Çözüldü Facebook'tan gelen e-posta güvenilir mi?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

378352

Hectopat
Makaleler
3
Bugün saat 01:43'te Facebook tarafından hesabımın askıya alındığını ve 180 gün içinde kapanacağını söyleyen bir e-posta geldi.
"Karara katılmadığını belirt" tuşuna tıklayınca Facebook giriş ekranı çıkıyor. Ben bu kısma güvenli mi değil mi diyerekten Gmail hesabımı girmedim. Ama sadece giriş ekranını gördüm.
Bu Facebook'tan gelen e-posta gerçek bir Facebook maili mi? Yoksa Facebook kılığına girmiş bir dolandırıcı mı?

Eki Görüntüle 1927690

Eki Görüntüle 1927691

Eki Görüntüle 1927692

Bu gerçek bir e-posta sanırım. Çünkü Facebook uygulamasına girince direk bu uyarı çıktı. Demek ki gönderilen e-posta gerçek imiş.

Son düzenleme:
Bugün saat 01:43'te Facebook tarafından hesabımın askıya alındığını ve 180 gün içinde kapanacağını söyleyen bir e-posta geldi.
"Karara katılmadığını belirt" tuşuna tıklayınca Facebook giriş ekranı çıkıyor. Ben bu kısma güvenli mi değil mi diyerekten Gmail hesabımı girmedim. Ama sadece giriş ekranını gördüm.
Bu Facebook'tan gelen e-posta gerçek bir Facebook maili mi? Yoksa Facebook kılığına girmiş bir dolandırıcı mı?

Eki Görüntüle 1927690

Eki Görüntüle 1927691

Eki Görüntüle 1927692

Bu gerçek bir e-posta sanırım. Çünkü Facebook uygulamasına girince direk bu uyarı çıktı. Demek ki gönderilen e-posta gerçek imiş.

Resimler gözükmüyor.

1. Mailin geldiği domaine bakın. Absürt bir şeyse başkasıdır.
  2. Domain aynı bile olsa, SPF doğrulamasını geçemediğinden spam klasöründeyse başkasıdır.
  3. Yönlendirdiği URL'den şüpheleniyorsanız elle tekrar yazın. Örneğin whatsapp.com yerine whаtsapp.com (aynı gibi gözükse de değil. İkinci adres xn--whtsapp-3fg.com adresidir.) domaini olabilir.
  4. Sitenin ana sayfasına bakın. Çoğu cacık dolandırıcı siteler sadece tek sayfadan ibarettir.

Eki Görüntüle 1927690

Eki Görüntüle 1927691

Eki Görüntüle 1927692

Benim de hesabım askıya alınmışdı insan falan olduğunu doğrula diyordu sonlarında fotoğrafımı falan istedi verdim aşıldı zannimce Facebook'un kendisi.

Yeni konular

Geri
Yukarı