Facebook hesabımı nasıl çalabilirler?

Bunun bir çok yolu var bu yüzden hesap güvenlik tedbirlerini üst seviyede tutmak gerek, ama başlıca bildiğim üç yöntem var;
Birincisi, hesabınızın bağlı olduğu e-mail adresini ele geçirip bu yolla hesabınızı çalabiliyorlar
İkincisi, hesabınızın bağlı olduğu e-mail adresini biliyorlarsa şifre kırıcı programlarla bir çok deneme yaparak şifreyi kırabiliyorlar
Üçüncüsü, sizin kullandığınız platformlara (E-posta,Cep telefonu,Messenger,...) sahte mesaj gönderiyorlar ve bu mesajı bir linke bağlıyorlar ve siz mesaja tıkladığınızda veya mesajda yer alan linke tıkladığınızda karşıdaki kişi sizin bilgilerinizi ele geçiriyor.
Daha başka yöntemler vardır elbette ama benim bildiklerim bunlar
Bu arada bu yöntemlerle sadece Facebook hesabınızı değil sizin için değerli bir sürü şeyi ele geçirebilirler bu yüzden çok dikkatli olmanızı öneririm.

Merhaba bir ara Facebook hesabım çalındı nasıl çalıyorlar? Şifresini kimseye vermedim 1 numara vardı içinde sadece.
Facebook üzerinden doğrudan bir hamle ile çalamazlar muhtemelen bilgilerinin sızdırılması senden kaynaklı, bilgisayarında yaptığın işlemleri takip eden virüs olabilir veya facebook gibi tasarlanmış bir siteden login olmaya çalışmış olabilirsin.

Bunun bir çok yolu var bu yüzden hesap güvenlik tedbirlerini üst seviyede tutmak gerek, ama başlıca bildiğim üç yöntem var;
Birincisi, hesabınızın bağlı olduğu e-mail adresini ele geçirip bu yolla hesabınızı çalabiliyorlar
İkincisi, hesabınızın bağlı olduğu e-mail adresini biliyorlarsa şifre kırıcı programlarla bir çok deneme yaparak şifreyi kırabiliyorlar
Üçüncüsü, sizin kullandığınız platformlara (E-posta,Cep telefonu,Messenger,...) sahte mesaj gönderiyorlar ve bu mesajı bir linke bağlıyorlar ve siz mesaja tıkladığınızda veya mesajda yer alan linke tıkladığınızda karşıdaki kişi sizin bilgilerinizi ele geçiriyor.
Daha başka yöntemler vardır elbette ama benim bildiklerim bunlar
Bu arada bu yöntemlerle sadece Facebook hesabınızı değil sizin için değerli bir sürü şeyi ele geçirebilirler bu yüzden çok dikkatli olmanızı öneririm.
E postama baktım sadece benim cihazlarim var
Facebook üzerinden doğrudan bir hamle ile çalamazlar muhtemelen bilgilerinin sızdırılması senden kaynaklı, bilgisayarında yaptığın işlemleri takip eden virüs olabilir veya facebook gibi tasarlanmış bir siteden login olmaya çalışmış olabilirsin.
Bilgisayarım yok linkten olabilir mi?
Mail veya virüs ile çalabilirler veya sahte bir Facebook sitesinde forum doldurmuşsundur.

Telefonu sıfırladım o olaydan sonra virüs varsa gider mi?

E postama baktım sadece benim cihazlarim var

O zaman başka yöntemlerle ele geçirmiş olabilirler dediğim gibi bir sürü yöntem var, arkadaşların yazdığı gibi cihazınıza bulaşan bir virüs vasıtasıyla da bunu yapmış olabilirler. Ama eğer şu an ne yapabilirim diye soruyorsanız:
1.Kullanıdığınız cihazları virüs taramasından geçirin (Mümkünse detaylı tarama yaptırın)
2.Çeşitli platformlarda kullanmış olduğunuz şifreleri değiştirin, değiştirdiğiniz şifrelerin birbiri ile aynı olmamasına ve şifre oluştururken güçlü karakter kullanmaya (@,#,$,...) özen gösterin.
3.Kullandığınız platformalarda eğer varsa, cep telefonu doğrulamasını aktif hale getirin
4.Zorunlu olmadıkça, size ait olmayan cihazlarda oturum açmayın, eğer zorunlu olursanız da cihaza önceden keylogger veya başka bir virüs yüklenmediğine emin olun ve cihazda işiniz bittikten sonra hesabınızdan çıkış yapmayı asla unutmayın
Aklıma şu an gelenler bunlar daha geldikçe eklemeler yaparım, diğer kullanıcılarda önerilerini belirtsin mutlaka

E postama baktım sadece benim cihazlarim var.

Bilgisayarım yok linkten olabilir mi?

Telefonu sıfırladım o olaydan sonra virüs varsa gider mi?

Gider ama gitmeyebilir de bazı virüsler sıfırlama ile gitmez çünkü bence telefonunuza Kaspersky yükleyip tam tarama yapın.

Merhaba bir ara Facebook hesabım çalındı nasıl çalıyorlar? Şifresini kimseye vermedim 1 numara vardı içinde sadece.
Tamam basit bir sıralama yapayım senin için:
1.Sahte Facebook web site bağlantısı
2.Facebook.com veri aktardığı sunucuyu değiştirilmesi
3.RAT ve Keylogger yazılımları ile sisteminizde izleme yapılıp ulaşılması
4.Şifreniz basit ise BruteForce attack ile hesabınızın şifresinin bulunması veya eski şifrelerinizden yola çıkılması
5.Facebook'ta Veri sızıntısı olması
6.Bir Password Manager veya farklı bir Araç kullabıyorsanız onun şifresinin bulunması
7.Password Manager veya farklı bir Araç kullabıyorsanız onda veri sızıntısı olması
8.Telefonun hacklenmesi ve çift doğrulama hesap bilgilerinin alınması
9.Mailinizin ele geçirilip Facebook hesabınıza şifre sıfırlama yapılması
10.Facebook'a bağlı hesapların ele geçirilmesi

Evet Bunlar benim aklıma gelen ihtimal/olasılıklar bunlar daha farklı bir sürü ihtimal,Yöntem var zaten kali'yi eline alan heçkır oldu çıktı...
Gider ama gitmeyebilir de bazı virüsler sıfırlama ile gitmez çünkü bence telefonunuza Kaspersky yükleyip tam tarama yapın.
Sıfırlamayla çoğu Zararlı gider telefonda kalacak zararlı çok çok azdır.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı