değerler veriyordu. Hiçbir anlam veremedim. Sizce neden böyle oldu?

Soğutucu montajından hemen sonra yaptığım test sonucu.
m.2 frozr.png

Disk temizleme yaparak disk üzerinde %2 yer açtıktan sonra.
m.2 frozr+DiskTemizleme.png

Son düzenleme:

Geri
Yukarı