Çözüldü F10 BIOS güncelleme nasıl yapılır?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

napimciap

Picopat
Yer
Adanalıyla acılı biberli dürüm yiyor
Beyler ben BIOS güncellicem ama nasıl güncellenir bilmiyorum.

Sistem modeli; to be filled by o. E. M.

BIOS Sürümü/Tarihi; American Megatrends ınc. F10 17.80.2012

Smbıos sürümü; 2.7

BIOS modu; UEFI.

Allah aşkına birisi ben bunları öğrendim nasıl güncellicem hangi siteye gidip de güncellemem gerk onu bilmiyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Diğer yazışmalarda merak etmiştiniz BIOS'un modeli de bu peki şimdilik de bunu ben bir tarayıcıya yazıp ne yapacağım? Sonra ASUS'a mı yazacağım, yoksa buraya mı girip yazacağım? Gigabyte ( ve bu arada sistem üreticisi Gigabyte'ya da ASUS ise benimkisi üretim Gigabyte ise o siteden mi indireceğim ) ?

Anakart markasını ve modelini öğrendiysen eğer yapacakların şunlar:

1. Anakart üretici markasının sitesine git. Bu ASUS - MSI - Gigabyte - Foxconn olur, git sitesine.
  2. Site üzerinden "destek" kısmına git, orada sana hangi ürün için destek istiyorsun diye sorar. Oradan anakartı seç.
  3. Anakartı seçtikten sonra; anakart modelin ne ise oradan kendi modelini bulman gerekiyor, sonra bulunca tıkla seni direkt anakartının sayfasına yönlendirir.
  4. Anakartının sayfasından istediğin tüm BIOS sürümlerine ulaşabilirsin, bak bakalım sende olan BIOS'dan daha üst seviye bir sürüm var mı? Var ise onu indir.
  5. Sonra o inen dosya genelde .RAR uzantılı olur, onun içindekileri dışarı çıkart.
  6. İçinden çıkan dosyalardan biri BIOS dosyası onu da USB bellek içine at ve attığın USB bellek içi boş olmalı. Ayrıca FAT32 olmalı.
  7. Ardından bilgisayarı kapat ve BIOS menüsüne gir.
  8. Buradan sonrası anakarttan markasına göre değişiyor, internete yaz kendi anakart modelini ve yanına BIOS güncelleme yaz videoları çıkar. İzle yap.
Kanka ben bulamadım ama bu da bunun kolay yönteminden buldum BIOS'umu.

1. tarayıcıdan GA-B75M-D3H Windows 10 X64 drivers yazdım oradan ilk siteye girdim.

2. ilk çıkan sitede ( rev. 1.2 ) var nedir bilmiyorum oraya tıkladım baktım orada en güncel olanı varmış F15 güncellemesi var ama rev falan dediği için bizimkisi rev falan farklı olursa diye korkuyorum.

3. rev ne anlama gelir inş bilirsin kanka :D
"Rev" demek versiyon anlamına geliyor diye biliyorum. Şu anda sen anakartını tamamıyla bulmuşsun, şu an kontrol ettim ve 3 ayrı ekstra versiyonu varmış. Bunlardan biri senin anakartın ama hangisi ben bilemem... Bunu o CPU-Z ve AİDA64 uygulamaları üzerinden görebiliyor musun? Versiyona uygun BİOS seçmen gerekiyor, yoksa sıkıntı olabilir.

Bu arada buradan bakabilirsin anakartının sitesi bu: GA-B75M-D3H (Rev. 1.0) | Anakart | GIGABYTE

Bu ekran görüntüsünde işaretlediğim yerde de 3 adet versiyonu olduğunu görebilirsin:

Ekran görüntüsü 2021-06-25 012120.png

"Rev" demek versiyon anlamına geliyor diye biliyorum. Şu anda sen anakartını tamamıyla bulmuşsun, şu an kontrol ettim ve 3 ayrı ekstra versiyonu varmış. Bunlardan biri senin anakartın ama hangisi ben bilemem... Bunu o CPU-Z ve AIDA64 uygulamaları üzerinden görebiliyor musun? Versiyona uygun BIOS seçmen gerekiyor, yoksa sıkıntı olabilir.

Bu arada buradan bakabilirsin anakartının sitesi bu: GA-B75M-D3H (Rev. 1.0) | Anakart | GIGABYTE

Bu ekran görüntüsünde işaretlediğim yerde de 3 adet versiyonu olduğunu görebilirsin:

Eki Görüntüle 1082310

Bende daha çok önceden 1-2 saat önce abimden öğrendim zaten ama revizyonu evet işte bende o siteye girdim zaten ama sorun şu her şeyi bilmeme rahmen revizyonu bilmiyorum onu nasıl öğreneceğimi orada sıkıntı oluştu peki bilgisayar bozulması olabilir mi küçük bir sallamadan dolayı revizyon numaramı sallasam BIOS'umu güncellerekn uyumsuzluk meydana gelir bilgiseyarın bozulmasına neden olabilir mi?

Bende daha çok önceden 1-2 saat önce abimden öğrendim zaten ama revizyonu evet işte bende o siteye girdim zaten ama sorun şu her şeyi bilmeme rağmen revizyonu bilmiyorum onu nasıl öğreneceğimi orada sıkıntı oluştu peki bilgisayar bozulması olabilir mi küçük bir sallamadan dolayı revizyon numaramı sallasam BIOS'umu güncellerken uyumsuzluk meydana gelir bilgisayarın bozulmasına neden olabilir mi?
Evet kesinlikle bozulmasına neden olabilir. Bu BİOS işi öyle kafamıza göre yapılan bir iş değildir, BİOS bilgisayarımızın çalışması için gereken en temel işletim sistemidir. Normalde siz fark etmezsiniz ama BİOS arka planda cihazınızın çalışmasını sağlar. Zaten BİOS güncellemeleri de bu yüzden önemlidir. BİOS güncellemeleri; güvenlik, optimizasyon, büyük yazılımsal sorunlar gibi şeyleri çözer ve geliştirir. BİOS'un önemi budur. BİOS'da bir hata olursa geri kalanı siz düşünün...

Evet kesinlikle bozulmasına neden olabilir? Bu BIOS işi öyle kafamıza göre yapılan bir iş değildir, BIOS bilgisayarımızın çalışması için gereken en temel işletim sistemidir. Normalde siz fark etmezsiniz ama BIOS arka planda cihazınızın çalışmasını sağlar. Zaten BIOS güncellemeleri de bu yüzden önemlidir. BIOS güncellemeleri; güvenlik, optimizasyon, büyük yazılımsal sorunlar gibi şeyleri çözer ve geliştirir. BIOS'un önemi budur. BIOS'da bir hata olursa geri kalanı siz düşünün...

Kanka ben zaten en temel işlemcidir ama nereden bakacağım revizyon numarama onu bilmiyorum sıkıntı işte keşke numarayı bulabilsem bi keşke off.

Kanka ben zaten en temel işlemcidir ama nereden bakacağım revizyon numarama onu bilmiyorum sıkıntı işte keşke numarayı bulabilsem bi keşke off.
Kutusu yok mu anakartınızın? Böyle bir yöntem önerilmiş, konudaki çözümü uygularsanız sorununuz çözülür: Gigabyte anakart revizyon öğrenme
Kanka ben zaten en temel işlemcidir ama nereden bakacağım revizyon numarama onu bilmiyorum sıkıntı işte keşke numarayı bulabilsem bir keşke off.
Hocam bir de bu çözüm var: CPU-Z programını indirin ve mainboard kısmına gidin o kısmın bana ekran görüntüsünü atın, yardımcı olmaya çalışayım. @napimciap

Son düzenleme:
Hocam açık konuşmak gerekirse ilk defa bu kadar zorlanıyorum anakart modelini bulmakta. Şu an CPU-Z kısmından da "rev" için bir sonuç alamadım. Ama aşağıda da işaretlediğim kısımda BİOS sürümü olarak tarih "17.08.2012" ve yine yukarıda attığım sizin anakartın sayfasına gittim. Oradan 3 farklı modelinde F10 kısmına baktığımda hepsinin BİOS tarihi aynı; 20.08.2012 gözüküyor. Yani o kadar da eski bir BİOS'a sahip değilsiniz. Ancak yine de ben güncellemek istiyorum derseniz benim elimden gerçekten hiçbir şey gelmiyor. Tek çare kasanın içini açmanız ve anakartın üzerinden "rev" numarasını öğrenmeniz gerekiyor.

CPU-Z kısmı:
Inkedresim_2021-06-25_031812_LI.jpg

Eğer ki kasayı açar iseniz anakart "rev" numaranız burada yazıyor:

Inked8ebb9793_5_LI.jpg

Bunun dışında bu kısım benim bilgimi aşar, @Recep Baltaş hocam belki size yardımcı olabilir. İyi forumlar, saygılar.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı