Çözüldü F10 BIOS güncelleme nasıl yapılır?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

napimciap

Picopat
Yer
Adanalıyla acılı biberli dürüm yiyor
Beyler ben BIOS güncellicem ama nasıl güncellenir bilmiyorum.

Sistem modeli; to be filled by o. E. M.

BIOS Sürümü/Tarihi; American Megatrends ınc. F10 17.80.2012

Smbıos sürümü; 2.7

BIOS modu; UEFI.

Allah aşkına birisi ben bunları öğrendim nasıl güncellicem hangi siteye gidip de güncellemem gerk onu bilmiyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Diğer yazışmalarda merak etmiştiniz BIOS'un modeli de bu peki şimdilik de bunu ben bir tarayıcıya yazıp ne yapacağım? Sonra ASUS'a mı yazacağım, yoksa buraya mı girip yazacağım? Gigabyte ( ve bu arada sistem üreticisi Gigabyte'ya da ASUS ise benimkisi üretim Gigabyte ise o siteden mi indireceğim ) ?

Anakart markasını ve modelini öğrendiysen eğer yapacakların şunlar:

1. Anakart üretici markasının sitesine git. Bu ASUS - MSI - Gigabyte - Foxconn olur, git sitesine.
  2. Site üzerinden "destek" kısmına git, orada sana hangi ürün için destek istiyorsun diye sorar. Oradan anakartı seç.
  3. Anakartı seçtikten sonra; anakart modelin ne ise oradan kendi modelini bulman gerekiyor, sonra bulunca tıkla seni direkt anakartının sayfasına yönlendirir.
  4. Anakartının sayfasından istediğin tüm BIOS sürümlerine ulaşabilirsin, bak bakalım sende olan BIOS'dan daha üst seviye bir sürüm var mı? Var ise onu indir.
  5. Sonra o inen dosya genelde .RAR uzantılı olur, onun içindekileri dışarı çıkart.
  6. İçinden çıkan dosyalardan biri BIOS dosyası onu da USB bellek içine at ve attığın USB bellek içi boş olmalı. Ayrıca FAT32 olmalı.
  7. Ardından bilgisayarı kapat ve BIOS menüsüne gir.
  8. Buradan sonrası anakarttan markasına göre değişiyor, internete yaz kendi anakart modelini ve yanına BIOS güncelleme yaz videoları çıkar. İzle yap.
1.) ben böyle yapanları buldum güncelledim dediler onlara yazınca ama bulamadım bana nereden yazdıklarını.

2.)kanka ben sadece ilk konuda dedimki nasıl güncelleştirirm diye sende anakart modelini yapmadan olmaz dedim ama bana dedikleri şeyleri söyledim 1.) yapan kişileri ve nerede laf soktum soksaydım senle bu konuyu konuşmazdık.

3.) şimdi öğrendim nasıl yapılacığını ve sağ ol.
Öğrendiyseniz ne mutlu. Kolay gelsin, bu arada buradaki mesajımda da risklerden bahsettim ona göre güncelle:

Hoş geldiniz hocam, bende tam araştırıyordum siz direkt attınız 😅.

Sistemini biliyorsan -yani hangi model anakart ve BİOS sürümünü biliyorsan- bir sakınca yok güncellemede. Tabii ki gidip yanlış sürüm yada anakartınızla uyumlu olmayan bir BİOS yüklemeye kalkışırsanız doğru o zaman çok sıkıntılı bir işlem. Son olarak elektrik kesintisi de olmamalı ve BETA sürümündeki BİOS'ların yüklenmesini de çok tavsiye etmiyorum. Genel olarak tam tamamlanmadığı için BETA sürümlerde yazılımsal sıkıntılar olabiliyor...

Öğrendiyseniz ne mutlu. Kolay gelsin, bu arada buradaki mesajımda da risklerden bahsettim ona göre güncelle:

Teşekkürler Allah razı olsun ama ben güncelleme esnasında zaten elektrikler gidip geri gelirse bilgiseyarın zaten bozulacağını biliyorum az ever BIOS güncellemek kararı alırken güncellemeden Allah'tan önce elektrikler kesildi BIOS'u günceller güncelleme ondan bir telaş yaptım sağ ol.

Teşekkürler Allah razı olsun ama ben güncelleme esnasında zaten elektrikler gidip geri gelirse bilgisayarın zaten bozulacağını biliyorum. Az evvel BIOS güncellemek kararı alırken güncellemeden Allah'tan önce elektrikler kesildi BIOS'u günceller güncelleme ondan bir telaş yaptım sağ ol.

Doğru BIOS dosyasını bulmayı da unutmayın, çünkü eğer yanlış BIOS dosyasını yazar isen o çok sıkıntı ve uğraştırıcı...

Doğru BIOS dosyasını bulmayı da unutmayın, çünkü eğer yanlış BIOS dosyasını yazar isen o çok sıkıntı ve uğraştırıcı...

Evet zaten BIOS'umun modelini öğrendim regeditten şunları yazdım ( Bilgisayar\HKEY_LOCAL_MACHINE\HARDWARE\DESCRIPTION\System\BIOS ) girdim oradan baktım baseboardproduct baktım oradaki BIOS'un modeli ise B75M-D3H

Evet zaten BIOS'umun modelini öğrendim regeditten şunları yazdım ( Bilgisayar\HKEY_LOCAL_MACHINE\HARDWARE\DESCRIPTION\System\BIOS ) girdim oradan baktım baseboardproduct baktım oradaki BIOS'un modeli ise B75M-D3H
Tamam öyleyse, kolay gelsin👍.

Tamam öyleyse, kolay gelsin👍.

Diğer yazışmalarda merak etmiştiniz BIOS'un modelide bu peki şimdilikle bunu ben bir tarayıcıya yazıp ne yapacağım sonra asusamı yazacağım yoksa burayamı girip yazacağım Gigabyte ( ve bu arada sistem üreticisi Gigabyte ya da ASUS ise benimkisi üretim Gigabyte ise o siteden mi indireceğim ) ?

Diğer yazışmalarda merak etmiştiniz BIOS'un modeli de bu peki şimdilik de bunu ben bir tarayıcıya yazıp ne yapacağım? Sonra ASUS'a mı yazacağım, yoksa buraya mı girip yazacağım? Gigabyte ( ve bu arada sistem üreticisi Gigabyte'ya da ASUS ise benimkisi üretim Gigabyte ise o siteden mi indireceğim ) ?

1. Anakart üretici markasının sitesine git. Bu ASUS - MSI - Gigabyte - Foxconn olur, git sitesine.
  2. Site üzerinden "destek" kısmına git, orada sana hangi ürün için destek istiyorsun diye sorar. Oradan anakartı seç.
  3. Anakartı seçtikten sonra; anakart modelin ne ise oradan kendi modelini bulman gerekiyor, sonra bulunca tıkla seni direkt anakartının sayfasına yönlendirir.
  4. Anakartının sayfasından istediğin tüm BIOS sürümlerine ulaşabilirsin, bak bakalım sende olan BIOS'dan daha üst seviye bir sürüm var mı? Var ise onu indir.
  5. Sonra o inen dosya genelde .RAR uzantılı olur, onun içindekileri dışarı çıkart.
  6. İçinden çıkan dosyalardan biri BIOS dosyası onu da USB bellek içine at ve attığın USB bellek içi boş olmalı. Ayrıca FAT32 olmalı.
  8. Buradan sonrası anakarttan markasına göre değişiyor, internete yaz kendi anakart modelini ve yanına BIOS güncelleme yaz videoları çıkar. İzle yap.

Çözüm

Kanka ben bulamadım ama bu da bunun kolay yönteminden buldum BIOS'umu.

1. tarayıcıdan GA-B75M-D3H Windows 10 X64 drivers yazdım oradan ilk siteye girdim.

2. ilk çıkan sitede ( rev. 1.2 ) var nedir bilmiyorum oraya tıkladım baktım orada en güncel olanı varmış F15 güncellemesi var ama rev falan dediği için bizimkisi rev falan farklı olursa diye korkuyorum.

3. rev ne anlama gelir inş bilirsin kanka :D

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı