Faiz hakkındaki düşünceleriniz neler?

Aynen finans kitaplarında enflasyon %19,89 iken faizin %15 olması da açıklanır. 🤔

Hocam kendinizi gülünç duruma düşürüyorsunuz. Siz de - faiz olan ülkelerin enflasyon değerlerine bakabilirsiniz. 🙂

Enflasyonu faiz arttırarak mı düşürmeyi amaçlıyorsun? Kademeli olarak düşürmek gerekiyor. Aksi halde aynısını Mortage krizinde tecrübe edince yaşadı dünya. Tekrar senin dediğin yol izlenecek muhtemelen ve tekrar aynı şeyleri yaşayacağız. Attığın görseldeki gibi patlayacak balon.
Çoğu akademisten senin söylediğini savunuyor ama pratikte çökmüş bir şey. Aksini söyleyen akademisyenlere bir kere de kulak vermek lazım :)

Gerçi kimse dinlemez; zenginin daha zengin olması varken... Aksi niye düşünülsün ki :D
@kqqk13 ayrıca enflasyon %19 mu gerçekten? 😅

Birben değil herkes rezil olacak yakında, öyle görünüyor :D

Enflasyonu faiz arttırarak mı düşürmeyi amaçlıyorsun?
Size şöyle bir denklem kurayım. Eğer enflasyon %19,89 iken faiz %15 olursa bu para biriminin değer kazanma ihtimali var mı? Yatırımcı türk lirası tutmak yerine çamaşır suyu alsa daha mantıklı oluyor ve bu denklemde ne kadar üretim yapsanız da paranız uzun vadede değer kaybeder. Faizi düşük tutmak onlar için bir strateji ise en azından enflasyona yakın tutmaları gerekiyor. Faiz düşürmek istiyorsan önce enflasyonu düşürmelisin.
Kademeli olarak düşürmek gerekiyor.
Önce enflasyonun düşmeli ki faizi düşüresin.
Aksi halde aynısını Mortage krizinde tecrübe edince yaşadı dünya. Tekrar senin dediğin yol izlenecek muhtemelen ve tekrar aynı şeyleri yaşayacağız. Attığın görseldeki gibi patlayacak balon.
Çoğu akademisten senin söylediğini savunuyor ama pratikte çökmüş bir şey. Aksini söyleyen akademisyenlere bir kere de kulak vermek lazım :)
Gerçi kimse dinlemez; zenginin daha zengin olması varken... Aksi niye düşünülsün ki :D
Asıl bu piyasada faiz düşürürlerse zengin daha zengin, fakir daha fakir oluyor. Bu koşullarda faiz arttırsaydı orta sınıfta daha çok insan olurdu.

Asıl bu piyasada faiz düşürürlerse zengin daha zengin, fakir daha fakir oluyor.
Şuan aslında -5% negatif faiz var gibi düşün. %20 enflasyon de hadi doğru ise. -%5 faizde nasıl zengin daha zengin oluyor?
Senin dediğin şey ekonomik değil hukuksal, şu durumda yatırımcı gelmiyor ise nedeni ekonomi değil hukuk, öyle değil mi?

Enflasyonu faiz arttırarak mı düşürmeyi amaçlıyorsun? Kademeli olarak düşürmek gerekiyor. Aksi halde aynısını Mortage krizinde tecrübe edince yaşadı dünya. Tekrar senin dediğin yol izlenecek muhtemelen ve tekrar aynı şeyleri yaşayacağız. Attığın görseldeki gibi patlayacak balon.

@kqqk13 ayrıca enflasyon %19 mu gerçekten? 😅

Birben değil herkes rezil olacak yakında, öyle görünüyor :D
Enflasyonu sabit tutmak için üretiminin olması lazım, böylece 0 ile 1 arasına sabitleyebilesin. Şuan Türkiye'de enflasyon %19 olsa bile hissedilen enflasyon ondan kat kat daha fazla. Sadece faiz artar diye zengin olsaydı insanlar kendi ülkelerinden parayı çekip diğer ülkelere yatırdığı zaman iki ülkenin de zenginleşmesi gerekir.

Enflasyonu sabit tutmak için üretiminin olması lazım, böylece 0 ile 1 arasına sabitleyebilesin. Şuan Türkiye'de enflasyon %19 olsa bile hissedilen enflasyon ondan kat kat daha fazla. Sadece faiz artar diye zengin olsaydı insanlar kendi ülkelerinden parayı çekip diğer ülkelere yatırdığı zaman iki ülkenin de zenginleşmesi gerekir.

Bakalım ya, biz konuşuyoruz ama arkadaşlar da haklı. Dünyadaki genel durumu ve enflasyonları tam anlamıyla kestiremiyorum. O yüzden bir sabaha komple batmış olarak uyanmaktan çekiniyorum. O yüzden düşünüp duruyoruz işte :)

Faiz paradan para kazanan zenginlerin işine geliyor. Tabi ki kısa vadede faiz artınca ülkeye dolar giriyor ve dolar düşüyor ama bu uzun vadede kötüdür. Tam tersine faiz düşerse kısa vadede dolar artar ama üretim artar. Dolar artınca işçilik bir süreliğine ucuzlar ve yatırımlar da artar. Yerli üretici de daha kolay kredi erişimi sağlar. Anlık dolar artışı bir süre zorlasa bile ilerleyen süreçte dolar dengelendikçe ve üretim de arttıkça daha güçlü bir ekonomiye doğru ilerlenir.

Bizim hammadde de dolarla geldiği için TR de geçerli olmuyor maalesef. İşçilik ucuzlarsa bizim millet kapı sandalye kemirir artık daha ne kadar ucuzlayacak? Faizi düşürdük katlansın üretim mantığı doğru değil. Bu kararı destekleyen başka hiçbir adım atılmadı. Madem bu kadar kolay bu işler faizi indirmek arttırmak bizim elimizde reis çeksin faizi direk 1'e üretimin içinden geçelim. Çin'i bile sollarız. Öyle mi?

Şuan aslında -5% negatif faiz var gibi düşün. %20 enflasyon de hadi doğru ise. -%5 faizde nasıl zengin daha zengin oluyor?
Sen sadece faizi değerlendiriyorsun. Türkiye için konuşuyorsak mevcut durumu değerlendirmeliyiz. Şimdi bu durumda faiz düşürümü doları arttıracak. Zengin adamın elinde ürün olduğu için elindeki ürünler değerlenirken az gelirli kesimin alım gücü düşecek.

Bizim hammadde de dolarla geldiği için TR de geçerli olmuyor maalesef. İşçilik ucuzlarsa bizim millet kapı sandalye kemirir artık daha ne kadar ucuzlayacak? Faizi düşürdük katlansın üretim mantığı doğru değil. Bu kararı destekleyen başka hiçbir adım atılmadı. Madem bu kadar kolay bu işler faizi indirmek arttırmak bizim elimizde reis çeksin faizi direk 1'e üretimin içinden geçelim. Çin'i bile sollarız. Öyle mi?
Türkiye'nin kötü durumda olmasının sebebi hukukun olmaması, adaletsiz bir ülke olması. Singapur'da yaklaşık 3.5 milyon işçi gücü var, Türkiye'de ise yaklaşık 50 milyon ve 300 dolar gibi cüzi bir fiyata çalışabiliyorlar. Buna rağmen ülkelerin Türkiye değil de Singapur'a yatırım yapmasının sebebi hukuk sisteminden dolayıdır. Kim tüm ekonomiyi bir tane uzun adamın yönettiği ülkeye yatırım yapar ki?

Türkiye'nin kötü durumda olmasının sebebi hukukun olmaması, adaletsiz bir ülke olması. Singapur'da yaklaşık 3.5 milyon işçi gücü var, Türkiye'de ise yaklaşık 50 milyon ve 300 dolar gibi cüzi bir fiyata çalışabiliyorlar. Buna rağmen ülkelerin Türkiye değil de Singapur'a yatırım yapmasının sebebi hukuk sisteminden dolayıdır. Kim tüm ekonomiyi bir tane uzun adamın yönettiği ülkeye yatırım yapar ki?

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Cem toker söylemişti 10 sene önce.

Geri
Yukarı