Family DNS Servisleri ve Özellikleri

Başlıca Family DNS Servisleri

1. Yandex.DNS Family
  2. CleanBrowsing Family Filter ve CleanBrowsing Adult Filter DNS
  3. AdGuard DNS Family
  4. OpenDNS Family Shield ve Home DNS
  5. Cloudflare Family
  6. Neustar Family
Güvenli aramaya zorlama
Veri tabanı yeterliliği
Anonimleştirici servisleri engelleme
(VPN, Proxy...)
Karma siteleri engelleme
(Twitter, Reddit...)
Yandex.DNS Family

✓​

İyi
CleanBrowsing Family Filter

✓​

İyi

✓​

✓​

CleanBrowsing Adult Filter

✓​

İyi
AdGuard DNS Family

✓​

Zayıf
OpenDNS Family ShieldOrta
Cloudflare Family

✓​

Orta
Neustar FamilyZayıf

İnceleme
1617733744034.png
Yandex.DNS Family
Yandex.DNS Family, diğer DNS servislerinden farklı olarak uygunsuz siteleri tespit etmede algoritmaları kullanır. İndekslenen web sitelerinin içeriği düzenli olarak algoritmalar tarafından incelenerek müstehcen fotoğraf veya yazı tespit edilen sitelerin engellenmesi sağlanır. Yandex'in bu yöntem sayesinde uygunsuz siteleri engellemede daha başarılı ve aktif olduğu görülmektedir.​
Yandex.DNS Family, Google arama moturunu güvenli arama yapmaya zorlayarak uygunsuz arama sonuçlarının listede görünmesini engeller.​
Ana sayfası: Yandex.DNS
1617733860915.png
CleanBrowsing Family Filter DNS
Global çapta uygunsuz siteleri engellemede oldukça başarılı olduğu ifade edilen CleanBrowsing'in, yapılan testlerde geniş bir veri tabanına sahip olduğu belirtilmektedir. Sitelerin itibarı ve kategorisi hakkında bilgiler CleanBrowsing'e ait olan Categorify tarafından sağlanmaktadır. Categorify servisi, uygunsuz siteleri saptamada makine öğrenmesinden yararlanmaktadır.​
CleanBrowsing Family Filter; uygunsuz siteleri engellemekle beraber Proxy, VPN gibi filtreleri atlatmak için kullanılabilecek etki alanlarını da engellemektedir. Bunun yanında karma içerikler barındıran Twitter, Reddit gibi sitelere de erişimi kapatmaktadır. Ayrıca Google, Bing ve Youtube sitelerini güvenli arama yapmaya zorlar.​
CleanBrowsing Adult Filter DNS
Family Filter'dan farklı olarak karma içerikli siteler, Proxy/VPN siteleri engellenmez. Ayrıca YouTube kısıtlı modda çalışmaya zorlanmaz.​
İhbar sayfaları:​
Website Categorify (yeniden kategorize edilmesini istediğiniz siteyi belirtiyorsunuz)​
Categorization Issues (bloklanmasını istediğiniz siteyi doğrudan forumda konu açarak da bildirmeniz mümkün)​
1617737869279.png
AdGuard DNS Family
AdGuard DNS Family, uygunsuz siteleri engellemede hazır listelerden yararlanır. Bu listeleri olduğu gibi kullandığından, üzerinde herhangi bir güncelleme yapmadığından yetersiz bir veri tabanına sahiptir. Ancak arama motorlarını güvenli arama yapmaya zorladığından uygunsuz siteler arama sonuçlarında bulunmaz, böylece uygunsuz sitelere erişimin ilk yolunu kapatmış olmaktadır. Bunun yanında bu sitelere dışarıdan erişim söz konusu olduğunda yetersiz kalmaktadır.​
AdGuard DNS Family; Google, Bing, DuckDuckGo gibi arama motorları güvenli arama yapmaya zorlar. YouTube'u kısıtlı modda çalıştırır.​
Hazır liste kullanıp mevcut listeyi de güncellemeyi düşünmedikleri için ihbar servisi bulunmamaktadır.​
1617739127801.png
OpenDNS Family Shield DNS
Arama motorlarını güvenle aramaya zorlamaması en büyük eksiliğidir. Bunun yanında veri tabanı da yeterli değildir. Her iki koşulda da yetersiz kaldığı görülmektedir. Global çapta yapılan testlerde orta düzeyde kalmaktadır.​
OpenDNS Home DNS
OpenDNS'in özelleştirilebilir DNS hizmetidir. Yasaklamak istediğiniz kategori ve siteleri belirleme özgürlüğüne sahipsiniz. Ancak kurulum aşaması bir dizi eylemi gerçekleştirmeyi gerektirir, bunlar hızlı çözüm arayan kullanıcılar için sıkıcı ve usandırıcı gelebilir. OpenDNS'in gözden kaçırdığı uygunsuz siteleri teker teker listeye eklemek zahmetlidir.​
İhbar sayfası: Umbrella >
1617739873571.png
Cloudflare Family DNS
Cloudflare DNS Family hizmeti, arama motorlarını güvenle arama yapmaya zorlayarak uygunsuz sonuçların filtrelenmesini sağlar. Veri tabanı olarak orta düzeyde kalmaktadır.​
İhbar sayfası: Cloudflare Radar
1617740911002.png
neustar Family Secure DNS
Yapılan testlerde veri tabanının fakir olduğu tespit edilmiştir. Gerekse de güvenli aramaya zorlama işlevinin olmaması nedeniyle aile koruması sağlamada yetersiz kalan bir servistir.​
Ana sayfası: UltraDNS Public | Neustar
İhbar servisi bulunmamaktadır.​

Son düzenleyen: Moderatör:
Neden kimse bir şey yazmamış anlamadım. Bloglardan gördüm, ellerine sağlık hocam.
Sağolun hocam, eksik olmayın.

İnsanlar genelde yasaklayıcı çözümlerden ziyade yasakları aşan çözümlerle ilgilendikleri için bu konu pek ilgilerini çekmemiş olabilir:) Konu biraz ön plana çıksın diye blogda derli-toplu hale getirip yayınlamıştım, faydası olmuş:)

Sizin vesilenizle konuyla ilgili birkaç düzeltme yapayım, sonra insanlar mağdur olmasın:

1) Yandex.DNS sunucularını kullanırsanız n11.com'a girmekte sorun yaşarsınız. Bu sorun yıllardır dile getirilse de Yandex tarafından hala çözüme kavuşturulamamıştır. Bu sene içerisinde ilgili departmana bununla ilgili şikayet yazmıştım, gerekli önlemleri aldıklarını belirttikleri halde hala erişim sıkıntısı devam ediyor. Bu siteyle işiniz varsa Yandex.DNS sunucularını kullanmayın.

2) Yazıda CleanBrowsing Family DNS sunucularının VPN'leri engellediğinden bahsetmişim. Doğrudur ancak bu sadece DNS sorgusu yapan VPN servisleri için geçerlidir ki günümüzde birçok popüler VPN servisi bunu yapmamaktadır. Opera VPN gibi proxy tarzında çalışanları engellese de diğer popüler servisleri engelleyememektedir. Esasında birçok VPN servisinin kullandığı OpenVPN protokolünü engellemek zordur.

3) CleanBrowsing Family DNS için karma siteleri engellediğini belirtirken bunlara Twitter'ı da dahil etmişim. Bu yanlış. Firma, benimsediği politikalar nedeniyle büyük sosyal ağları engellememektedir. Ancak Reddit gibi popülerliği nisbeten daha az olanları engellemektedir.

4) Yerel müstehcen siteleri engellemede Yandex.DNS dışında hepsi berbattı. Kendimce basit bir liste hazırladım, Türkiye'de en çok ziyaret edilen yer altı sitelerini kaydettim. Bunları ihbar servisi olan DNS servisleriyle paylaştım. Şu an itibariyle, gönderdiğim ihbarlar sayesinde Yandex.DNS, CleanBrowsing, Cloudflare Family ve DNS for Family veri tabanlarını güncelleyerek çok daha iyi bir seviyeye geldiler. Güvenli internet ortamı oluşturmak isteyen her internet kullanıcısı, saymış olduğum bu DNS sunucularını güvenle kullanabilirler.

5) Yandex.com.tr, (proxy gibi çalışan ve her cihaza ayrıca kurulum gerektiren) NextDNS dışında güvenli aramaya zorlanmamaktadır. Ayrıca Cloudflare Family sunucuları google.com gibi genel alanları güvenli aramaya zorlarken google.com.tr gibi ülke kodlu alanları güvenli aramaya zorlamamaktadır. İyi olan, çoğu tarayıcının zaten google.com alan adını kullanarak arama yapmasıdır.

6) Bazı family DNS sunucuları yazıda belirtildiği üzere Youtube'u kısıtlı modda çalıştırmaya zorlar. Bu durumda Youtube algoritmaları küfürlü, cinsel veya uyarıcı nitelikteki videoları filtreler. Dahası açık-saçık klibi olan şarkıları dahi engeller. Bu açıdan iyi olsa da bir o kadar da agresiftir. Faydalı videoların da filtrelenmesine neden olabilir. Bu da yetişkinleri rahatsız edebilir. Bu nedenle bu işlevin sadece çocuklar için kullanılması uygundur.

7) OpenDNS'in ihbar sistemi diğerlerinden farklıdır. Çünkü burada ihbarların değerlendirilmesi topluluğun oylaması şeklinde yapılır. Eğer ihbar ettiğiniz site onlarca oy alıp onaylanmadıysa engellenmez ki oylamalar yıllarca sürmekte ve çoğunlukla da hiçbir etkisi olmamaktadır.

8) Müstehcen siteler Google AMP altyapısını istismar ederek sansürasyonu aşmaktadır. Bunun önüne geçmenin iki yolu vardır: ilki direkt Google AMP'yi (cdn.ampproject.org) engellemek, ikincisi de Google'ı güvenli aramaya zorlamak. İlkini uygularsanız mobil cihazınızda AMP destekli hiçbir siteye giremezseniz, ancak Firefox kullanırsanız erişebilirsiniz -çünkü Firefox'ta Google AMP pasif haldedir, aramalarda direkt siteye gidersiniz. İkincisini uygularsanız müstehcen siteler doğrudan arama sonuçlarında olmayacağından onlara AMP yoluyla erişim de söz konusu olmayacaktır.

9) Ağa bağlanan kişi DHCP tarafından atanan varsayılan DNS sunucusunu değiştirirse veya OpenVPN protokolü kullanan bir VPN servisi kullanırsa engelleri aşabilmektedir. Bunu önlemenin yolu zordur.

Elimizde iki senaryo var: birisinde ebeveyn ve çocuk, diğerinde ise sadece yetişkinlerin rol aldığı. İlkinde ebeveyn, çocuğun telefonuna uygulama kilitleyici yükleyerek Play Store ve Ayarlar'ı kilitleyerek, bir de uygulama kilitleyicisine cihaz yöneticisi yetkisi vererek tam güvenliği sağlayabilir. Ancak ikinci senaryoda yapılacak bir şey yoktur. Bunlar sadece birer tedbirdir, amaç erişimi zorlaştırmak, caydırmaktır. Ayrıca hassasiyeti olan kullanıcıların internet deneyimini iyileştirmektir.

10) Türkiye'de yaşayanlar "güvenli internet hizmeti"nden de yararlanabilirler. Bu hizmet her internet servis sağlayıcısı tarafından ücretsiz olarak sunulur, etkinleştirmesi yalnızca birkaç saniye alır. Aile ve Çocuk profilleri bulunur. Çocuk profili katı ve agresiftir, adından da anlaşılacağı üzere sadece çocuklara yöneliktir. Aile profili ise geneldir ve yetişkinlerin kullanımı için uygundur.
En son kullandığımda online bildirimleri engellediklerini hatırlıyorum, eğer uygulamaların size online bildirim göndermesini istiyorsanız güvenli internet hizmetini kullanmayın. Bunu neden yaptıklarını ise az çok tahmin edebiliyorum: Tarayıcılarda bazı zararlı siteler bildirim izni isteyip zararlı bağlantıları bildirim olarak göndermekte. Bunun önüne geçmek için bütün online gönderilen bildirimleri engellemişler:) Ayrıca meşru ama çoğunlukla kötü amaçlı kullanılan sitelerin iç linklerini de kırmışlar, bunu yapmaları açıkçası hoşuma gitti. Yine de bazı sorunlar olduğunu görüyorum, kullanmak isteyenler eğer herhangi bir internet erişimi sorunu yaşarlarsa ilk olarak güvenli interneti kapatmayı denemeli. İlaveten yaşanılan sorunlar güvenli internet hizmetine bildirilirse gelişmelerine daha çok katkı sunacaktır.

Aklıma gelenler şimdilik bunlar:) Bir de şubatın ilk haftalarında kutlanan güvenli internet günü münasebetiyle bedava internet hediye ettiklerini hatırlıyorum.

Ayrıca güvenli internet hizmetinin mobil hatlar için de geçerli olduğunu belirteyim.

Saygılarımı sunar, yanlışım varsa bilenlerin düzeltmesini rica ederim : )

Son düzenleme:
Çok güzel başlık, ustaca yazılmış bilgiler, usta kişiler.

Elinize sağlık.
Toplumda çocukların gelişim sürecinde ahlâkî değerlerimize uygun internet ortamı sunmamız gerekiyor.

5) Yandex.com.tr, (proxy gibi çalışan ve her cihaza ayrıca kurulum gerektiren) NextDNS dışında güvenli aramaya zorlanmamaktadır.
Güncelleme: Kendilerine ilettiğim taleple artık CleanBrowsing yandex.com.tr aramalarında da güvenli arama yaptırmakta, bilginize sunarım.

Şu anlık en iyi hizmet ve filtrelemeyi CleanBrowsing sağlamakta.

Güncelleme: Kendilerine ilettiğim taleple artık CleanBrowsing yandex.com.tr aramalarında da güvenli arama yaptırmakta, bilginize sunarım.

Şu anlık en iyi hizmet ve filtrelemeyi CleanBrowsing sağlamakta.
Next DNS kesinlikle denemelisin. Ben yaklaşık 6 aydır kullanıyorum. Kontroller tamamen bende.

Next DNS kesinlikle denemelisin. Ben yaklaşık 6 aydır kullanıyorum. Kontroller tamamen bende.
Bir keresinde deneme amaçlı kullanmıştım, çok özelliği vardı gerçekten. Free paketinde 300.000 sorgu sınırı vardı galiba, ondan sonra özellikler devre dışı kalıyordu ama yine de DNS çalışmaya devam ediyordu. Bir de özelliklerin çalışması için her cihaz için ayrıca kurulum gerektiriyordu, bu da bana uğraştırıcı gelmişti, o yüzden kullanmayı bırakmıştım. Bireysel kullanıma daha uygun olduğunu düşünmüştüm.

Bir keresinde deneme amaçlı kullanmıştım, çok özelliği vardı gerçekten. Free paketinde 300.000 sorgu sınırı vardı galiba, ondan sonra özellikler devre dışı kalıyordu ama yine de DNS çalışmaya devam ediyordu. Bir de özelliklerin çalışması için her cihaz için ayrıca kurulum gerektiriyordu, bu da bana uğraştırıcı gelmişti, o yüzden kullanmayı bırakmıştım. Bireysel kullanıma daha uygun olduğunu düşünmüştüm.
Modemden kontrol ederseniz IP olarak her cihaza kurulum gerektirmeden kullanabiliyorsunuz. Dot ve Doh olarak tanıtmanız gerekiyor.

Modemden kontrol ederseniz IP olarak her cihaza kurulum gerektirmeden kullanabiliyorsunuz. Dot ve Doh olarak tanıtmanız gerekiyor.
Ağa bağlanan herkesin doğrudan filtrelerden etkilenmesini istediğim için bu seçenekler de tam olarak istediğimi karşılamıyor. Sanırım, IP'nin sürekli güncellenmesi ve bunun için de Dinamik DNS atamak vs. gerekiyor, bu işlerden de anlamıyorum. Her cihazda da DoT/DoH desteği bulunmuyor.

Ekleme: DuckDNS'ten dinamik bir DNS adresi alıp deneyim, dedim. Aldım ve NextDNS'e bağladım. Modeme de NextDNS'in verdiği IP'leri atadım. Şu an herhangi bir sorun görünmüyor, ağa bağlı cihazlar filtrelerden doğrudan etkileniyor. Sanırım amacıma ulaştım, sorun olursa ekleme yaparım. Teşekkür ederim.

Ekleme 2: DuckDNS'in IP'mi izlemesi için bir istemci gerekirdi, yanlış yaptım. Modemin desteklediği dinamik DNS'lere baktım, no-ip'den domain oluşturup modeme bunu ayarladım, NextDNS'e de bu domaini kaydettim. Sanırım şimdi oldu. IP adresim değişene kadar bekleyeceğim, işin tamam olup olmadığı o zaman anlaşılacak, ona göre de bu yazıda eklemede bulunurum.

Ekleme 3: İşlem başarılı.

Ekleme 4: No-IP servisi anında IP adresini güncelleme imkanı sunmadığından bir süre filtresiz NextDNS kullandığımı fark ettim ve sonuçta bunu bıraktım.

DNS for Family, gönderdiğim arzumu dikkate alıp "güvenli arama -Youtube hariç" sunucusunu devreye sokmuş, buna sevindim. Youtube katı modu gereksiz engellemelerde bulunuyordu ve yorumları da engelliyordu. DNS for Family şu an hem reklamları hem de uygunsuz siteleri engelleme kabiliyetinde. Şimdi bunu kullanıyorum. Veri tabanı da herkese açık, gönüllü bir oluşum.

DNS for Family

Son düzenleme:

Geri
Yukarı