f@tih Wi-Fi'ını VPN ile kullanmak suç mudur?

• Konuyu başlatan Silinen üye 251727
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 18
  • Görüntüleme 10B
S

Silinen üye 251727

Ziyaretçi
Başlıkta belirttiğim gibi okuldaki FATİH ağını VPN ile kullananları gördüm. Ben de kullanmak istiyorum bu suç mu?

Son düzenleyen: Moderatör:
Şifresi ne oluyor genellikle? Her bölgede farklı mı?

Sorunuza gelecek olursak etik değil, öğrenim amaçlı size sunulmuş olan bir yapıyı gereği dışında kullanıyorsunuz.

Sürekli olarak bu işlerin içindeydim. Öğrenci olmama rağmen sistemde bozulan yerleri falan yapardım. Genel olarak bakıldığında yasak fakat kimse uğraşmıyor. Ahlâkî açıdan bakıldığında doğru değil fakat mantıken kullan gitsin.

VPN = Sanal Özel Ağ demek. İnternette herkesin ne yaptığı en başta kendisini ilgilendirir. Dünyanın hiç bir yerinde özel gerekçeler göstermeden bir ağ üzerinde VPN kullanımı yasaklanamaz, yasaklanırsa da bunun açık ve görülür bir şekilde kullanıcıya sunulması gerekir.

Dikkatinizi çekmiştir, artık bütün kafe ve restoran gibi yerlerde, hatta Starbucks'larda bile belli başlı bilgileri almadan size ücretsiz internet vermiyorlar. Hatta bu bilgilerin arasında TC kimlik numaranız bile var. Ben zaten o interneti kullanmak için "ben Can Çeralp, bugün bu saatte, burada, bu kadar saatliğine internetinizi kullandım" bilgisini beyan ediyorum. Bari içeriği bana kalsın. Belki çalınma korkusu taşıdığım, henüz patentini almadığım bir buluşum hakkında iş ortağımla konuşacağım. Belki dünyadan sakladığım bir hastalığım var ve onun hakkında utana sıkıla bilgi araştıracağım, ya da doktorumla tartışacağım. Ya da belki bir banka transferi yapacağım ve DNS'i bile belli olmayan güvenliksiz bir kafenin kurbanı olmak istemiyorum. Belki başka bir müşteri o kafeyi çoktan heck'ledi ve modemine izleyici koydu?

Bu detaylar beni ilgilendirir ve kişisel bilgilerim kapsamına girer.

Eğer bir umumi ağ, kendi gerekçeleri yüzünden gizli iletişime izin veremiyorsa iki seçeneği var:
1) Ya tüm VPN'leri bloklar, böylece VPN'i açtığınız an çevrimdışı olur, mesajı alırsınız.
2) Ya da bilgileri topladığı sayfada kocaman ve görülür bir şekilde sizi bu konuda bilgilendirir. Bu tip kurallar "zaten biliyor olduğunuz" kabul edilen kurallardan değildir.

İkisini de yapmıyorsa VPN kullanabilirsiniz.
Şifresi ne oluyor genellikle? Her bölgede farklı mı?

Sorunuza gelecek olursak etik değil, öğrenim amaçlı size sunulmuş olan bir yapıyı gereği dışında kullanıyorsunuz.
Sürekli olarak bu işlerin içindeydim. Öğrenci olmama rağmen sistemde bozulan yerleri falan yapardım. Genel olarak bakıldığında yasak fakat kimse uğraşmıyor. Ahlâkî açıdan bakıldığında doğru değil fakat mantıken kullan gitsin.

Tamamen merakımdan soruyorum (karşı çıktığımdan falan değil, zaten Fatih Ağı'nı da bilmiyorum), neden ahlaki olarak yanlış olduğunu ya da kullanım amacının dışında kullanıldığını düşünüyorsunuz?

Bu yorumu okuldan, Fatihin İnternetinden yazıyorum. Çok ama çok düşük bir ihtimal ceza almanız. Hatta komplo teorisi resmen. Mebin işi gücü yok bizi kontrol edicek. (Bunu da yapacağını sanmıyorum.) Vpn kullanın.

Yeni konular

Geri
Yukarı