Fan ayarları nereden yapılmalı, yapılmalı mı?

Erenw05

Hectopat
IMG_20200622_184513~2.jpg

Merhabalar benim RX570'im ısınıyor. MHz düşürmesi voltaj düşürmesi falan yapmak istemediğinden fan ayarı yapmak istedim 1. soru şu ki fanlari manuel olarak hızlı çalıştırsam kartta ömür kısalması, veya herhangi bir kötü etkisi olur mu? 2. soru ise MSI Afterburner kullanmadan resimdeki AMD Adrenalin global ayar kısmından ayar yaptım ve uyguladım, fanlar daha hızlı oldu. AMD'nin kendi uygulaması ile MSI Afterburner'in ne farkı vardır? 3. parti kullanmak istemedim bu daha kolay geldi. Bir de Max %65'e çıkacak şekilde ayarladım %65 ise 3700 RPM yapıyor ama 85 derece olursa sizce ayarlar iyi mi? Başka bir ayar gerekli mi? Hepsine cevap verebilirseniz çok iyi olur teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Sıcak havalar da bilgisayarınız hava şartlarından, oda sıcaklağından dolayı ısınma sorunları ile alakalı bir ton sorunlar ile başbaşa kalabilirsiniz. Bu durum da ekran kartınızın ayarlarından genellikle 20-30 arası değişen manüel fan hızı ayarını %50 civarında manüel kullanırsanız hiç bir sorun teşkil etmez.

SpeedFan dan fan hızlarını ve CPU ve GPU ısılarını takip ederek fanlarını ayarlıyabilirsin. Bende SpeedFan kullanıyorum gayet iyi bir uygulama.

Çoğu uygulama işinizi görür. Ben 3 yıllık ekran kartımı manuel %100'de çalıştırıyorum arada sırada hiçbir sıkıntı gözlemlemiyorum. PSU'nuz ucu ucuna yetiyorsa veya fabrika çıkışı ekran kartınızda bir sıkıntı varsa belki sıkıntıyla karşılaşabilirsiniz ama sanmıyorum. İhtimaller düşük.

Fanları manuel olarak ayarlamanız kartta ömür kısalması veya başka bir problem çıkarmaz aksine sıcaklığı düşüreceği için faydalı bir işlemdir. Fan ayarı yapmak için MSİ Afterburner veya Radeon programını kullanabilirsiniz fark etmez fakat bende Radeon programını kullanıyorum. Eğer Radeon programından ayar yaptıysanız görsele eklemiş olduğum Windows ayarlarından hızlı başlatmayı aç (önerilen) kısmındaki tik işaretini kaldırıp kapatmanız lazım yoksa Radeon ayarları sıfırlanıyor. %65 fan hızında 85 derece olması fazla bir değer bence. Kasa modeli ve hava akışı da sıcaklık değerlerine etki eder. Undervolt yapmak istemiyorsanız fan hızını arttırmanız lazım. 70-79 derece arası sıcaklık değerleri idealdir. Benim tavsiyem undervolt yapmanızdır.

Dosya Ekleri

• Ekran Alıntısı 3.PNG
    Ekran Alıntısı 3.PNG
    20,3 KB · Görüntüleme: 72
Fanları manuel olarak ayarlamanız kartta ömür kısalması veya başka bir problem çıkarmaz aksine sıcaklığı düşüreceği için faydalı bir işlemdir. Fan ayarı yapmak için MSİ Afterburner veya Radeon programını kullanabilirsiniz fark etmez fakat bende Radeon programını kullanıyorum. Eğer Radeon programından ayar yaptıysanız görsele eklemiş olduğum Windows ayarlarından hızlı başlatmayı aç (önerilen) kısmındaki tik işaretini kaldırıp kapatmanız lazım yoksa Radeon ayarları sıfırlanıyor. %65 fan hızında 85 derece olması fazla bir değer bence. Kasa modeli ve hava akışı da sıcaklık değerlerine etki eder. Undervolt yapmak istemiyorsanız fan hızını arttırmanız lazım. 70-79 derece arası sıcaklık değerleri idealdir. Benim tavsiyem undervolt yapmanızdır.
Msı afterburner veya herhangi bi uygulama işinizi görür ve bu arada fan hızı chipseti yoracak yada Zarar verecek bir durum değildir sade fan sesi olarak hissedersiniz

Msı afterburner veya herhangi bi uygulama işinizi görür ve bu arada fan hızı chipseti yoracak yada Zarar verecek bir durum değildir sade fan sesi olarak hissedersiniz
Hocam sanırım sizde XFX RX 590 kullanıyorsunuz. Sıcaklık değerleriniz nasıl kartta?

Hocam sanırım sizde XFX RX 590 kullanıyorsunuz. Sıcaklık değerleriniz nasıl kartta?
Hocam ben kartın ısındığını bilerek aldım ve bu yüzden kasaya ve fanlara yatırım yaptım yani fan hızını kontrol etmeme gerek kalmadı ama
Kartı ilk aldığımda kapsamda 3 fan vardı ve o zaman
Msı afterburner dan %60 a çıkardım ve kart 76 dereceyi geçmedi sadece stok hıza göre biraz daha sesli çalıştı ama kesinlikle rahatsız etmedi zaten fan alınca 70 lerde geziniyor
Hocam ben kartın ısındığını bilerek aldım ve bu yüzden kasaya ve fanlara yatırım yaptım yani fan hızını kontrol etmeme gerek kalmadı ama
Msı afterburner dan %60 a çıkardım ve kart 76 dereceyi geçmedi sadece stok hıza göre biraz daha sesli çalıştı ama kesinlikle rahatsız etmedi zaten fan alınca 70 lerde geziniyor
Düzeltme %50 ye çıkarınca 76 yı geçmedi

Fan hızı 60 iken vsync açtım gpu kullanımı düştü 75 sabit fpste 76 dereceyi geçmedi. Gta 5 te ise 85 max oldu(%100 yük altında). Normal mi şuan?

Fan hızı 60 iken vsync açtım gpu kullanımı düştü 75 sabit fpste 76 dereceyi geçmedi. Gta 5 te ise 85 max oldu(%100 yük altında). Normal mi şuan?
Vysnc açtığınız için ekran kartına binen yük azalır ve sıcaklığı da düşer. 85 derece ekran kartı için çokta sağlıklı bir değer değil. Ortalama 70-79 derece arasında tutmak lazım sıcaklık değerlerini.

Düzeltme %50 ye çıkarınca 76 yı geçmedi
Cidden çok iyi değerler hocam. Bende 4 adet fanlı önü mesh panel kasa kullanıyorum. Kartın otomatik ayarlarında 88 dereceyi görmüştüm. Undervolt sayesinde oyunlarda 75-76 derecelere kadar düşürdüm.

Geri
Yukarı