Facebook canlı yayın kasıyor

44Nihat07

Kilopat
Twitch'de 1080p kaynak çok rahat yayın izlerken, Facebook'ta ki yayınlar düşük çözünürlükte bile kasıyor ve donuyor. Benimle ilgili olmadığına eminim çünkü 75 - 10 internetim var ve hiçbir platformda sıkıntı çıkmaz iken Facebook'ta birkaç yayında denedim hep aynı problem. Sebebi ne olabilir? Yayını verenden de sıkıntı olduğunu sanmam çünkü can sungur izlerken de donma oldu adamın 1000 - 1000 interneti var.

Sistemin, kullandığın tarayıcı, tarayıcı uzantıları ya da ISS(İnternet servis sağlayıcı) kaynaklı bir yavaşlatma da olabilir.

İlk olarak sistem kaynakları tüketimine göz at. Yüksek kaynak tüketiyorsa videonun donmasına yol açabilir. Yayın izlerken hem tarayıcı hem de sistem kaynak tüketimlerini kontrol et. Hatta görsel paylaşırsan çok daha iyi olur. Tarayıcı görev yöneticisini SHIFT+ESC kombinasyonu ile açabilirsin. Windows görev yöneticisini ise CTRL+SHIFT+ESC kombinasyonu ile açabilirsin.

Yayın kalite ayarını kendiniz seçin. Otomatik ayarda olmasın. Video oynatıcılarda otomatik ayarlar istikrarlı çalışmıyor.

Harici bir VPN ile siteye bağlanmayı deneyin. Opera VPN yetersiz bu yüzden Kaspersky ücretsiz 200 MB sınırı ile test edin. Eğer VPN açınca düzeliyorsa ISS iletişime geçip sorunu bildirim.

Farklı tarayıcı deneyebilirsin. Chrome, Edge tarayıcılarını tavsiye ederim. Ayrıca kullandığın uzantıları kontrol etmeni öneririm. Bazı uzantılar sayfaların performansına etki edebiliyor. Mesela Dark Reader uzantısı sayfalara koyu tema desteği sağlıyor. Ama Excel, Office gibi tek bir sayfa üzerinde sürekli açılır pencere oluşturan sitelerde bellek sızıntısına yol açabiliyor. Bu sızıntı o sayfanın kasmasına yol açıyor. Dark Reader uzantısnı mesela koyu tema desteği olan ve bu tarz sorunlara yol açan sitelerde kullanmıyorum.

Son düzenleme:
Sistemin, kullandığın tarayıcı, tarayıcı uzantıları ya da ISS(internet servis sağlayıcı) kaynaklı bir yavaşlatma da olabilir.

İlk olarak sistem kaynakları tüketimine göz at. Yüksek kaynak tüketiyorsa videonun donmasına yol açabilir. Yayın izlerken hem tarayıcı hem de sistem kaynak tüketimlerini kontrol et. Hatta görsel paylaşırsan çok daha iyi olur. Tarayıcı Görev Yöneticisi'ni Shift+ESC kombinasyonu ile açabilirsin. Windows Görev Yöneticisi'ni ise CTRL+Shift+ESC kombinasyonu ile açabilirsin.

Yayın kalite ayarını kendiniz seçin. Otomatik ayarda olmasın. Video oynatıcılarda otomatik ayarlar istikrarlı çalışmıyor.

Harici bir VPN ile siteye bağlanmayı deneyin. Opera VPN yetersiz bu yüzden Kaspersky ücretsiz 200 MB sınırı ile test edin. Eğer VPN açınca düzeliyorsa ISS iletişime geçip sorunu bildirim.

Farklı tarayıcı deneyebilirsin. Chrome, Edge tarayıcılarını tavsiye ederim. Ayrıca kullandığın uzantıları kontrol etmeni öneririm. Bazı uzantılar sayfaların performansına etki edebiliyor. Mesela Dark Reader uzantısı sayfalara koyu tema desteği sağlıyor. Ama Excel, Office gibi tek bir sayfa üzerinde sürekli açılır pencere oluşturan sitelerde bellek sızıntısına yol açabiliyor. Bu sızıntı o sayfanın kasmasına yol açıyor. Dark Reader uzantısnı mesela koyu tema desteği olan ve bu tarz sorunlara yol açan sitelerde kullanmıyorum.

Teşekkürler, dediğiniz adımları gerçekleştirdim ve sistemde veya tarayıcıda herhangi bir sıkıntı yoktu ama garip bir şekilde VPN ile yayını oynattığımda daha yüksek çözünürlükte bile donma, kasma olmadı. 10 dk kadar test ettim. Sorunu çözmek için sanırım TurkNet ile görüşmem gerekiyor ama başka bir çözüm yolu yok mudur? Tekrar çok teşekkürler bu arada.

Son düzenleyen: Moderatör:

Yeni konular

Geri
Yukarı