Faiz hakkındaki düşünceleriniz neler?

Re Malaka

Decipat
Makaleler
17
Yer
Rome
Son zamanlarda Türkiye'nin ekonomik anlamdaki politikası faizin düşürülmesi yönünde ilerliyor. Bazı otoriteler tarafından faizin arttırılması gerektiği savunuluyor. Birçok kişi de bu yazılara istinaden faiz artışını savunuyorlar, çünkü doların düşeceğine inanıyorlar. Zenginlerin bunu savunmasını anlıyorum, zaten faiz ile paradan para kazanıyorlar. Fakat orta/alt kesimin faiz artışı istemesini çok saçma buluyorum. Çünkü yüksek faizde zengin daha da zengin olur, fakir daha da fakirleşir. Orta kesim ticaret işi ile uğraşınca kredi ile çalışır ve yüksek faiz bunları epey zorlar.

Faiz paradan para kazanan zenginlerin işine geliyor. Tabi ki kısa vadede faiz artınca ülkeye dolar giriyor ve dolar düşüyor ama bu uzun vadede kötüdür. Tam tersine faiz düşerse kısa vadede dolar artar ama üretim artar. Dolar artınca işçilik bir süreliğine ucuzlar ve yatırımlar da artar. Yerli üretici de daha kolay kredi erişimi sağlar. Anlık dolar artışı bir süre zorlasa bile ilerleyen süreçte dolar dengelendikçe ve üretim de arttıkça daha güçlü bir ekonomiye doğru ilerlenir.
İlk başta bana da bu ısrar yanlış gelmiş olsa bile uzun vadede en iyi çözüm budur. Biz artık anı değil, geleceği kurtarmalıyız. Yanlış politikalar ile bugüne gelmesi ayrı bir konu ama oldu bitti artık. Yapacak bir şey yok. Gelecek için 1-2 sene kemer sıkıp düşen faiz ile katma değer üretmeliyiz. 2023'de muhtemelen başkası seçilirse bunu izlemelidir diye düşünüyorum.

Marksist felsefeye göre sosyalist ülkelerde faiz zaten ortadan kalmaktadır ama gel gör ki bizim TR solcuları faizi de savunuyorlar. Bizde genel olarak ideoloji karmaşası da var. İdeoloji karmaşası ve hukuksal sorunlar işi buraya getirdi. Güven veren bir ülke olup, yatırım almalıyız.

Siz ne düşünüyorsunuz?

Opera Anlık Görüntü_2021-11-19_175249_tr.tradingeconomics.com.png

Son düzenleme:
Bizde faiz artsa da dolar artar, faiz azalsa da. Üretim olsa dediğin doğru ama başımızda diktatör olunca faiz falan sadece onları zengin edip halkı fakirleştiriyor.

Sen diktatör görmemişsin. Bizim ülkede otokrasi var, diktatörlük değil. Çin'de köleliğin kralı var, üretim o biçim. Üretimi belirleyen şeyler daha farklı.
Bizde ana sorun piyasaya ve hukuka güven ve tabi ki faiz.
Üreten ülkelerde faiz sıfıra yakındır, hatta eksi faiz olan ülkeler var.

Tam tersine faiz düşerse kısa vadede dolar artar ama üretim artar. Dolar artınca işçilik bir süreliğine ucuzlar ve yatırımlar da artar.
Bu tam olarak nasıl oluyor hocam? Üretim nasıl artıyor? Ciddi soruyorum. Dolar artınca üretim nasıl artıyor? Bulunduğum firma ham madde satın alım miktarında azalmaya gitti dövizin yükselmesinden sonra gelen zamlardan dolayı. Ee? Üretim artmadı? Aksine az ham madde aldılar. Az üretecekler. Az üretecekler ama daha pahalı olacak çünkü dolar yükseldi ve masraf arttı. Toptan aldığımız her şeye zam geldi. Adet fiyatlarında %25 lik artış oldu neredeyse. E hani nerede üretim? Bir arkadaşımla ortak bir projeye girişecektik, bir çok şeyimiz hazırdı ama dolar arttğı için durma kararı verdik. Eee, yatırım artıyordu hani? Neye dayanarak söylüyorsunuz bunları? Doların artması iyi bir şey gibi konuşmuşsunuz.

Sizce şu anda doların artması azalması faize mi bağlı? Faiz konusunu çözersek dolar düşecek mi? Peki en ufak şeyi bile dolarla dışarıdan almamız ne olacak? Dandik bir plastik parça bile yurtdışından geliyor üreticisi yok Türkiyede. O zaman yine dışarı dolar akıtmayacak mıyız?

Sen diktatör görmemişsin. Bizim ülkede otokrasi var, diktatörlük değil. Çin'de köleliğin kralı var, üretim o biçim. Üretimi belirleyen şeyler daha farklı.
Bizde ana sorun piyasaya ve hukuka güven ve tabi ki faiz.
Üreten ülkelerde faiz sıfıra yakındır, hatta eksi faiz olan ülkeler var.
Eksi faiz iyi bir şey değildir. Çin'de Uygur Türklerine zulüm, diktatörlük var ama Türkiye'nin bundan eksik kalır bir yanı yok. Hukukun kötü olmasının sebeplerinden bir tanesi de budur. Osmanlı zamanında hukukta padişahın bile elinin kesilmesine karar veren kadılar varken şimdi durum tam tersine dönmüş durumda. Bu haldeyken adamlar da tek lafıyla tüm ekonomiyi yerle bir eden diktatörün olduğu, hukukun olmadığı bir ülkeye de yatırım yapmaz.

Geri
Yukarı