F3 Asya Dubai

Makaleler
12
Daha fazla  
Cem Bölükbaşı ilk yarışına çıktı, dün sıralama turlarında 6. sırayı elde etmişti. Bugün ise yarışı 7. sırada bitirdi. Benim için sürpriz oldu çok iyi bir iş yaptı.

Yarışı kazanan isim ise Guang Zhou oldu. Nissany ve Daruvala podyumu tamamladı. İlk üçte yer alan pilotların hepsi güncel F2 pilotları.

Cem Bölükbaşı ilk defa mı yarışıyor? Sürekli F1'in oyununu oynuyordu diye hatırlıyorum. Nasıl yarışcı oldu ki?

Cem Bölükbaşı ilk defa mı yarışıyor?
F3 Asya serisinde ilk defa yarışıyor. Daha önce Borusan Otomotiv'in desteğiyle G4 Avrupa serisinde yarıştı. Ondan önce de Formula Renault Eurocup'ta bazı yarışlara çıktı.

Çok uzun zamandır adını duyuyordum ama benden gençmiş. Sanki 10-12 yıl öncede duyuyordum Cem Bölükbaşı'nı.

İlk yarış için iyi sonuç ve tablodan gördüğüm kadarıyla yarışı bitirebilen diğer takım arkadaşına da üstünlük sağlamış. Zamanla daha iyi yerlere gelebilir umarım, F1 hayal ama yükselememe durumunda daha çok takip edilen farklı bir seriye de geçebilir zamanla.

Cem 2. yarışta 9. oldu, 3. yarışta ise 8. sırayı aldı. İlk defa katıldığı bir seri için gayet iyi sonuçlar.
Eşit arabalarla olan duruma da odaklanmak lazım, takım arkadaşlarından önde şu anda. F1 için yeterli bir yeteneği ya da hırsı var mı bilmiyorum ama çoğu kişiyi şaşırtacak yeteneğe sahip. F1 olmasa da daha çok takip edilen farklı bir asfalt serisinde kariyerine devam edebilir bu seride başarılı yarışlar çıkarırsa.

Eşit arabalarla olan duruma da odaklanmak lazım, takım arkadaşlarından önde şu anda.
F3 serisi araçları birbiriyle eşit aynı F2 araçları gibi. F3 Asya serisinde de değişen bir şey olmaz tahminimce. Araç ayarlama ve lastikleri anlama, koruma fark yaratıyordur. En önemli fark ise yetenek, saf hız. Öndeki pilotların en hızlı turuyla Cem'in en hızlı turu arasında 2 saniye fark vardı. Takım arkadaşından önde olması bir anlam ifade etmez genel manada. Zhou'dan ilk sıralamalarda 0.5 saniye fark yemişti gayet kabul edilebilir bir sonuç. Ancak yarış temposunda en hızlı turu öndekilerden 2 saniye yavaş olması çok çok büyük bir fark. Yarışı izlemedim tam kesin bir şey diyemem, bu hızlı turlar nasıl atılmış, genel olarak tur başına öndekilerden ne kadar yavaş bilgim yok.

F1 için yeterli bir yeteneği ya da hırsı var mı bilmiyorum ama çoğu kişiyi şaşırtacak yeteneğe sahip.
F1 için yeterli bir yeteneği yok. Bu serilerde başarılı olmak için çok küçük yaşlardan beri uğraşmak gerekiyor. Cem'in kısa süre içerisinde bu deneyimsiz haliyle yaptığı sürüşler çok özel ve takdire şayan.

F1 olmasa da daha çok takip edilen farklı bir asfalt serisinde kariyerine devam edebilir bu seride başarılı yarışlar çıkarırsa.
Diğer serilerde boy gösterebilir elbette.

22 yaşında çok genç hâlâ elbette. F3 ve F2 de başarılı olup F1'e yükselmesi zor gözüküyor. Hem bütçe lazım hem sıra dışı bir yetenek olmak gerekiyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı